Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa "Marian Schmidt – Fotografie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa "Marian Schmidt – Fotografie"
Dodał: Marcin Pawlak 17.05.2011
Do 29 maja 2011 r. w warszawskiej Galerii Di Arte A&S można zobaczyć wyjątkowe zdjęcia autorstwa dr hab. Mariana Schmidta, uznawanego za najwybitniejszego, obok Henri Cartiera-Bressona mistrza kompozycji obrazu.


Wystawa zatytułowana "Marian Schmidt – Fotografie" odbywa się w ramach VII Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Zobaczymy na niej 40 wybranych przez Mariana Schmidta fotografii. Ponad połowa z nich powstała na przestrzeni kilku ostatnich lat. Ekspozycję tworzą m.in. dotychczas nie pokazywane zdjęcia, będące owocem podróży artysty do Jerozolimy, Medjugorii, Wilna, Sankt Petersburga, Porto, Białowieży, Leżajska i Islandii.

Islandia, fot. Marian Schmidt

Marian Schmidt, fotograf humanista z nurtu Ronisa, Boubat, skupia swoją uwagę na człowieku i jego unikalnej osobowości oraz jego wnętrzu. Prawie każda twarz, którą fotografuje jest dowodem tej indywidualności człowieka zajętego głęboką refleksją – Catherine Goffaux, "Photographies Magazine".

Leżajsk, fot. Marian Schmidt

Wystawę można oglądać do 29 maja br. (od środy do niedzieli w godz. 13:00 – 18:00).

Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 r. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczył się matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a później na Uniwersytecie Brandeis, koło Bostonu. Tam poznał wybitnego matematyka Johna Nasha (bohatera filmu "Piękny Umysł"), z którym przyjaźnił się. W 1969 roku uzyskał tytuł doktora matematyki. Jednak zrezygnował z kariery naukowej na rzecz wcześniejszych pasji: filmu i fotografii. Wielki wpływ na jego życie i twórczość wywarli H. Hesse i J. Krishnamurti. W lecie 1969 roku, wyjechał do Rzymu, gdzie poznał Felliniego i Antonionego. Dzięki temu drugiemu dostał pierwszą pracę w Nowym Jorku jako asystent produkcji przy filmie "Wilk Stepowy". W 1975 r. wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju fotografując życie codzienne. W 1980 r. osiedlił się w Paryżu, gdzie pracował dla agencji fotograficznej Rapho. Duży wpływ na jego metodę pedagogiczną miał Sergiu Celibidache, u którego uczył się fenomenologii muzyki. W 1997 r. powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. Jest autorem albumów: "Hommes de science" (Paryż 1990), "Marian Schmidt" (Paryż 1994), "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" (Warszawa 2000). Na swoim koncie ma ponad sześćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Wenecji, Dreźnie, Fort-de-France, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie oraz w rodzinnym Żyrardowie. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Islandii, we Włoszech i w Polsce. Pisze o fotografii i jest cenionym pedagogiem. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna. Obecnie jest dyrektorem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Fotografii.

Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria Di Arte A&S
Ulica: Łazienkowska 14
Termin: 28.04.2011 – 29.05.2011
Godziny otwarcia: 13:00-18:00 (od środy do niedzieli)
Adres WWW: www.diarte.pl

Zobacz także:
Wernisaż wystawy Włodzimierza Krzemińskiego w Starej Galerii ZPAF
''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii''
W kontrze - wernisaż wystawy Pawła Wodnickiego
Rekordowa panorama Wrocławia
X-FILES - wernisaż wystawy Joanny Stogi
Trzeci wymiar Krakowa - wystawa i pokaz multimedialny
Nowe statywy podróżnicze Sirui
Aparat Panasonic LUMIX G3 - najmniejszy i najlżejszy
Konkurs Grand Press Photo 2011 rozstrzygnięty!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.384s.