Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Spotkanie i aukcja fotografii Stefana Arczyńskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Spotkanie i aukcja fotografii Stefana Arczyńskiego
Dodał: Sebastian Kuniszewski 24.02.2010
W najbliższą niedzielę, 28 lutego, Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na spotkanie z niemal 94-letnim fotografem i podróżnikiem Stefanem Arczyńskim oraz aukcję jego zdjęć z cyklu "Ulice Świata".


Już w najbliższą niedzielę, 28 lutego o godzinie 16:00, w Muzeum Miejskim Wrocławia odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem i podróżnikiem Stefanem Arczyńskim, połączone z aukcją jego fotografii należących do cyklu "Ulice Świata".
 
Urodzony w 1916 roku, niemal 94-letni artysta, którego we Wrocławiu znają chyba wszyscy, jest żywą legendą tego miasta. W Polsce znany jest głównie z fotografii drukowanych na okładkach czasopism, ilustracji książkowych i popularnych widokówek.

fot. Stefan Arczyński, USA, San Francisco, 1960

Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

fot. Stefan Arczyński, Niemcy, Berlin, 1971

Wystawa "Ulice Świata", z której fotografie zostaną wystawione na aukcji, łączy w sobie dwie największe pasje Stefana Arczyńskiego: fotografowanie i podróżowanie. Jego aparat przez lata niestrudzenie rejestrował kolejne, coraz odleglejsze zakątki świata. W dobie nieograniczonych możliwości technicznych i logistycznych mamy okazję poczuć klimat odległych miast i zobaczyć ich oblicze sprzed lat.
 
Stefan Arczyński z pasją odkrywcy utrwalił wygląd i życie ulic w miastach niemal wszystkich kontynentów, świadomy tego, że to przecież one ze swoimi mieszkańcami, sklepami i zabytkami, ze swoim gwarem i zapachami tworzą charakterystyczny dla danego miejsca klimat. Widać to na najstarszym zdjęciu wystawy z 1935 roku. Jak niezwykły jest na niej Londyn, wydaje się, że uchwycone jest w nim wszystko, co dla tego miasta typowe: specyficzna architektura, dwupiętrowy autobus i przesłaniający wszystko deszcz. A San Francisco: wielka, tętniąca życiem metropolia zarejestrowana okiem fotografa w 1960 roku.

fot. Stefan Arczyński, Indie, Banarca, 1973

Są też ulice zupełnie inne: w małych greckich miasteczkach, w biednych dzielnicach chińskich aglomeracji, czy te handlowe, odchodzące od arabskich targów. Fotografie są tak różne jak ulice, które ukazują. Wyjątkowe, indywidualne spojrzenie Stefana Arczyńskiego sprawia, że widzimy miasta oczyma ich mieszkańców, momentami zapominając o turystycznych walorach przedstawianych miejsc. Słynne zabytki schodzą na dalsze plany dając pierwszeństwo podążającym do pracy ludziom, przejeżdżającym samochodom i bawiącym się dzieciom.

Stefan Arczyńskiurodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Był ukochanym fotografem twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego.

Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej,
Ulica: Rynek, Stary Ratusz
Spotkanie autorskie i aukcja fotografii: 28.02.2010 godz. 16:00
Adres WWW: www.mmw.pl

Wystawę fotografii "Ulice Świata" można oglądać w Muzeum Sztuki Mieszczańskim od 5 lutego do 28 lutego 2010. Polecamy!

Zobacz także:
Nominowani do Sony World Photography Awards 2010
Konkurs "Zima w obiektywie" rozstrzygnięty!
Olimpijskie piątki i Vancouver 2010 na zdjęciach
Piękny dwudziestoletni – Photoshop kończy 20 lat!
Nagrody Hasselblad Masters 2009 i lutowy numer "Victora"
Zwycięzcy konkursu World Press Photo 2010
Polska w szerokim kadrze Chrisa Niedenthala
FotoIndex 6/2009 – tym razem poświęcony drodze

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 4.469s.