Czym jest Wschodnia?
Realizując projekt zbiorowy liczyliśmy na otwartość i różnorodność interpretacji. Celowo nie rozmawialiśmy o podejściu do tego tematu. Z założenia nie analizowaliśmy w jaki sposób będziemy go pokazywać. Nie chcieliśmy naprowadzać nikogo, ani tym bardziej narzucać punktu widzenia. Na wstępie każdy z członków ZTF-u, który chciał wziąć udział w projekcie musiał się indywidualnie zmierzyć z tematem. Każdy z nas inaczej widzi i czuje Wschodnią.
|
fot. Magdalena Baran |
Punktem wyjścia mogła być etymologia, semantyka, mogła być geografia, a nawet uwarunkowania kulturowe czy osobiste doświadczenia. Być może nawet uprzedzenia czy stereotypy. Wschodnia może kojarzyć się z kierunkiem geograficznym, może ze wschodem słońca – początkiem dnia, ale i początkiem, w ogóle. Może kojarzyć się ze wschodnią stroną naszego kraju – zwaną Polską B czy Polską C.
|
fot. Piotr Losiewicz |
Dla odbiorców z zewnątrz, dla mieszkańców zachodniej części Polski czy Europy wschodniość to egzotyka. Taki synonim, a nawet definicję pojęcia wschodniość odnaleźć można w jednym ze słowników. Pojęcie to dla wielu osób tożsame jest z kresami, ale przecież Wschodnia to nie tylko kresy. Wschodnią odnaleźć można w najdalszych terenach zachodu. Wschodnia to nie tylko i wyłącznie miejsce, wschodnia to także pewien stan, etap, cecha.
|
fot. Waldemar Siatka |
Ilu ludzi tyle interpretacji
Uczestników pierwszej odsłony naszego projektu jest kilkunastu – podejść do tematu jest więc znacznie mniej niż będzie wśród jego odbiorców. Liczymy jednak na to, że udało nam się pokazać naszą Wschodnią w całej gamie jej odcieni i barw. Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.
(Wojciech Kapuściński)
Otwarcie wystawy: 14 sierpnia o godzinie 17:00
Miejsce: Rynek Solny w Zamościu
Zobacz także:Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Lensbaby Edge 80 OpticNikon 1 J2 - nowość w rodzinie aparatów z wymiennymi obiektywamiNikon COOLPIX L610 - towarzysz wakacyjnych wyprawNowe obiektywy SAMYANG 14mm, 24mm i 35mm wkrótce w sprzedażyNowy firmware do aparatu Nikon 1 J1 i V1w wersji 1.20Adobe Photoshop Touch bezpłatnie w Samsung GALAXY Note 10.14 urządzenia wielofunkcyjne Canon PIXMA z nowym oprogramowaniemNajcieńszy na świecie aparat BenQ G1 z obrotowym ekranemKonkurs fotograficzny - Życie bagienPełna wersja oprogramowania ViewNX 2.5.0Fotografie w technice woodburytypii - wystawa i opis wykonania