Fotograficzna Grupa Twórcza FotoQuortet powstała wiosną 2007 roku "z potrzeby serc i umysłów" Andrzeja Borowca i Tadeusza J. Chmielewskiego, w prześwietnej kawiarni Rosenthal w Lublinie. "Ojcowie Założyciele" do stałej współpracy zaprosili Tomasza Grzyba z Radomia. Czwartym filarem Kwartetu jest… za każdym razem ktoś inny: znakomity Honorowy Gość –
Przyjaciel w Fotografii. Tym razem naszym gościem honorowym jest
STANISŁAW ORŁOWSKI
Stanisław Orłowski – urodzony w 1934 roku w Zamościu, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, przez wiele lat był pracownikiem służb konserwatorskich, obecnie na emeryturze. Fotografuje od połowy lat 1950-tych, w roku 1959 został członkiem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, w roku 1961 zainicjował powołanie do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostaje do chwili obecnej, od 1988 roku prowadzi (również społecznie) zamojską Galerię Fotografii "Ratusz". Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz honorowy "zasłużony dla fotografii polskiej" Fotoklubu RP. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad stu zbiorowych. Uprawia głównie fotografię rodzajową oraz krajobrazową, wiele zdjęć wykonuje w rodzinnym Zamościu.
|
fot. Stanisław Orłowski |
Tadeusz Chmielewski – Urodzony w 1950 r. w Lublinie, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor planowania przestrzennego, ekolog krajobrazu, architekt krajobrazu, autor ponad 300 publikacji, w tym 5 książek, autor ok. 40 piosenek poetyckich i kilku cykli wierszy.
W l. 1990 – 1998 Wojewódzki Konserwator Przyrody w Lublinie. Obecnie profesor Akademii Rolniczej w Lublinie, kierownik Zakładu Ekologii Krajobrazu i Ochrony Przyrody.
Fotografuje przede wszystkim przyrodę, krajobraz i architekturę najpiękniejszych zakątków Polski.
Autor 13 wystaw indywidualnych, w tym jednej w USA, uczestnik ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.
Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska "BIOSFERA" w l. 1977 – 1987 w Lublinie. Założyciel i komisarz Galerii Fotografii Krajoznawczej "Cień" w Lublinie w l. 1983 – 1987.
Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988), dwukrotnie Medalu Biennale Krajobrazu w Kielcach (1986, 1988), Medalu Fotoklubu RP na międzynarodowym konkursie fotograficznym "Małe Formaty" w Radomiu (2005) oraz szeregu innych.
Jego zdjęcia znajdują się między innymi w 2 prestiżowych ogólnopolskich almanachach fotograficznych: "Polska fotografia krajoznawcza" (2000) oraz "Mistrzowie polskiego pejzażu" (2001). Były też publikowane w kilku albumach oraz licznych wydawnictwach książkowych, folderach i kalendarzach. Szereg jego prac znajduje się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych.
Jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, członkiem Klubu Fotograficznego LX w Lublinie oraz współzałożycielem powstałej w 2007 r. Fotograficznej Grupy Twórczej Foto-Quortet.
|
fot. Tadeusz Chmielewski |
Andrzej Borowiec – Urodzony w 1967r.
Fotografuje od 1993 roku kiedy to po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na wystawie będącej zwieńczeniem nauki na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie na kierunku pedagogika kulturalno – oświatowej (specjalizacja: film i fotografia) w Klubie Studenckim "Piwnica".
Swoje prace prezentował na 3 wystawach indywidualnych i przeszło 80 wystawach zbiorowych (klubowe, pokonkursowe).
Największe osiągnięcia to: Grand Prix na 25. International Exhibition Photography Of Nature "Strom" (Rożemberock, Słowacja – patronat FIAP), srebrny medal FIAP na International Salon of Photography "Berega 2010″ (Rosja, Niżnyj Gorod), brązowy medal FIAP w kategorii Zestawy na XXXII Zagreb Salon An International Of Photography" (Zagreb, Słowacja), brązowy medal Fotoklubu RP w Konkursie Fotograficznym "Fotografia roku" / Konfrontacjach Fotograficznych "Tylko jedno zdjęcie" (Polska, Jarosław), wyróżnienie na XX Ogólnopolskim Biennale Fotografii – "Zabytki" (Zamość), II miejsce w kategorii "Fotografii barwnej" na "Zachodniopomorskiej Wystawie Fotografii Krajoznawczej 2005" (Szczecin).
|
fot. Andrzej Borowiec |
Tomasz Grzyb – Urodzony w 1971r. w Radomiu
Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Współzałożyciel Grupy Fotograficznej ProFoto.
Laureat konkursów: "Biennale Fotografii Górskiej" w Jeleniej Górze, "Krajobraz Górski" w Nowym Targu, "Radomskie Małe Formaty", "Cyfrowe Oko", "Zdjęcie roku" w Zamościu, "Biennale Fotografii Krosno", "Fotonowela" oraz Duńskiego "The Golden Digital"
Autor 3 wystaw indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych.
Fotografia to dla niego poszukiwanie światła, geometrii, rytmu … to silne emocje jakie towarzyszą obcowaniu z naturą. Naciskając spust migawki chce utrwalić i przekazać właśnie te emocje, to co go zachwyca i porusza.
Fotografując ma w pamięci myśl Roberta Bressona "Staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył."
|
fot. Tomasz Grzyb |
Miasto: Zamość
Lokalizacja: Galeria Fotografii
Ulica: Rynek Wielki 13
Termin: 13.05.2011 – 04.06.2011
Godziny otwarcia: 8:00-18:00 (sobota, niedziela: 10:00-18:00)
Adres WWW: www.ztf.pl
Wernisaż: 13 maja (piatek), godz. 16:30
Zobacz także:Konkurs ''Zwykłe-Niezwykłe'' rozstrzygniętyFotografie Dory Fobert w KrakowieOświetlenie studyjne i druk fotograficzny - warsztaty we WrocławiuPotrzeba wody w Sudanie - Wojciech GrzędzińskiPrzetestuj piloty Hähnel Inspire Live ViewTrzy nagrody TIPA dla PanasonicaArchiwum jako projekt - "poetyka" i "polityka" (foto)archiwumPerski błękit – irańska sztuka, natura i tradycjaWorld Press Photo 2010 w Poznaniu do 20 majaSamyang 8mm f/3.5 Fish-eye CS VG10 już w sprzedażyWernisaż wystawy Andrzeja Jerzego Lecha