Absolutnie niezwykłe obrazy, nasycone kolorem i pełne życia wpiszą się idealnie w przestrzeń dawnej kopalni, której początki sięgają roku 1791. Miejsce magiczne i wyjątkowe pod każdym względem stanie się tłem dla fotografii, które
pokazują Śląsk w całej gamie –
etos pracy miesza się tu z urokliwą codziennością, tak inną od standardowych wyobrażeń na temat naszego regionu. Zobaczymy
wizerunek Ślązaków w pełnej krasie – ludzi niezwykłych, pracowitych i serdecznych, z wyjątkowym poczuciem humoru i dystansem do siebie.
Kolekcja prezentowanych zdjęć powstała między marcem a sierpniem 2009 roku. "
Moją intencją było uhonorowanie ludzi ciężkiej fizycznej pracy. Robotników" - mówi Tomasz Tomaszewski. "Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje oraz rytuały z nim związane, wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne. Polska zmienia się szybko i na wielu moich fotografiach widać czynności, miejsca i przedmioty odchodzące już do historii. Jest to więc również w jakimś fragmencie opowieść o samym Śląsku. Dzisiaj. Wykonanie fotografii byłoby niemożliwe bez udziału Dariusza Kortko, Ślązaka, dziennikarza, autora podpisów do zdjęć i mojego partnera w całym tym przedsięwzięciu. Za wielokrotnie okazany profesjonalizm oraz zawiązaną przyjaźń serdecznie mu dziękuję".
Wystawa jest fragmentem projektu fotograficznego
"Cześć Pracy", który objęty został patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pana Bogdana Zdrojewskiego.
Prezentujemy wybrane zdjęcia z wystawy wraz z opisem pod każdym z nich:
 |
HADES, (c) fot. Tomasz Tomaszewski, 2009 |
Życie Rudolfa Wróbla, podobne do życiorysu jego kolegów z Nikiszowca: „Urodziłech się w 1942 roku, w 56. jak żech skończył szkoła, to żech poszoł na cegielnia. Za pierwszo wypłata kupiłech sześć gołymbii. Potym wezwała mie gruba. Robiłech wszystko - przy drewnie, za ślepra, na filarach. Trza było chycić jakoś frela. Trzecia, za kerom łaziłech, to już była ta moja. Po ślubie kopalnia dała mieszkanie, a jak się urodził synek, to dała większe. No i się fedrowało, i już była emerytura. Szybko mi życie zleciało. Tak to jest na tym naszym Nikiszu”. Na pamiątkę Wróbel zachował górniczy mundur, cały stos dyplomów za dobrą robotę i ordery, które z dumą nosi. 2 maja, w Dniu Flagi, pokazał nam Nikiszowiec.
 |
HADES, (c) fot. Tomasz Tomaszewski, 2009 |
Decyzja o budowie potężnego kombinatu metalurgicznego w Dąbrowie Górniczej została podjęta w 1971 roku podczas VI Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Rok później ruszyły roboty. Przez plac budowy przewinęło się niemal 50 tys. osób. Nikt nigdy nie policzył ile kosztowała ta inwestycja. Od 2005 roku Huta Katowice należy do międzynarodowego koncernu ArcelorMittal i zatrudnia około 1,3 tys. osób, ale liczba pracowników wciąż maleje - wielu z nich korzysta z programu dobrowolnych odejść i rozwiązują umowy o prace w zamian za pokaźną odprawę. Na zdjęciu wytapiacze surówki: Andrzej Stanek i Krzysztof Wrona przy jedynym działającym wielkim piecu (drugi jest w remoncie, a trzeci został rozebrany).
 |
HADES, (c) fot. Tomasz Tomaszewski, 2009 |
Zanim górnicy zaczną wydobywać węgiel z pokładu, trzeba się jakoś do niego dostać - wydrążyć pod ziemią chodniki, zabezpieczyć stropy. Na zdjęciu górnicy drążą chodnik w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.
 |
HADES, (c) fot. Tomasz Tomaszewski, 2009 |
Gliwickie Zakłady Urządzeń technicznych są znane na całym świecie jako „fabryka pomników”. Produkowani są tutaj na zamówienie bohaterowie z różnych stron naszego globu. Piotr Dziadecki i Andrzej Dynak to formierze artystyczni. Pracują właśnie nad sylwetkami Tadeusza Kościuszki i Wincentego Witosa.
 |
HADES, (c) fot. Tomasz Tomaszewski, 2009 |
Erwin Sówka, górnik kopalni „Wieczorek” od 1986 roku jest na emeryturze. Pierwszy obraz namalował gdy miał 16 lat i pracował w przykopalnianej elektrociepłowni. Jego mistrzami byli Ewald Gawlik i Teofil Ociepka - znany śląski malarz-okultysta i mistyk. W swoich obrazach Sówka nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Maluje głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań. Jego prace były pokazywane w wielu galeriach na całym świecie. Sam Sówka mieszka w trzypokojowym mieszkaniu na ostatnim piętrze wieżowca w katowickiej dzielnicy Zawodz.
O autorze
Tomasz Tomaszewski - członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
Miasto: Zabrze
Lokalizacja: Galeria „Zmiękczalnia” Muzeum Górnictwa Węglowego
Ulica: Wolności 410
Termin: 18.03.2011 – 13.04.2011
Wernisaż: 18 marca 2011, godz. 18.00
Zobacz także:Nowy dysk BD-RE DL 2x firmy VerbatimNowy czytnik kart pamięci Sony współpracujący z telewizoremMiniaturowe, kolorowe pamięci USB od SonyHTC demonstruje pierwszy tablet HTC FlyerAktualizacja oprogramowania dla Ricoh GXRBenQ MS612ST – krótkoogniskowy projektor SVGAPanasonic LUMIX DMC-GF2 - najmniejszy i najlżejszyNowe guru Lensbaby - Ella ManorTorby Torso Pack firmy Kata już 15 lat na rynkuSigma 50-150 mm do cyfrowych lustrzanek z matrycą APS-CObiektyw Sigma 12–24 mm – aż 4 soczewki FLDSigma 105 mm do zdjęć makroLutowy numer magazynu ''Victor'' by HasselbladNikon COOLPIX L23 dla początkujących fotoamatorówUniwersalny Nikon COOLPIX S2500Nikon COOLPIX S3100 z obudową o grubości 18,4 mmNikon COOLPIX S4100 z ekranem dotykowymNikon COOLPIX S6100 - poręczny kompaktNikon COOLPIX S9100 - kieszonkowy megazoomNikon COOLPIX P300 - kompakt z superjasnym obiektywemNikon COOLPIX L120 dla ambitnych fotoamatorówNikon COOLPIX P500 - nowy superzoomVI Śląski Maraton Fotograficzny