"Oniria, senność, tajemniczość, destrukcja, śmierć, to słowa klucze, które według mnie są sednem tego projektu." Autorka za pomocą sztuki, odwołuje się do archetypicznej iluminacji, próbuje odnaleźć siebie, odszukać to ukryte w głębi prawdziwe "ja". Używając jako materiału do kreacji własnego ciała, prowadzi grę z seksualnością, tworząc symboliczne i surrealistyczne przedstawienia.
|
''Jak weśnie'' fot. Anna Bodnar |
Jak sama mówi – "w tym projekcie staram się zmierzyć z tematami, które mnie przerażają, poszukuje siebie w świecie nietolerancji i obłudy, wyrażam swój lęk przed przemijaniem i brakiem akceptacji. Pojawiająca się na fotografiach nagość jest według niej jak najbardziej uzasadniona, Anna uważa ją za wyraz "pierwotnej bezbronności, czystości i idylli" jaka miała mieć miejsce u zarania stworzenia człowieka. Nagość jest również według autorki nie umiejscowiona w czasie, co daje odniesienie do ogółu ludzkości (każda forma ubrania jest charakterystyczna dla danej epoki kultury, nagość jest jedna i wspólna dla nas wszystkich).
|
''Jak weśnie'' fot. Anna Bodnar |
Nastrój wystawy jest dekadencki i raczej dość mroczny. Artystka lubuje się bowiem w malarstwie Beksińskiego, graficznych realizacjach Wojtka Siudmaka słucha muzyki Portishead, Massive Atac, jako ulubione filmy podaje tytuły jak "Requiem dla snu", czy "Godziny". Używa fotografii w sposób twórczy, dzięki czemu fotografie są niezwykle bogate zarówno w warstwie wizualnej jak i fabularnej pozostawiając nam widzom, własną drogę do interpretacji poszczególnych obrazów.
|
''Jak weśnie'' fot. Anna Bodnar |
Anna Bodnar – ur. 1982 r. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia filolog i grafik komputerowy. Fotografuje od paru lat. Od marca 2008 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Tak mówi o sobie: "Odkąd pamiętam interesuje mnie sztuka wizualna, gdyż często przekazuje więcej niż słowa. Przez całe życie szukałam artystycznego sposobu wyrażenia siebie. To, co robię to moja pasja, to niechęć do "plastikowego" świata. Źródłem inspiracji jest dla mnie życie codzienne jak również literatura piękna. Do swoich prac mam bardzo emocjonalny stosunek, ponieważ w dużej mierze wyrażają mnie. W swojej twórczości posługuję się fotografią oraz różnymi programami do obróbki grafiki. W pracy bardzo często wykorzystuję najtańszą, zawsze punktualną modelkę, czyli siebie." Strona domowa:
www.anikout.koon.pl.
Miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Galeria Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury
Ulica: Ogińskiego 13a
Termin: 13.11.2008–07.12.2008
Wernisaż: 13.11.2008, godz. 18:00
Adres WWW: www.rok.czestochowa.pl
Wstęp wolny
Zobacz także:Konkurs "jesień w obiektywie" rozstrzygnięty!Spotkanie z Tomkiem Sikorą i premiera albumu "Światłoczuły""Przestrzeń Ciało Zdarzenia 2008" – wystawa fotografii ZPAFWyniki III Festiwalu Diaporam Cyfrowych' 2008"Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie"Kolejne nagrody fotograficzne dla PolakówNowy numer Magazynu Fotografii FotoIndex