Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy fotografii Leona Barszczewskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy fotografii Leona Barszczewskiego
Dodał: Marcin Pawlak 24.05.2011
Krakowskie Muzeum Historii Fotografii oraz Igor Strojecki zapraszają 2 czerwca na wernisaż wystawy archiwalnych fotografii Leona Barszczewskiego, który w latach 1876-1897 podróżując po Azji dokumentował obszary Turkiestanu, Pamiru i starożytnej Samarkandy.


Leon Barszczewski był fotografem dziewiętnastowiecznej Azji Środkowej. Polak, ale poddany cara, swoje życie zawodowe związał ze służbą wojskową w armii imperium rosyjskiego. W jego sytuacji życiowej była to jedyna możliwość uzyskania wykształcenia.

Towarzysze wyprawy Leona Barszczewskiego na górskiej przełęczy, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

W latach 1876 - 1896 stacjonował w Samarkandzie, na terenach wcielonego do Rosji Turkiestanu. Był oficerem topograficznym, którego praca miała charakter wywiadowczy. Wykonywał mapy, opisywał szlaki komunikacyjne, gospodarkę, zasoby naturalne i społeczności podbitego Turkiestanu.

Medresy Registanu, na drugim planie meczet Bibi-Chanym, Samarkanda, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

Przy okazji zadań wojskowych i za zezwoleniem władz zwierzchnich rozwijał swoje zainteresowania i pasje badawcze. Z zamiłowania był archeologiem, podróżnikiem, geografem, etnografem, przyrodnikiem. Podczas dwudziestoletniej służby w prowincjach azjatyckich Rosji odbył około dwudziestu wypraw badawczych. Były to misje samodzielne lub wspólne z naukowcami rosyjskimi, a nawet z francuskimi. Badał rejony wokół Samarkandy, góry Tienszan, Ałaj, Pamir. Dotarł także do Mazar-i-Sharif w Afganistanie.

Obmurowane źródło wody na pustyni, 17 października 1894, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

W misji wojskowej i badaniach własnych wykorzystywał fotografię. Chociaż miał przygotować tylko dokumentację, trudno nie zauważyć walorów artystycznych jego pracy. Eksploracja nowego terytorium w zakresie geografii, topografii, glacjologii, hydrologii, biologii, mineralogii, archeologii, antropologii fizycznej, etnografii przyniosła Leonowi Barszczewskiemu uznanie i satysfakcję.

Poczęstunek u samarkan, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

Jako pierwszy Europejczyk badał lodowce azjatyckie. Odkrył ruiny starej Samarkandy - twierdzę Afrasiab. Wykonał unikatową dokumentację architektury Samarkandy przed zniszczeniem miasta w 1897 roku przez trzęsienie ziemi. Fotografie lodowców azjatyckich zyskały uznanie na wystawie w Paryżu w 1895 roku, a portrety mieszkańców Azji na ekspozycji fotograficznej w Warszawie w 1901 roku.

Nad wodospadem, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

Swoją wiedzą i odkryciami dzielił się z innymi. Współorganizując ekspedycje naukowe pokazywał badaczom możliwości zastosowania fotografii w dokumentacji. Fotografował na ich zlecenie i uczył jak fotografować samodzielnie. Na emeryturze osiadł w Siedlcach i fotografował między innymi Podlasie.
 
Znajdująca się w Polsce spuścizna po Leonie Barszczewskim, w tym dorobek fotograficzny są rozpoznane. Na zbadanie czekają archiwa rosyjskie - Leon Barszczewski był przecież poddanym cara. Wyniki jego badań pozostały w Rosji. Jego fotografie były pokazywane na wystawach nie w działach polskich, ale jako dokonania autorów rosyjskich. Badając historię polskiej fotografii warto pamiętać o Leonie Barszczewskim, którego prace są ważną częścią fotografii podróżniczej i naukowej.

Oddział Leona Barszczewskiego, fot. Leon Barszczewski, ze zbiorów archiwum rodzinnego Igora Stryjeckiego.

Leon Barszczewski wpisał się także w historię muzealnictwa. W swoim domu w Samarkandzie założył muzeum prywatne, a następnie zainicjował powstanie muzeum miejskiego w Samarkandzie.
 
Fotografie na wystawę udostępnił Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego pielęgnujący spuściznę po przodku. Są to wykonane współcześnie powiększenia z oryginalnych negatywów i odbitek pozytywowych.
 
Sprzęt fotograficzny - aparaty podróżne i akcesoria należą do Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Portret Leona Barszczewskiego pochodzi ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Zabytki kultury materialnej ludów zamieszkujących tereny będące przedmiotem badań Leona Barszczewskiego są własnością Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
 
przygotowała: Lucyna Król


Miasto: Kraków
Lokalizacja: Muzeum Historii Fotografii
Ulica: Józefitów 16
Termin: 03.06.2011 – 03.07.2011
Godziny otwarcia: 11:00-18:00 (środa-piątek), 10:00-15:30 (sobota-niedziela)
Adres WWW: www.mhf.krakow.pl
Wernisaż: 2 czerwca 2011, godz. 18:00
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.015s.