Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  ZINK – drugie życie Polarioda


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

ZINK – drugie życie Polarioda
Dodał: Marcin Pawlak 03.03.2008
Polaroid CZA-0011B to pierwsza kolorowa drukarka korzystająca z nowatorskiej technologii ZINK. Oprócz specjalnego papieru do drukowania zdjęć nie wymaga ona żadnych materiałów eksploatacyjnych.



Nieco ponad rok temu informowaliśmy Was o powstaniu nowej, przełomowej technologii bezatramentowego druku kolorowych zdjęć: ZINK (od Zero Ink). Pierwszym wykorzystującym ją produktem miała być miniaturowa drukarka ZINK Printer, jednak do tej pory pozostała ona na etapie prototypu. Wkrótce jednak półki sklepowe ujrzy urządzenie Polaroida wykorzystujące tę samą technologię – amerykańska FCC wydała już stosowne pozwolenia.

Zdjęcia do miniaturowej drukarki możemy wysłać przewodem USB lub bezprzewodowym łączem Bluetooth.

CZA-0011B Digital Instant Mobile Photo Printer, bo tak się drukarka ta ma nazywać, umożliwia utrzymywanie wydruków o formacie 2"x3", a zatem ok. 5 cm x 7,5 cm. Służyć będzie do raczej okazjonalnych wydruków, gdyż czas wykonania pojedynczej odbitki to około 60 sekund (20 s na transmisję i przetwarzanie danych 40 s na samo drukowanie). Wykorzystanie z urządzeniami przenośnymi, takimi jak telefony komórkowe i cyfrowe aparaty fotograficzne będzie ułatwione dzięki temu, że zasilanie zapewnia jej wbudowany akumulator litowo-jonowy (w zestawie dostarczany będzie również zasilacz sieciowy). Zdjęcia do wydruku można przesyłać złączem USB 2.0 (drukarka zgodna jest ze standardem PictBridge) bądź bezprzewodowo łączem Bluetooth.

Cała tajemnica papieru ZINK tkwi w trzech warstwach ciekłych kryształów wrażliwych na wysoką temperaturę.

Podstawą opracowanej przez firmę ZINK Imaging technologii jest specjalny papier zawierający trzy warstwy ciekłych kryształów, które zabarwiają się pod wpływem wysokiej temperatury. Ponieważ emitowane przez drukarkę impulsy termiczne są jedynym czynnikiem niezbędnym do otrzymania barwnej fotografii, drukarki bazujące na technologii ZINK nie wymagają żadnych materiałów eksploatacyjnych oprócz wspomnianego papieru. Odbitki na nośniku ZINK Paper są suche natychmiast po wydrukowaniu, a polimerowa powłoka zapewnia im wodoodporność.
 
W trakcie opracowywania technologii ZINK postarano się, by w procesie produkcji wspomnianego papieru można było wykorzystać procesy technologiczne i maszyny stosowane już wcześniej w przemyśle fotograficznym. Nic zatem dziwnego, iż jedna z fabryk wytwarzających ZINK Paper to dawny zakład produkcyjny koncernu Konica-Minolta w Whitsett w Północnej Karolinie (USA).

Strona producenta: www.polaroid.com
Strona firmy ZINK Imaging: www.zink.com

Zobacz także:
Dwie nowe drukarki HP na 20-lecie marki Deskjet
Ricoh Aficio SP W2470 – wysokiej jakości drukarka szerokiego formatu
Sony DPP-FP65, DPP-FP75, DPP-FP85 i DPP-FP95 – drukarki dla każdego
Epson AcuLaser C2800 – oszczędne kolorowe drukarki laserowe
HP wprowadza papier fotograficzny formatu 10 x 15 cm do drukarek laserowych
TEST: Epson Stylus Photo R265 – tania drukarka dla fotoamatora

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.595s.