Dwa z nowych obiektywów, Planar T* 1,4/85 ZF-IR and Distagon T* 2,8/25 ZF-IR to szkła specjalnie przystosowane do fotografowania w bliskiej podczerwieni. Zostało to uzyskane poprzez naniesienie na powierzchnię soczewek specjalnych powłok, które przepuszczają promieniowanie w zakresie poniżej 1100 nanometrów. Oprócz tej modyfikacji nowe obiektywy tylko nieznacznie różnią się od "zwykłych" modeli
Distagon T 2.8/25 ZF oraz
Planar T 1.4/85 ZF – wygrawerowana na obudowie skala służąca do ustawiania ostrości została tak zmodyfikowana, by uwzględnić poprawkę dla podczerwieni.
"Podczerwone" szkła Zeissa przeznaczone są do wykorzystania przede wszystkim z korpusami pozbawionymi filtra podczerwieni, czy to metodami warsztatowo/domowymi, czy też fabrycznie, jak
Fujifilm IS Pro. Są one propozycją skierowaną przede wszystkim do firm ubezpieczeniowych, policji, medyków i naukowców, choć z pewnością zainteresują one także miłośników fotografii eksperymentalnej.
|
Przystosowane do zastosowań przemysłowych obiektywy Zeissa zostały wyposażone w śrubki blokujące pierścienie przysłony i ostrości. |
Kolejne zaprezentowane obiektywy do zastosowań specjalnych to seria trzech szerokokątnych Distagonów z nowej serii ZF-I. Są to szkła z bagnetem AI-S Nikona, specjalnie przystosowane do wykorzystania w zastosowaniach przemysłowych. Zostały w tym celu specjalnie uszczelnione, by zapewnić im odporność na rosę oraz kurz. Nowe obiektywy, Distagon T* 2,8/25 ZF-I, Distagon T* 2/28 ZF-I and the Distagon T* 2/35 ZF-I pod względem optycznym nie różnią się od swych "cywilnych" odpowiedników, jednak ze względu na przeznaczenie wzbogacono je o możliwość zablokowania pierścienia przysłony oraz odległości w ustalonej pozycji za pomocą odpowiednich pokręteł. Dzięki temu nie istnieje niebezpieczeństwo przypadkowego rozjustownia ustawionego układu obserwacyjnego.
Oczywiście, obiektywy serii ZF-I zachowują pełną funkcjonalność serii ZF, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wykorzystywać je w "normalnej" fotografii. Dla odróżnienia ich od serii ZF, nowe obiektywy otrzymały wykończenie w kolorze srebrnym.
Zobacz także:Nowe obiektywy Voigtländera dla systemów Nikona i PentaxaCztery nowe obiektywy Olympus ZUIKO DIGITALCanon 200 mm f/2L IS USM i Canon 800 mm f/5.6L IS USM – obiektywy nie tylko na olimpiadęTokina MACRO 35 mm f/2.8 AT-X do Canona i NikonaSigma zaktualizowała katalog obiektywówZeiss Distagon T* 2/28 – jasny, szeroki kąt dla Nikona i PentaksaTrzy nowe obiektywy SonyTamron przekłada premierę obiektywu 28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC w wersji dla CanonaPięć pełnoklatkowych obiektywów NikonaCo znaczą magiczne symbole DX, VR, G, AI-S, czyli oznaczenia obiektywów Nikona?