''W połowie stycznia 2010 roku na Haiti zatrzęsła się ziemia. Jestem fotoedytorem, więc wybierałem zdjęcia do Gościa Niedzielnego ilustrujące kataklizm i śmierć tysięcy ludzi'' - mówi Józef Wolny. ''Trzy miesiące później, będąc już na zrujnowanej wyspie, spotkałem w grupie żebrzących dzieci czarną dziewczynkę. Rezolutna Esterka zaprowadziła nas do drewnianej kaplicy, w której zgromadzono sfatygowane rzeźby wyciągnięte z gruzów kolonialnej katedry. Ogromne, piękne oczy dziecka kontrastowały z zasmuconym spojrzeniem figury Matki Boskiej. Zrobiłem zdjęcie. Jest ono jednym z wielu, które odbierają mi dziś dobre samopoczucie''.
|
fot. Józef Wolny |
''Mimo upływu kilkunastu miesięcy każde wspomnienie pobytu na Haiti jest dla mnie bolesne. Milion ludzi wegetuje na chodnikach. Betonowe budynki poskładane jak klocki domina, kryjące w sobie ludzkie szczątki. Morze naprędce skleconych namiotów i ludzkiej nędzy odmienianej przez wszystkie przypadki. Już wtedy w kwietniu wiedzieliśmy z Tomkiem Rożkiem, dziennikarzem GN, że to nie koniec dramatu. Cholera dziesiątkuje dziś mieszkańców wyspy. Znów oglądam w światowych agencjach zdjęcia masowych pogrzebów i czytam relacje zakonnika o tym, jak cicho i szybko umierają odwodnione dzieci. Mam nadzieję, że mała Esterka żyje i nie jest głodna''.
|
fot. Józef Wolny |
''Fotografowanie na Haiti było udręką. Nie da się myśleć o dobrym kadrze, kiedy wokół dzieje się tyle zła. Na Haiti byłem z grupą ludzi Caritas Polska i towarzystwa Polska-Haiti niosących pomoc. Pomimo to pozostało mi paraliżujące doświadczenie bezradności. Haiti zmienia na zawsze. Odbiera nadzieję''.
|
fot. Józef Wolny |
|
fot. Józef Wolny |
|
fot. Józef Wolny |
Józef Wolny - rocznik 60, urodzony w Rudzie Śląskiej. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami: Panorama, Katolik, Gazeta Wyborcza, Superexpress. Zajmował się fotografią reklamową z powodzeniem prowadząc Studio Fotografii Reklamowej Format. Obecnie pracuje w tygodniku Gość Niedzielny jako fotoedytor i szef działu foto. Uczestnik wystawy Kontakty 2000. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia metafotofizyczności. Od 2003 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Oddziału Śląskiego.
Miasto: Katowice
Lokalizacja: Galeria Katowice - siedziba ZPAF
Ulica: Św. Jana 10
Termin: 02.02.2011 – 24.02.2011
Adres WWW: www.zpaf.katowice.pl
Zobacz także:„HADES?” - Tomasz TomaszewskiKoniec reportażu - wykład Krzysztofa PijarskiegoStyczniowe nominacje do Prasowego Zdjęcia Roku 2011Nowy dysk BD-RE DL 2x firmy VerbatimOtwarcie wystawy ''Oblicza Indonezji'' w Klubokawiarni GrawitacjaKino drogi w obiektywie LumixaCameralia - otwarcie wystawy Pawła SyposzaKrasnale poszukiwane!Aktualizacja Firmware Leica S2 i programu ImageShuttleNowy czytnik kart pamięci Sony współpracujący z telewizoremRóżne oblicza raju - album fotografiiWarsztaty ''Przygoda z fotografią'' w KrakowieRozstrzygniecie konkursu ''Krajobraz miejski''Kurs fotografii dla obcokrajowców w WSFoto