Tradycyjnie już, w ostatnią niedzielę kwietnia odbywa się Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Jest to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej. W ten jeden dzień, organizatorzy akcji starają się zachęcić wszystkich miłośników fotografii, aby oderwali się na chwilę od swoich cyfrowych aparatów, wzięli udział w prostym akcie tworzenia fotografii otworkowej oraz by podzielili się swoją wizją i efektami pracy w przygotowanej na tę okazję galerii internetowej.
Akcja fotografowania za pomocą
camera obscura zapoczątkowana została w 2001 roku. Dla wszystkich chętnych, którzy nie mieli dotąd kontaktu z tą historyczną metodą fotografii, organizatorzy przygotowali na stronie pinholeday.org poradniki i artykuły. Treści podane na wspomnianej stronie dostępne są również
w języku polskim. Warto też wspomnieć, że Światowemu Dniu Fotografii Otworkowej towarzyszą liczne warsztaty i wystawy organizowane na całym świecie.
|
Model camera obscura Corbis ReadyMech do własnoręcznego wykonania |
Na bardzo ciekawy pomysł wpadli też partnerzy światowego wydarzenia – jedna z największych na świecie agencji fotograficznych Corbis wraz niewielkim biurem projektowym Fwis z Nowego Jorku. Przygotowali oni kilka projektów kamer otworkowych do własnoręcznego montażu. Na razie gotowych do zmontowania jest pięć modeli aparatów otworkowych nazwanych ReadyMech.
|
Fragment projektu camera obscura Corbis ReadyMech |
Po skopiowaniu ze strony WWW pliku PDF, zawierającego dokładną instrukcję postępowania, można zabrać się do pracy. Potrzebne będą: drukarka, dobrej jakości papier, cienkie pudełko tekturowe, ostry nożyk, dwustronna taśma klejąca lub klej, cienka igła do zrobienia dziurki, kawałek folii aluminiowej lub cienka puszka, rolka filmu (najlepiej ISO200) oraz kasetka po zużytym filmie.
|
Model camera obscura Corbis ReadyMech do własnoręcznego wykonania |
Dodatkowo w każdej z udostępnionych instrukcji podano czasy naświetlania odpowiadające określonym rodzajom światła. Należy jednak pamiętać, że czas "otwarcia migawki" m.in. zależy od czułości użytej kliszy i dokładności wykonania otworka. Przed zabraniem się do budowy pierwszej
camery obscura warto również zaglądnąć na stronę z FAQ. Strona dostępna jest również w wersji polskojęzycznej i można znaleźć na niej odpowiedzi na kilka ważnych pytań.
Więcej informacji: www.pinholeday.org
Projekty kamer otworkowych Corbis ReadyMech: www.corbis.readymech.com
Zobacz także:"Spotkania ze znanymi fotografami" – Mirosław StępniakKonkurs fotograficzny "Jeden dzień z życia miasta""Uchwycić moment" – fragmenty książki (cz.1)Druga edycja "Szkoły Mistrzów Fotografii" Gazety WyborczejZdjęcia miesiąca agencji Reuters – marzec 2009"Godzina dla Ziemi 2009" na fotografiach