Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  MEDIA LAB 5: Polska. Tomasz Wiech i Paweł Żukowski


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
MEDIA LAB 5: Polska. Tomasz Wiech i Paweł Żukowski
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Szczecin
Lokalizacja: Trafostacja Sztuki
Ulica: Świętego Ducha 4
Termin: 29.08.2015 – 25.10.2015
Godziny otwarcia: codziennie od 11.00 do 19.00
Adres WWW: www.trafo.org
Wernisaż: 28 sierpnia 2015 (piątek) o godz. 19.00

W piątej odsłonie cyklicznego programu TRAFO MEDIA LAB organizatorzy zaprezentują prace dwóch polskich artystów: Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego. Ich działania, choć różne pod względem formalnym, łączy temat prac czyli Polska.

Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Jego liczne prowadzone równolegle projekty jak i oscylujące wokół pojęcia utopii i systemu idealnego, serie prac (“Utopia”, “Autostrada”, “Welcome to Paradise”), zawsze zakotwiczone są w polskich realiach. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.

Tomasz Wiech, Polska. W poszukiwaniu diamentów, Nikiszowiec 2010


Prezentacja ponad 250 zdjęć w formie notatnika podkreśla wielowątkowość narracji i zaskakuje wyborem tematów. Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się opowieść o Polsce i choć jest ona bardzo osobista, widz może znaleźć w niej swoje punkty odniesienia.

Tomasz Wiech Welcome to Paradise, Kraków 2014, fragment reklamy Opolska Business Park


Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Jednak siła performansu zmieniła pierwotne intencje artysty, a widać to szczególnie teraz, gdy patrzymy na nią z perspektywy aktualnych rozgrywek partyjnych i debat o Polsce, jakie toczą się w mediach. Rytmiczna, zbiorowa deklamacja wykonywana podczas performansu zdaje się nawiązywać do idei chóru greckiego, który swoją obecnością akcentował znaczenie wspólnotowości i unifikację jednostki. Żukowski, poprzez pozornie zabawną kreację, wskazuje na fakt, że oprócz zależności pomiędzy zbiorowością a jednostką, słowa takie jak „Polska”, “patriotyzm”, “kraj ojczysty” czy “honor” są zbyt często używane, a ci, którzy je wypowiadają zapominają o ich prawdziwym znaczeniu.

Paweł Żukowski, kadr z filmu Polska 2012


TRAFO PLUG IN: TRAFO MEDIA LAB jest to druga, po TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM, cykliczna seria wystaw w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, która prezentuje dialog dwóch popularnych mediów: wideo i fotografii. Program bada ich funkcję, kontekst i rolę oraz analizuje wzajemne relacje. Pokazuje, gdzie kończą się granice obu mediów, a gdzie mogą być one przekraczane. Celem jest również wywołanie dyskusji na temat miejsca wideo i fotografii w kontekście dominujących obecnie tendencji opartych na przekazie cyfrowym czy wirtualnym.

Tomasz Wiech Utopia, Kraków 2014


Co dwa miesiące począwszy od 30 stycznia 2015 roku TRAFO MEDIA LAB przedstawia dwóch wybitnych artystów młodego pokolenia. W ramach TRAFO MEDIA LAB pokazane już zostały prace Karola Komorowskiego i Alana Warburtona, Mateusza Kiszki i Urszuli Kozak, Filipa Ćwika i Volkana Kızıltunça oraz duetu Epectase (Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw) i Krzysztofa Maniaka. Aktualna edycja prezentuje prace Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego, a kolejna pokaże twórczość Marka Kucharskiego i Dominiki Gęsickiej.

Kuratorka: Agata Ubysz

Zobacz także:
Wystawa Waldemara Borowskiego w stolicy
Seria wystaw w kontenerze
Wystawy Powaga i Radość w Teatrze Żydowskim
Jubileuszowa wystawa w Jastrzębiu-Zdroju
Wystawa fotografii Bolesławy i Edmunda Zdanowskich
Burning man, czyli zdjęcia z Nevady
Z cyklu Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego
Wystawa Niewidzialne Mapy 2
Fotografia wernakularna Wasyla Jermiłowa
Wystawa Janusza Foglera w Warszawie
Wystawa Makom Dani Karavan



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.176s.