–
Wciąż i wciąż wracam do południowej i południowo-wschodniej Azji. Przyciągają mnie tam tysiącletnie świątynie, żywe kolory religijnych uroczystości i festiwali, ostre zapachy przypraw unoszące się w powietrzu i wszechobecne poczucie historii, otaczającej obszar niezmieniony przez stulecia. Moją wyobraźnię przykuwają zwłaszcza ludzie. Poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i staram się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Moje fotografie oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia. Niektóre z tych zdjęć zostały zarejestrowane w miejscach lub sytuacjach, o których nie chcę pamiętać, a których nigdy nie zapomnę –
opisuje autor wystawy, Steve McCurry.
|
fot. Steve McCurry |
Steve McCurry jako młody, początkujący fotoreporter, po kilku miesiącach podróży po Indiach trafił do Pakistanu.
Tam poznał grupę uchodźców z Afganistanu, którzy przemycili go do swojego kraju w czasie, gdy interweniujące wojska radzieckie zamknęły granice dla zachodnich dziennikarzy. Po wielu tygodniach spędzonych wśród mudżahedinów, McCurry przekroczył granicę w odwrotnym kierunku.
Przywiózł światu pierwsze zdjęcia konfliktu w Afganistanie.
Od tamtej pory Steve McCurry wykonał tysiące zdjęć na wszystkich kontynentach.
Fotografował konflikty, zanikające kultury, odwieczne zwyczaje, a także współczesne wydarzenia. Jego fotografię charakteryzuje głębokie, humanistyczne podejście do tematu. Autor często balansuje na cienkiej granicy pomiędzy zmysłowością, a tragedią, sentymentalizmem i cierpieniem.
|
fot. Steve McCurry |
Leica Gallery Warszawa przedstawi kolekcję najsłynniejszych zdjęć, a także mniej znanych portretów. Są wśród nich afgańska dziewczyna, górnik z papierosem, rybacy, mnisi ze świątyni Jokhang i młoda kobieta w zielonym szalu. Wszystkie prezentowane zdjęcia znajdą się w ofercie sprzedażowej Leica Gallery Warszawa.
Szczegóły:
leica-camera.pl Zobacz także:Kolory Tokio w leśnickim ZamkuPowojenny Wrocław w obiektywie Adama CzelnegoWystawa Moje BeskidyMikroskopowa wystawa EmulsjaBarwy Ruin 1947Wystawa "Tybet. w drodze do Kumbum"Czarno-biały Ralph GibsonWystawa w wilanowskim PałacuKolejna wystawa o Niemenie w WarszawieWystawa laureatów konkursu CyberfotoRoman Vishniac: Fotografia, 1920–1975Wystawa "Sny niespokojne" w RybnikuŁódzki Fotofestiwal