Od pierwszych informacji na temat nowej linii obiektywów Olympus M.ZUIKO dla najbardziej wymagających fotografów upłynęło stosunkowo niewiele czasu. Pierwsze zapowiedzi pojawiły się w połowie ubiegłego roku, kiedy to przedstawiono teoretyczne założenia nowej linii szkieł, czyli najwyższą jakość wykonania oraz konstrukcji optycznej, a także wysoką wytrzymałość konstrukcji i obecność uszczelnień we wszystkich modelach z tej serii.
|
M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14 mm 1:2.8 PRO |
Miała być to trzecia (po M.ZUIKO i M.ZUIKO Premium) linia optyki Olympusa dla systemu Mikro Cztery Trzecie, kierowana tym razem dla najbardziej wymagających - podobnie jak korpus Olympus OM-D E-M1. Niedługo potem światło dzienne ujrzał M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO, który zebrał bardzo dobre recenzje, a na połowę 2014 roku zapowiedziano jego "przedłużenie", czyli model M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm 1:2.8 PRO. Teraz jednak japoński producent pokazał coś zupełnie nowego - zdjęcia i pierwsze informacje dwóch zupełnie nieznanych konstrukcji, których premiera zapowiedziana została na rok przyszły. Oto one.
M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14 mm 1:2.8 PRO
Pierwszym z zaprezentowanych nowych modeli jest bardzo jasny, szerokokątny zoom o polu widzenia odpowiadającym zakresowi ogniskowych 14-28 mm, czyli M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14 mm 1:2.8 PRO, czyli w aparacie małoobrazkowym. Wbrew naszym obawom producent zapowiada, że będzie to „lekka i kompaktowa konstrukcja”, a przy tym odznaczająca się bardzo wysokimi parametrami optycznymi.
Obiektyw ten, jak łatwo można się zorientować, stanowi swoiste "przedłużenie w dół" wspomnianej konstrukcji M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO i jak na swój zakres ogniskowych odznacza się wręcz wybitną jasnością. Można się też spodziewać (zwłaszcza oglądając zdjęcie produktowe), że nie będzie specjalnie większy od wspomnianego przed chwilą standard zooma.
M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm 1:4 PRO
Drugi model jest jeszcze ciekawszy. To stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm 1:4 PRO, czyli jasne szkło stałoogniskowe o polu widzenia odpowiadającym optyce 600 mm podpiętej do aparatu formatu 35 mm. On również charakteryzować się ma solidną budową i kompletem uszczelnień chroniących przed pyłem i wilgocią. Ma też odznaczać się wyjątkowo wysoką jakością optyczną zarówno w centrum kadru, jak i w narożnikach. Tu już raczej nie obejdzie się bez większych rozmiarów, choć ciągle można liczyć na to, że będzie to sprzęt znacznie mniejszy, niż odpowiadające mu "lustrzankowe" odpowiedniki dla matryc formatu APS-C i 35 mm.
|
M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm 1:4 PRO |
Żaden z nowych obiektywów nie zostanie wyposażony w system stabilizacji obrazu. Nie ma w tym nic dziwnego - Olympus jest producentem stawiającym na stabilizację matrycy w korpusie aparatu i żaden z jego obiektywów nie dysponuje systemem redukcji drgań obrazu. Można się też spodziewać po obydwu modelach odpowiednio wysokiej ceny, choć akurat te informacje zapewne prędko nie ujrzą światła dziennego.
Modele obydwu szkieł mogą obejrzeć wszyscy, którzy będą mieli szczęście odwiedzić japońskie targi fotograficzne Camera & Photo Imaging Show CP+. Na bardziej konkretne informacje techniczne oraz zdjęcia próbne przyjdzie nam jednak zapewne trochę poczekać.
Strona WWW: www.olympus.pl
Zobacz także:Sony a6000 – następca bezlusterkowca NEX-6 z rekordowo szybkim AFThule Covert - torby dla miejskich fotografówManfrotto poszerza ofertę toreb dla profesjonalistówNowe karty pamięci SD firmy GOODRAM klasy UHS1 dostępne w PolsceTamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD MACROPanasonic Lumix DMC-GH4 - bezlusterkowiec nagrywający filmy w formacie 4KOlympus OM-D E-M5 – firmware 2.0Olympus przedstawił obiektywy 25mm F1.8, 14-42mm i ''rybie oko'' 9mm F8Olympus przedstawił wodoszczelny Stylus Tough TG-850 iHSOlympus Stylus SP-100: superzoom z celownikiem ramkowymBezlusterkowiec Olympus OM-D E-M10