Wystawa Makom izraelskiego artysty Dani Karavana rozpoczęła się pod koniec czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Potrwa do 20 września.
Makom znaczy po hebrajsku „miejsce”. To słowo to zarazem
klucz do rozumienia sztuki Daniego Karavana. Miejsce jest bowiem dla artysty punktem wyjścia, inspiracją, jednocześnie kontekstem i materią dzieła zarówno w przestrzeni naturalnej, jak i w przestrzeni miejskiej, galeryjnej bądź muzealnej.
|
Makom, Dani Karavan |
Tworzywem dla artysty są nie tylko beton, kamień, stal, drewno, ale także woda, piasek, roślinność, wiatr, słońce, śpiew ptaków, krajobraz, a nawet widok z okna i pustka. Z tych składników izraelski artysta
kreuje prace site-specific, czyli przeznaczone dla wybranego, konkretnego miejsca i wchodzące w wielorakie relacje z jego przestrzenią. Dla artysty ludzie są zawsze integralnym i dopełniającym całość elementem jego dzieła. Wykreowane przez Karavana formy zachęcają ludzi do wejścia w dzieło, do fizycznej aktywności, interakcji i estetycznej percepcji. Stają się bardziej aktorami niż biernym widzami.
Dani Karavan to izraelski artysta urodzony w Tel Awiwie w rodzinie galicyjskich emigrantów, którzy w latach dwudziestych XX wieku przyjechali do Palestyny, aby wspólnie z innymi kłaść podwaliny pod przyszłe państwo żydowskie. Edukację artystyczną pobierał między innymi w założonej w 1906 roku przez Borysa Schatza Akademii Sztuki i Wzornictwa Bezalel. Uczelnia ta w pierwszym okresie swojego istnienia skupiała się przede wszystkim na zdefiniowaniu, czy raczej stworzeniu narodowej sztuki izraelskiej, próbując łączyć wpływy wszystkich kultur, jakie reprezentowali przybywający do Palestyny osadnicy. Również w projektach Karavana wielokrotnie można dostrzec inspiracje lokalnymi kulturami.
Zobacz także:Wystawa fotografii otworkowejDzień dobry Marilyn we WrocławiuAntyfotografia Zdzisława BeksińskiegoSubtelność Judith RoderWystawa Bycie i czasTrzecia ZmianaWystawa Zbigniewa LindneraXIV Doroczna Wystawa ZPAFWystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".Doroczna wystawa ZPAFPodstawowe Zasady brytyjskich twórcówWystawa Laboratorium