Jednym z bardziej kontrowersyjnych posunięć Nikona w ostatnich latach było pozbawienie amatorskich modeli D40 oraz D40x sprzęgu mechanicznego napędu autofokusa (przez użytkowników zwanego pieszczotliwie "wiertarką" bądź śrubokrętem. Z jednej strony, zmusiło to ich nabywców do zaopatrzenia się w nowe obiektywy Nikona typu
AF-S bądź
AF-I (z wbudowanym, własnym napędem AF), z drugiej zaś pozbawiło ich dostępu do znacznej części oferty konkurencji. Sytuacja ta zaczyna się jednak zmieniać i dwaj najwięksi niezależni producenci optyki dla lustrzanek od pewnego już czasu odświeżają swoją ofertę, zastępując modele z mocowaniem Nikona wersjami wyposażonymi w wewnętrzny napęd autofokusa. Po ubiegłorocznej premierze
trzech odnowionych wersji obiektywów niepełnoklatkowych producent podstanowił odświeżyć dwa popularne pełnoklatkowe zoomy.
|
Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical IF Macro |
Pierwszy ze starych-nowych modeli to znany i niegdyś bardzo chętnie nabywany jasny zoom
SP AF28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical (IF), którego popularności zagroził dopiero jego niepełnoklatkowy odpowiednik –
Tamron SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF). Obydwa modele są znane ze swojej dobrej jakości optycznej, wysokiej jasności oraz wyjątkowo atrakcyjnej ceny.
Tamron 28-75 f/2.8 to pełnoklatkowa konstrukcja typu standard zoom o stałej jasności w pełnym zakresie ogniskowych. Składa się ona z 16 soczewek zebranych w 14 grup, z czego trzy elementy optyczne charakteryzują się obniżoną dyspersyjnością, cztery mają budowę asferyczną. Jest wśród nich też soczewka typu XR, czyli wysoko refraktywna, dzięki której obiektyw ma bardzo kompaktowe, jak na swoją jasność, rozmiary.
Obiektyw odznacza się skalą odwzorowania na poziomie 1:3,9 i minimalną odległością ostrzenia 33 mm. W zestawie nabywca otrzymuje również tulipanową osłonę przeciwsłoneczną.
|
Tamron AF 28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical IF Macro |
Drugie z odświeżonych "szkieł" to typowy pełnoklatkowy hiperzoom, czyli konstrukcja o zakresie ogniskowych 28-300. Jej jasność wynosi od f/3.5 przy najmniejszej ogniskowej do f/6.3 przy najdłuższej. Składa się on z 18 soczewek w 13 grupach. Jest to jeden z bardzo nielicznych w ofercie Tamrona obiektywów typu VC, czyli wyposażonych w mechaniczny stabilizator obrazu. Cechą charakterystyczną tego modelu jest również dość duży – jak na tego typu konstrukcję – stopień odwzorowania obrazu 1:3. Zapewnia to niewielka minimalna odległość ostrzenia wynosząca 49 centymetrów.
Ceny wyżej wymienionych modeli nie zostały wprawdzie podane, nie należy się jednak spodziewać, że będą się one znacząco różniły od tych, jakie obowiązują w przypadku ich starszych, nikonowych wersji.
Strona producenta: www.tamron.com
Zobacz także:Ridata 32GB 233x Lightning – Kingsajz dla każdego?Nowy typ wizjera dla lustrzanek cyfrowychPremiera Olympus ZUIKO DIGITAL ED 9-18 mm 1:4.0-5.6Spyder3Print – aktualizacja oprogramowaniaLaminator A4 dla fotografówPioneer PRO-FPJ1 – zaawansowany projektor dla wymagającychSony VGF-CP1 – cyfrowa ramka do nowoczesnego domuCanon Selphy CP760 oraz CP 770 – dwie nowe drukarki przenośneSuperTalent SSD – coraz tańsze napędy SSDPanamatic – sposób na udaną panoramęWR-100 – bezprzewodowy wężyk spustowy