W ramach INDUSTRIADY w Kopalni Zabytkowej "Ignacy" (
www.ignacy.miastorybnik.pl) w Rybniku, będzie miała miejsce niecodzienna wystawa fotografii trójwymiarowej członków Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS) pt. "Ignacy w 3D". Fotografie powstały podczas krótkiego pleneru fotograficznego, jaki miał miejsce 1 kwietnia 2012 r. na teranie Kopalni Zabytkowej "Ignacy". Wtedy to członkowie PKS-u uczestnicząc w Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2012, organizowanego przez Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, zwiedzali kopalnię i jednocześnie wykonywali swoje wyjątkowe fotografie. Na wystawie, którą widzowie będą oglądać w specjalnych trójwymiarowych okularach, swoje prace zaprezentują: Jerzy Mazur, Katarzyna Wasiuk, Tomasz Bielawski, Maciej Samulski, Borys Wasiuk, Mirosław Majcher i Krzysztof Ostrowski. Wystawa będzie czynna do 31.08.2012 r. w czasie zwiedzania Kopalni Zabytkowej „Ignacy”.
|
Ignacy w 3D, fot. Borys Wasiuk |
Polski Klub Stereoskopowy (PKS) (
www.stereoskop.org.pl) – jest niewielką organizacją, ale bez przerwy przyjmuje nowych członków z całej Polski. PKS organizował Ogólnopolskie Weekendy Trójwymiarowe w różnych punktach Polski, podczas których uczestnicy fotografowali w stereo-3D, oglądali zdjęcia i filmy trójwymiarowe, zapoznawali się ze sprzętem 3D oraz różnymi trójwymiarowymi technikami. Obecnie PKS prowadzi również warsztaty fotografii stereoskopowej i współpracuje z różnymi instytucjami. PKS jest członkiem International Stereoscopic Union (Międzynarodowego Stowarzyszenia Stereoskopowego). Członkowie PKS-u uczestniczą w międzynarodowych konkursach fotografii 3D, także tych akceptowanych przez NSA (National Stereoscopic Association) i PSA (Photographic Society of America) – wpływowych organizacjach fotograficznych o światowym autorytecie. Ma w dorobku pięć wystaw zbiorowych: "Zamek w Kórniku", "Wystawa zbiorowa", "PKS-em po Polsce", "PKS-em po świecie" i "Ignacy w 3D".
|
Ignacy w 3D, fot. Katarzyna Wasiuk |
Kopalnia Zabytkowa "Ignacy"
Tradycje przemysłowe Rybnika sięgają XVII w., kiedy cystersi z pobliskich Rud uruchomili wzdłuż rzeki Rudy kilka zakładów hutniczych. Gwałtowny rozwój przemysłu nastąpił w poł. XIX w., kiedy w okolicy powstały kopalnie węgla kamiennego, a do miasta doprowadzono linię kolejową (1856 r.). W dzielnicy Niewiadom zachował się zespół zabudowań dawnej kopalni Hoym, uruchomionej w 1792 r. (od 1936 r. Ignacy) z szybami Oppburg (Głowacki) i Grundmann (Kościuszko), dwiema parowymi maszynami wyciągowymi z 1900 i 1920 r. oraz budynkami pomocniczymi. Atrakcją kopalni jest możliwość wejścia na punkt widokowy w dawnej wieży ciśnień o wysokości 46 m, z którego rozciąga się rozległa panorama ziemi rybnickiej.
|
Ignacy w 3D, Tomasz Bielawski |
INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki
Technika faktycznie zbliża ludzi, poczujemy to 30 czerwca 2012 r., kiedy to rusza INDUSTRIADA (
www.industriada.pl), czyli święto Szlaku Zabytków Techniki (
www.zabytkitechniki.pl). Jest to już trzecia edycja jednodniowego festiwalu, który promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak samochodowy, skupiający 36 obiektów industrialnych z całego śląskiego regionu. Tego dnia wszystkie te obiekty w poindustrialnej scenerii, zorganizują specjalne koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty kreatywne pełne pozytywnej energii. Jest to niepowtarzalna okoliczność poznania dziedzictwa przemysłowego Śląska, spuścizny kulturowej naszych przodków, obiektów, które miały tak istotny wpływ na życie i rozwój danego miejsca, regionu i lokalnej społeczności.
Kopalnia Zabytkowa "Ignacy": www.ignacy.miastorybnik.pl
Polski Klub Stereoskopowy: www.stereoskop.org.pl
INDUSTRIADA: www.industriada.pl
Szlaku Zabytków Techniki: www.zabytkitechniki.pl
Zobacz także:Otwarcie wystawy "Atelier Maxa Glauera" w OpoluPrzegląd twórczości słuchaczy Szkół Artystycznych ROE w WarszawieNowy, czerwcowy numer magazynu FotoGeA.com9. numer specjalny Magazynu Fotografii FotoIndexXI Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAFBZ WBK Press Foto 2012 zawitała do Łomży"Miejsca Odległe" – wystawa fotografii grupy Sputnik