Wystawa Izabeli Urbaniak pt.
„Monaragala” to czarno-biały reportaż zrealizowany w 2010 roku, podczas wizyty autorki w szkole dla dzieci głuchych i niewidomych na Sri Lance w miejscowości Monaragala w regionie Kumbukkana. Szkoła, gdzie uczy się ok. 200 podopiecznych z różnym stopniem kalectwa, pełni również funkcję sierocińca dla dzieci, których rodziców nie stać na ich wychowywanie i leczenie. Placówka została ufundowana przez MJF - Foundation - organizację założoną przez właścicieli marki Dilmah, którzy postanowili 20% swoich dochodów przeznaczać na cele charytatywne, pomagając najbardziej potrzebującym.
|
fot. Izabela Urbaniak |
Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają dzieci w trakcie codziennych czynności: jedzenia, zabawy, uprawiania sportu. Urbaniak w swoich kadrach przekazuje szczególne wrażenie, które pojawia się w kontakcie z osobami chorymi czy upośledzonymi. Z jednej strony widzimy je jako inne, różniące się od nas, z drugiej zaś, dostrzegamy zwyczajność, przyglądając się ich codzienności, zwykłemu życiu, co pozwala odkryć ich normalność, indywidualność i podobieństwo do nas samych. W jej fotografiach piętno kalectwa nie jest skazą, nie szpeci, a wręcz przeciwnie – uwydatnia piękno i wrażliwość bohaterów reportażu. Czarno-białe obrazy emanują jednocześnie ogromnym smutkiem, ale również niezwykłym ciepłem, które zdaje się wyczuwać po obu stronach obiektywu i które udzielają się również oglądającemu.
|
fot. Izabela Urbaniak |
Trzy, pochodzące z tego cyklu, zdjęcia zostały nagrodzone Złotym Medalem FIAP VIII Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko 2012”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
|
fot. Izabela Urbaniak |
Izabela Urbaniak - fotograf. Urodzona w 1973 r., mieszka i pracuje w Łodzi. Jest magistrem psychologii zarządzania. Ukończyła również Warszawską Szkołę Filmową, z wyróżnieniem. Obecnie jest v-ce prezesem ZPAF’u (Związku Polskich Artystów Fotografików) okręgu łódzkiego. Specjalizuje się zarówno w fotografii artystycznej jak i dokumentalnej. Jej częste wyjazdy owocują również fotografią podróżniczą. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Najważniejsze osiągnięcia to: stypendium w Warszawskie Szkole Filmowej, Grand Prix National Geographic Traveler 2008, Photo of the Year w „Photo Art Magazine” 2008, pierwsza nagroda w polskiej edycji konkursu EISA PHOTO CONTEST 2009, II nagroda Fotofestivalu w Łodzi „Photo Industrial” 2009, wyróżnienie w Sony World Photography Awards 2011, wyróżnienie BZWBK 2011,
I nagroda w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Lens of Development” w kategorii fotoreportaż 11.2011, I nagroda Viva Photo Awards 2012 w kategorii reportaż, I nagroda Samsung Fotoblog Awards 2012, Grand Prix 5-cio boju fotograficznego Fotopolis.pl, II nagroda BZWBK 2012 w kategorii społeczeństwo.
Zobacz także:Kreatywna fotografia na rynku modowym - wywiadJa, Renata Dąbrowska - 100 portretów6 porad o tym, co i jak fotografować po ciemkuKolor w fotografii – może pomóc!Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki