Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa ''Cardiff po zmroku''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa ''Cardiff po zmroku''
Dodał: Alina Plata 18.01.2013
Leica Gallery w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Macieja Dakowicza. Cykl zdjęć dokumentuje nocne życie w Cardiff w Wielkiej Brytanii.


Cardiff. Sobota wieczór . Na Chippy Lane, małej uliczce z popularnymi kebab barami, puste pojemniki po jedzeniu na wynos zaczynają się powoli piętrzyć w miniaturowe wieżowce. Za rogiem jest St. Mary Street, jedna z głównych ulic centrum Cardiff. Ulica XIX-wiecznych kamienic wypełnionych klubami i pubami. Głośna muzyka przenika przez grube mury, miesza się ze śmiechem i krzykami ludzi zmierzających właśnie po kolejnego drinka. Chłopcy chodzą grupami, ubrani w jeansy i koszulki z krótkim rękawem, bez względu na porę roku: czy jest deszczowy kwiecień czy mroźny grudzień. Rozchichotane dziewczęta w swoich najlepszych kreacjach, zazwyczaj bardzo krótkich i niewiele zakrywających, pędzą do kolejnego baru. Robi się zamieszanie, policja na weekendy prewencyjnie zamyka tę ulicę zostawiając ją pieszym. Grupki co chwilę mieszają się, ktoś przysiada na moment na krawężniku, inni rozmawiają lub robią wszystkie te dziwne rzeczy, które przydarzają się tylko po północy.

fot. Maciej Dakowicz

„Cardiff po zmroku” to niespotykany dokument nocnego życia w Wielkiej Brytanii. Maciej Dakowicz, polski dokumentalista skupił się na fotografowaniu nocnych zabaw przetaczających się przez centrum Cardiff, miasta podobnego do wielu innych brytyjskich miast. Po zmroku Cardiff zmienia się w wielką scenę, na której wydarzają się surrealne i humorystyczne spektakle, nieraz z domieszką krwi, smutku i łez. Mężczyźni przebrani za kobiety, kobiety ubrane jak policjanci. Superman spacerujący w ciemnym zaułku. Mężczyzna wiszący na słupie latarni, symulujący atak tornado. Najdłuższy strumień wymiocin, jaki kiedykolwiek widzieliście. Obrazy układają się w rozedrgany, utkany z zaskakujących momentów film, który nie pozwala zapomnieć o zdarzeniach minionych nocy.

fot. Maciej Dakowicz

Tak zapraszano na wystawę cyklu Dakowicza wraz z premierą książki pod tym samym tytułem w galerii „Third Floor Gallery” w Cardiff - w mieście, w którym artysta mieszkał i pracował przez 7 lat, gdzie chłodnym okiem przybysza i dokumentalisty rejestrował gorączkę tamtejszych sobotnich nocy. Ten cykl fotografii obiegł niemal cały świat, odbił się szerokim echem w mediach brytyjskich i wywołał społeczną dyskusję o stylu życia współczesnych Brytyjczyków. Zdjęcia Dakowicza były dyskutowane w brytyjskiej telewizji i radiu oraz publikowane w najważniejszych dziennikach takich jak The Observer, The Telegraph, Daily Mail czy The Sun. W 2010 roku cykl stał się częścią słynnego albumu o fotografii ulicznej "Street Photography Now" (Sophie Howarth i Stephen McLaren), przygotowanego przez wydawnictwo Thames&Hudson. Latem 2011 roku został także bardzo dobrze przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Prasowej w Perpignan, a jesienią 2012 roku Thames&Hudson opublikował monografię „Cardiff After Dark”.

fot. Maciej Dakowicz

Maciej Dakowicz urodził się 1976 roku w Białymstoku. Do zainteresowania fotografią dokumentalną doszedł w nietypowy sposób. Jako młody magister informatyki w 2000 roku zaczął pracować na uniwersytecie w Hong Kongu, z którego po 4 latach wyjechał do Wielkiej Brytanii, do Cardiff. Tam również pracował na uczelni i uzyskał tytuł doktora informatyki. Początkowo prowadził równolegle swoją pracę naukową i rozwijał pasję fotograficzną, by ostatecznie porzucić naukę i skoncentrować się na pracy fotografa, podróżnika i dokumentalisty. Ma w swoim dorobku wiele publikacji, wyróżnień konkursowych i uczestnictw w licznych wystawach i festiwalach fotograficznych na całym świecie. Maciej jest współzałożycielem „Third Floor Gallery” w Cardiff i należy do polskiego kolektywu Un-Posed - grupy fotografów specjalizujących się w tzw. fotografii ulicznej (www.un-posed.com). Obecnie mieszka w Londynie.

Gdzie: Leica Gallery Warszawa, Al. Jerozolimskie 179
Kiedy: 24 stycznia – 26 lutego
Finisaż i spotkanie autorskie: 26 lutego, godz. 19.00
Więcej informacji na: www.leica-camera.pl

Zobacz także:
Błękitna wystawa w Galerii Schody
Nowa lustrzanka od Hasselblad
Kampania Canona przeciwko podróbkom
Konkurs ''Kolor, kształt, faktura...''
Wideoporadnik: Fotografia otworkowa, część pierwsza
Dwulampowe projektory od Vivitek
Terabajtowy dysk twardy Verbatim GT
3 nowe obiektywy do IPhone5
Aktualizacja programu Capture One
Projektor 3D od Epsona dla biznesu
Nowy kompakt od Rollei: Powerflex 240 HD
Nowy kompakt Samsunga z długim zoomem
Nowy akumulator od Delty

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.559s.