Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy ''Medaliony – świat pod stopami''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy ''Medaliony – świat pod stopami''
Dodał: Katarzyna Stodolska 29.04.2011
Zapraszamy dnia 4 maja 2011 do Katowickiej Galerii ZPAF na wernisaż wystawy Stanisława Michalskiego, prezentującego na swoich fotografiach różnorodność form, układów i kompozycji znalezionych w przestrzeni miejskiego pejzażu.


Aktualna wystawa Stanisława Michalskiego „Medaliony” jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Materia miejska staje się tłem dla osobistych wyborów i przeżyć autora i wędrowca. Ważniejsze jest to, co się spostrzega, to co indywidualnie doświadczane i odczuwane. Obrazy pobudzają wewnętrzne przeżycia, pragnienia i refleksje. Dają możliwość indywidualnego odbioru i przeżywania przestrzeni. Za sprawą tego rodzaju fotografii kształtowany jest obraz miast w pewnym sensie niewidzialnych. Możemy jedynie wyobrażać sobie jak te miasta wyglądają w całej okazałości. Autor zaprasza nas w inną podróż.
 
Tematem prac składających się na cykl „Medaliony” jest motyw obecny w niemalże w każdej przestrzeni ulic, chodników i miast oraz pełniący określone funkcje użytkowe. Ta kolekcja optyczno-mechanicznych śladów, zapisanych promieniami światła we wrażliwej na światło materii fotografii mówi nam jak wygląda świat, jego wybrane motywy odnalezione w różnych miejscach kraju i świata. Autor narzuca kierunek oglądu i kadr, rezygnuje z potocznego sposobu patrzenia i podziwiania miejsc naszej wędrówki. Opuszcza wzrok, fascynuje go to, co znajduje się pod stopami.

fot. Stanisław Michalski

W czasie wielu podróży autor przedmiotem swoich zainteresowań uczynił obszar ulic i chodników, świat przestrzeni publicznej ulokowany pod stopami. Podjął próbę badania estetyki ulic odwiedzanych miast, koncentrując się na charakterystycznych elementach jakimi są oznaczone tajemniczymi symbolami K i B studzienki burzowe oraz studzienki kanalizacyjne.

fot. Stanisław Michalski

Zwraca uwagę i proponuje odmienność obserwacji w porównaniu z potoczną, znaną i powszechną, naznaczoną stereotypami, tysiącami pocztówkowych wyglądów i wizji. W swojej wędrówce przemierza przestrzeń wielu miast, utrwala to, co pod stopami. Tworzy kolekcję subiektywnych obrazów, ukazuje inne, odmienne i mało znane oblicze miasta.
 
Droga, asfalt, chodnik a w nim zakomponowane medaliony. Na co dzień funkcjonalne i użyteczne, od święta – wyrafinowane klejnoty zdobiące przestrzenie ludzkiej egzystencji, odnalezione na powierzchni chodników i ulic. Wypatrzone w odpowiedniej aurze i porze, w szczególnych okolicznościach gry światła i cienia. To wszystko sprawia, że fragmenty codziennego świata, potoczne i opatrzone stają się czymś szczególnym, unikalnym i osobliwym. Klejnotami miejskiej przestrzeni, medalionami zdobiącymi świat wokół nas.

fot. Stanisław Michalski

Pod względem estetycznym te wyrafinowane i wycyzelowane obrazy utrzymane są w monochromatycznej konwencji, a pojedyncze w wąskiej gamie kolorystycznej. Mistrzowskie panowanie nad kadrem, światłem i cieniem, powoduje umiejętne wydobywanie faktur i struktur materii, świadome wykorzystywanie aury pogodowej, pory dnia i pory roku w celu stworzenia subiektywnych portretów ulic.
 
Autor sprawia, że ten znaleziony na ulicy funkcjonalny przedmiot-system podniesiony zostaje do rangi estetycznego dzieła sztuki. W potocznym życiu, zapominany, niezauważany oraz pełniący swe użytkowe funkcje przedmiot staje się klejnotem miasta posiadającym określoną formę, estetyczny wymiar i charakter.

fot. Stanisław Michalski

Pory roku, stopień wilgotności, światło i cień, przemyślany kadr, usytuowanie w otoczeniu – wszystkie te elementy, za sprawą wrażliwości i decyzji autora, decydują o tym, że przedmioty te stają się estetycznymi klejnotami, unikatowymi medalionami zdobiącymi miejską przestrzeń.
 
