Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Twarze świata - wernisaż wystawy fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Twarze świata - wernisaż wystawy fotografii
Dodał: Stanisław Kuras 22.06.2012
Wrocławskie Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Tomasza Torbusa pt. ''Twarze świata''. To pasjonująca podróż w świat urzekających krajobrazów i egzotycznych obyczajów.


Wystawa fotografii Tomasza Torbusa „Twarze świata” we wrocławskim Muzeum Architektury to pasjonująca podróż w świat urzekających krajobrazów i egzotycznych obyczajów, wyprawa do tajemniczych i rzadko uczęszczanych przez turystów zakamarków. Gwatemala, Tanzania, Indonezja, Meksyk, Kenia, Syria, Iran, Kambodża – te i wiele innych krajów na niemal wszystkich kontynentach to kolejne punkty na autorskiej mapie wędrówek Tomasza Torbusa, której wytyczanie rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. To, co jednak w owych podróżach najważniejsze, bez względu na szerokość geograficzną, to mieszkańcy tych miejsc. To człowiek jest zawsze głównym bohaterem prac fotografa, wyzwaniem i zagadką dla autora.

Twarze świata, Iran, fot. Tomasz Torbus

Tekst Marii Poprzęckiej o zdjęciach Tomasza Torbusa: Podróżowanie uczy gubić się po drodze, czuć cudzoziemcem w życiu, również we własnym domu, lecz bycie cudzoziemcem pośród cudzoziemców to może jedyny sposób by stać się naprawdę braćmi. Dlatego celem podróży są ludzie… - pisze Claudio Magris, pisarz chętnie przywoływany przez podróżników poddających swój podróżniczy nałóg autorefleksji. „Celem podróży są ludzie” - to zdanie trafnie określa podróżowanie Tomasza Torbusa. Bohaterami jego zdjęć – „z architekturą w tle” – są właśnie ludzie. Torbus podróżuje od dawna i daleko, więc przywożone przez niego zdjęcia to obrazy z Indii, Libii, Kambodży, Tybetu, Gruzji, Mali, Etiopii, Jemenu… Wszędzie jednak człowiek okazuje się ważniejszy od cudów natury, zabytków klasy zero czy dzieł sztuki. Sławny grobowiec Tadż Mahal to zaledwie zarys kopuły wyzierający spoza roześmianych twarzy hinduskich dziewcząt. Pierzeja falujących różowych fasad służy wyłącznie lokalizacji wspaniałego portretu ulicznego fotografa prezentującego swój archaiczny sprzęt – wiemy, że jesteśmy w indyjskim Dżajpurze. Piramida i sfinks w Gizie jak mgliste widma majaczą za plecami uzbrojonego strażnika.
 
(…) Kultywując „sztukę podróżowania” Tomasz Torbus stara się właśnie poprzez aparat kształtować i notować swój „szczególny rodzaj kontaktu z otoczeniem”. Jego widzenie pozostaje nie ograniczone przez horyzont widzialności ukształtowany przez turystyczną reklamę, obraz sklejony z albumów, folderów, internetowych przeglądarek, dobrze utrwalony w kulturowej pamięci.
 
(…) Podróżujący swoimi drogami i na swój sposób Tomasz Torbus i tutaj zachowuje niezależność. Patrzy wprost na ludzi. Patrzy na ich twarze. I widzi jak „twarzą w twarz”, a nie jak w zapośredniczonym przez cudze spojrzenia i obrazy zwierciadle. Nie czuje sprzeczności między wskazywanymi przez Susan Sontag dwoma imperatywami fotografii: upiększaniem i prawdomównością. Przecież, co piękne, to też prawdziwe, a co prawdziwe to piękne.

Twarze świata, Etiopia, fot. Tomasz Torbus

Tomasz Torbus – historyk sztuki, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a z zamiłowania podróżnik i fotograf. Studia rozpoczął w 1980 r. w IHS Uniwersytetu Warszawskiego, po wprowadzeniu stanu wojennego usunięty z listy studentów. Naukę kontynuował za granicą, na Uniwersytecie Hamburskim, gdzie studiował historię sztuki, etnologię i archeologię prekolumbijską. Autor doktoratu na temat grupy około 40 konwentualnych zamków krzyżackich w państwie zakonnym Prus. Od 2010 roku jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie systematycznie bada manierystyczną i barokową architekturę publiczną tzw. Złotego Wieku (ratusze, bramy miejskie, twierdze, bastiony, budynki bractw, dwory i arsenały), z naciskiem na ikonografię polityczną w dekoracji tych budowli. Prywatnie dużo podróżuje i fotografuje.

Wernisaż: czwartek 5 lipca 2012, o godzinie 17.00
Lokalizacja: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Termin: wystawa czynna do 2 września 2012 r.

Zobacz także:
Miasta w obiektywie - największy na świecie konkurs fotografii miejskiej
Canon EOS 5D Mark III – nowy firmware 1.1.3
Canon EOS 60D/60Da – aktualizacja firmware'u do wersji 1.1.1
Lomography La Sardina - aparat w kształcie puszki sardynek
Pamięć USB w kształcie złotej karty kredytowej
Frank Hallam Day i Piotr Zbierski zwycięzcami tegorocznego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2012
Wyprawa fotograficzna - Wietnam 2012
Rusza nabór do Sekcji "Debiuty 2012" w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii
Ignacy w 3D – wystawa fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego
Otwarcie wystawy "Atelier Maxa Glauera" w Opolu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.386s.