Fotografie Beata Streuliego wystawione w Galerii Potocka powstały w Chinach w lutym 2008 roku, kiedy -
w okresie tradycyjnych wędrówek związanych z obchodami chińskiego nowego roku księżycowego - pogoda wywołała komunikacyjny chaos. Dla wielu robotników to jedyne wolne dni w roku i jedyna okazja, aby udać się w rodzinne strony. Z powodu mrozów, zamieci i przerw w dostawie prądu przestały kursować pociągi. W całym kraju na dworcach kolejowych czekało sześć milionów ludzi. Beat Streuli był na południu Chin miesiąc po tym wydarzeniu.
Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie zrobione na dworcu głównym w Guangzhou. Część z nich w postaci ogromnych tapet, inne jako pokaz slajdów lub video.
|
''Guangzhou 02.08'' fot. Beat Streuli |
Beat Streuli od wielu lat zajmuje się realizacją filmów wideo i tworzeniem wielkoformatowych fotografii. Fotografując Streuli skupia się przede wszystkim na twarzach, utrwalając emocje, jakie się na nich pojawiają. Tworzy portrety współczesnego społeczeństwa. Artyście zależy na tym, żeby "przyłapać" poszczególne osoby w momencie, gdy zatapiają się we własnych myślach i tracą poczucie bycia w przestrzeni publicznej. Stara się pokazać prawdę i złożoność miejskiego życia, z jego blaskami i cieniami.
|
''Guangzhou 02.08'' fot. Beat Streuli |
Sam artysta mówi: "Moja sztuka jest zbliżona do snucia opowieści, dziennika z podróży, czasem nawet do muzyki, a nie do próby wyjaśniania rzeczywistości. Opisywanie specyficznych aspektów jakiejś kultury czy jakiegoś miasta w kilku zdaniach nieuchronnie prowadzi do jaskrawych generalizacji i banałów, i dlatego wolę opowiadać w obrazach o tym, jak doświadczam danego miejsca. Wszystko inne byłoby obraźliwe dla żyjących tam ludzi."
Beat Streuli – (ur. 1957) szwajcarski fotograf i twórca filmów wideo mieszkający w Dusseldorfie i Brukseli. Swoje prace pokazuje od 1984 roku. Jego prace znajdują się w ważnych światowych kolekcjach: Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Contemporary Art w Chicago, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w San Francisco, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles, a także w wielu kolekcjach prywatnych.
Część jego fotografii jest wystawiana w formie stałych instalacji, m.in. w Stadtsparkasse w Dusseldorfie, Style Company Building w Osace, Dallas Fort Worth Airport w Dallas czy Hypovereinsbank w Monachium. Artysta zrealizował serie fotograficzne portretując mieszkańców wielu światowych metropolii, m.in.: Paryża, Kopenhagi, Wiednia, Nowego Jorku, Sydney, Melbourne, Tokio, Marsylii i Krakowa. Szczególne miejsce pośród jego fotografii zajmują cykle poświęcone znanym ulicom: 8 Aleja i 35 Ulica w Nowym Jorku i londyńska Oxford Street. W 2005 roku pokazywał swoje prace w Bunkrze Sztuki w Krakowie.
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Galeria Potocka
Ulica: pl. Sikorskiego 10
Termin: 26.09.2008–14.11.2008
Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek 16:00-18:00 (lub po umówieniu telefonicznym)
Wernisaż: 26.09.2008, godz. 17:00
Adres WWW: www.moma.pl
Zobacz także:Premiera Adobe Photoshop CS4"Przygoda z fotografią" w KrakowieNowy Magazyn FotoIndexRozpoczynają się targi Photokina 2008Rozpoczęcie wystawy plenerowej "Bogowie Andów""Twarze i maski" – wernisaż wystawy fotografiiRekrutacja do Studium Fotografii ZPAF 2008/2009