Każdy z osobna posiada określone walory estetyczne, skumulowane na powierzchni znaki, opisy, ikony, reklamy, napisy przynależności do miasta czy kraju. Światło i cień, stopień wilgotności, pora dnia i roku, stopień zużycia za sprawą ruchu samochodów i pieszych. Wszystkie te elementy sprawiają, że odlewy błyszczą, wklęsłe i wypukłe grafiki, tłoczenia i znaki zwracają na siebie uwagę, a wrażliwy przechodzień widzi to, dostrzega i docenia.
 
Odnajdywane w przestrzeniach ulic i chodników studzienki i kratki kanalizacyjne oraz burzowe są estetycznym zwieńczeniem i ukoronowaniem, niewidocznego układu podziemnych korytarzy i systemów kanalizacyjnych. W kształcie okręgów, kwadratów, prostokątów oraz trójkątów, w układach chodników i dróg tworzą przeróżne kompozycje. Są portalami do tajemniczego i nieznanego świata, prowadzą ku nieznanemu.
 
Calle, Czeladź, Katowice, Kolonia, Paryż, Rybnik, Sosnowiec, Żory. Świat, Europa, Polska, różne kraje i odmienne kształty oraz oznaczenia. Różny stopień wpływu działania czasu i aktywności cywilizacyjnej człowieka. Studzienki ulokowane między torami, potwornie wyszlifowane przez samochody, a w konsekwencji pozbawione pierwotnie zawartych w nich informacji; studzienki ulokowane na szlakach wędrówek pieszych, znacznie mniej narażone na proces zacierania i naruszania informacji; studzienki ulokowane gdzieś z boku, z dala – bezpieczne i trwałe.
 
Obrazy składające się na wystawę Stanisława Michalskiego „Medaliony” są wyrazem zachwytu nad różnorodnością form, układów i kompozycji przemienionych w medium fotografii, które pozwala by dzielić się z widzami pięknem znalezionym w przestrzeni miejskiego pejzażu. Ta subiektywna kolekcja medalionów znalezionych pod stopami w czasie wędrówek ulicami wielu miast jest dowodem na to, że wystarczy uważnie patrzeć, pochylić się, wybrać i utrwalić aby lepiej poznać i zapamiętać klejnoty naszych ulic.

Stanisław Michalski - urodzony 8.4.1948 roku w Zabrzu. Fotografią zajmuje się od 1974 roku. Animator, popularyzator, instruktor ds. fotografii oraz filmu. Wieloletni prezes Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Przewodniczący Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach w latach 90. do 2008 roku. Właściciel Galerii Foto-Art-Studio w Czeladzi. Laureat wielu znaczących nagród w kraju i zagranicą. Autor ponad 36. wystaw indywidualnych w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Belgii, Japonii, Hiszpanii, USA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zobacz także:
Pierwszy pendrive Verbatim z USB 3.0
Fashion Week Poland- święto fotografów mody
Warsztaty fotografii krajobrazowej ''W pogoni za światłem''
Vivitek D851 i D853W – wielozadaniowe projektory o wysokiej jasności
Konkurs "Ekologia w Obiektywie"
Ogłoszenie zwycięzców Sony World Photography Awards 2011
Casio Tryx nagrodzony przez TIPA
Pomysł, fotografia, wydruk – warsztaty z Jackiem Boneckim
Samsung wypożycza aparaty podczas Fotofestiwalu w Łodzi
AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G
BenQ W1200 – projektor do kina domowego z PiP
Wiosenna promocja na lampy i zestawy Quantuum
Panasonic Lumix FT3, TZ20 i TZ22 - firmware 1.1
Aktualizacja firmware dla systemu Ricoh GR do wersji 1.36
Firmware 1.02 dla Nikona D7000
Tamron SP 70-300mm F/4-5.6 Di VC USD nagrodzony przez TIPA
Nagroda TIPA dla Olympusa XZ-1
TEST: Nikon D5100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
D7000 - filmowanie według Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.561s.