Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Leica Oscar Barnack Award 2011 - znamy zwycięzców!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Leica Oscar Barnack Award 2011 - znamy zwycięzców!
Dodał: Marcin Pawlak 17.06.2011
Zwycięzcą Leica Oskar Barnack Award 2011 został Jan Grarup, za reportaż "Aftermath Haiti". W rywalizacji debiutantów pierwsze miejsce przypadło Jingowi Huangowi z Chin, za cykl fotografii pod tytułem "Pure of Sight".


Pierwsza nagroda w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu fotograficznego Leica Oskar Barnack Award 2011, trafiła do duńskiego fotografa Jana Grarupa, za cykl pod tytułem "Haiti Aftermath", pokazujący Haiti po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku. Grarup zostanie nagrodzony aparatem Leica M9 wraz z kompletem obiektywów o łącznej wartości 9 500 Euro, a także nagrodą pieniężną w wysokości 5 000 Euro.
 
Zwycięzcą w kategorii "Newcomer" został 23-letni Jing Huang z Chin, za cykl fotografii pod tytułem "Pure of Sight". Nagrodą dla debiutanta jest aparat Leica M9, wraz z kompletem obiektywów. Nagrody zostaną wręczone 5 lipca 2011 roku, podczas festiwalu fotografii w Arles.
 
Głównym tematem zwycięskiego cyklu "Aftermath Haiti" jest pokazanie skutków niedawnego trzęsienia ziemi na Haiti. Dramatyczne w swej wymowie zdjęcia Jana Grarupa pokazują bezmiar katastrofy i los poszkodowanych. Ukazane zniszczenia są przerażające. Do dziś liczba ofiar trzęsienia ziemi jest wciąż trudna do określenia. Szacuje się, że trzęsienie i jego następstwa pochłonęły około 300 000 ofiar śmiertelnych z ponad trzech milionów, dotkniętych katastrofą. Był to jeden z najbardziej śmiercionośnych kataklizmów jakie miały miejsce w Ameryce.

Aftermath Haiti, fot. Jan Grarup

Grarup uważa, że cel jego misji, jako fotografa to więcej niż zwykłe przekazywanie informacji, lub dokumentowanie wydarzeń. Jego czarno-białe zdjęcia generują silne emocje i skłaniają do głębokiej refleksji. Haitańczycy pokazani przez Duńczyka częstokroć stracili cały swój dobytek, przyjaciół i krewnych. Całe ich dotychczasowe życie uległo totalnej destrukcji, co oddają ich twarze pełne uczuć strachu i rozpaczy. Stracili wszystko co posiadali, poszukując pożywienia i wody ryzykują to, co im pozostało – ich życie.

Aftermath Haiti, fot. Jan Grarup

Jan Grarup, urodził się w 1968 roku w Danii. W czasie pracy nad swoimi projektami, często współpracuje z wieloma organizacjami niosącymi pomoc, takimi jak Lekarze Bez Granic, czy UNICEF. Zdobył liczne prestiżowe nagrody "świata fotografii", oraz nagrody przyznawane przez organizacje praw człowieka, takie jak World Press Photo czy wyróżnienie UNICEF. Jego prace są regularnie publikowane w najważniejszych gazetach i czasopismach na całym świecie, takich jak The Guardian, The Sunday Times Magazine, Stern, Geo, czy Paris Match.

Pure of Sight, fot. Jing Huang

"Pure Sight", materiał autorstwa chińskiego fotografa Jing Huang nie ma konkretnego, sprecyzowanego tematu. Każde z jego czarno-białych zdjęć ma swoją historię do przekazania, każde zdjęcie inną. Przyglądając się przygotowanemu przez niego cyklowi można odnieść wrażenie, że zdjęcia zostały wybrane kompletnie przypadkowo. Ukazują krajobrazy, zwierzęta, detale życia codziennego. Rzeczy codziennego użytku, które towarzyszą nam każdego dnia na zdjęciach Chińczyka wydają się być pełne siły, prostoty i wrażliwości, która urzeka serce widza. Młody fotograf pokazał, że pozornie trywialne rzeczy można pokazać jako wyjątkowo głębokie i piękne.

Pure of Sight, fot. Jing Huang

Jing Huang twierdzi, że nigdy nie mógłby być dobrym pisarzem, gdyż nie potrafi dobrze dobierać słów. Dlatego "opowiada" o otaczającym go świecie, a fotografia jest medium, za pośrednictwem którego przekazuje swoje przemyślenia. Jego fotografie pozwalają odbiorcy spojrzeć na świat oczami fotografa, który posługuje się obrazami jak słowami.
 
Jing Huang, urodzony w 1987 roku, idealnie wpisuje się w kategorię debiutów fotograficznych. W 2003 roku podjął studia fotografii i sztuki cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Guangzhou w południowych Chinach. Fotografując chciałby opowiadać historie za pomocą zdjęć. Jing jest także użytkownikiem Leiki M4-P, której używa w swojej pracy.
 
Tegoroczna edycja Leica Oskar Barnack Award, to już 32 edycja tego konkursu. W tym roku odzew ze strony fotografów był rekordowy, zgłoszono przeszło 2000 prac (w zeszłym roku było ich 1700), z 89 krajów. Większość tegorocznych zgłoszeń pochodzi z Niemiec, USA, Chin, Francji i Rosji. W Jury, które wybrało zwycięzców konkursu zasiedli między innymi Stanley Greene (na co dzień fotografujący Leiką), Mark Rykof (edytor zdjęć TIME.COM), Anna Gripp (redaktor naczelny Photonews), Karin Rehn-Kaufmann (dyrektor kreatywny Leica Gallery w Salzburgu) i dr Andreas Kaufmann (przewodniczący Rady Nadzorczej w Leica Camera AG).

Strona konkursu: www.leica-oskar-barnack-award.com

Zobacz także:
Fotografia z podróży - nowy warsztat Akademii Nikona
TRANSCEND RDF1– błyskawiczny transfer zdjęć i filmów HD
Epson Stylus SX130 – nowy, niedrogi kombajn domowy
Nowe szybkie karty SDHC firmy Verbatim
Katowice Photoshow 2011 - rusza cykl spotkań w Katowicach
LEICA M9 – nowy firmware
Ricoh PX – niepozorny siłacz
Wodoodporne futerały FOMEX MPAC
BenQ E2430 – 24 calowy monitor z matrycą VA
Panasonic Lumix DMC-GF3 – jeszcze mniejszy, jeszcze lżejszy
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II
Leica DG SUMMILUX 25 mm f/1.4 ASPH – nowy "standard" dla Micro 4/3
Recenzja: "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"
Olympus TOUGH – aparaty inne niż wszystkie
Jasna optyka przydatna nie tylko zawodowcom
Portret w plenerze – praktyczny poradnik
O fotografowaniu na Grenlandii słów kilka
TEST: Nikon D5100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.323s.