Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Z dalmierzowca na Micro 4/3


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Z dalmierzowca na Micro 4/3
Dodał: Marcin Pawlak 06.04.2009
Przejsciówka zaprojektowana przez Voigtländera pozwala na korzystanie w aparatach systemu Micro 4/3 z całej rzeszy obiektywów dalmierzowych.


Wprowadzony niedawno standard wymiennej optyki dla aparatów kompaktowych, czyli Micro 4/3 ma niewątpliwą zaletę. Jest nią bardzo mała, w porównaniu z lustrzankami, odległość pomiędzy płaszczyzną bagnetu a powierzchnią przetwornika. Dzięki temu bardzo ułatwione jest konstruowanie wszelkiego rodzaju adapterów, które pozwalają na wykorzystywanie optyki należącej do innych systemów. Naturalnym jest, iż pierwszym adapterem był pozwalający na współpracę z obiektywami "dużego" systemu 4/3 Panasonic DMW-MA1. Pojawiają się jednak dużo bardziej "egzotyczne" przejściówki. Jeden z bardziej aktywnych producentów tradycyjnych aparatów dalmierzowych, czyli japońska Cosina (która produkuje aparaty i optykę zarówno pod własną marką Voigtländer, jak i dla renomowanego Zeissa) zaprezentował właśnie przejściówkę pozwalającą aparatom systemu Micro 4/3 (czyli na razie Pansonicowi DMC-G1) na współpracę z obiektywami przeznaczonymi dla aparatów z bagnetem Leica M (oraz zgodnymi ZM Zeissa i VM Voigtländera).


Poprzez kolejną przejściówkę dostępna staje się natomiast optyka z mocowaniem Leica L (za zatem i L Voigtländera). Oznacza to tyle, że posiadacz DMC-G1 za "jedyne" ~20 000 jenów uzyskuje dostęp do kilkudziesięciu wyśmienitych szkieł. Oczywiście ustawianie ostrości i sterowanie wartością przysłony odbywa się manualnie, za pośrednictwem pierścieni na obiektywie.
 
Ze względu na wspomniane wcześniej predyspozycje systemu Micro 4/3 można się spodziewać, iż jest to dopiero początek licznej rzeczy przejściówek dla tego systemu. Ze względu na konieczność ręcznego ustawienia przysłony na obiektywie uprzywilejowane tu będą systemy, które przewidują taką możliwość, a więc Pentax K, Nikon F (oba w wersjach z pierścieniem przysłony) oraz wszelkie odmiany M42.

Strona producenta: www.cosina.co.jp

Zobacz także:
LUMIX G VARIO HD 14-140mm f/4.0-5.8 ASPH. MEGA O.I.S. – zgrabny hiperzoom dla Micro 4/3
LUMIX G VARIO 7-14 mm f/4.0 ASPH. - superszerokokątny zoom dla systemu Micro 4/3
TEST: Panasonic LUMIX DMC-G1 – kompakt z wymienną optyką po raz pierwszy
Pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe: Panasonic LUMIX DMC-G1
Panasonic LUMIX DMC-G1 – pierwsze zdjęcia testowe!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.083s.