Od lutego, na portalu edukacyjnym Nikona można obejrzeć wywiad z Chrisem Niedenthalem, który jako "fotograf miesiąca" – opowiada o latach życia i pracy w Polsce, a także o sprzęcie fotograficznym, jakiego na co dzień używa. Wywiad w formie video oraz zdjęcia fotografa znaleźć można w sekcji Inspiracje. Niedenthal jest już 18-tym znanym artystą – obok m. in. Tomka Sikory, Tomasza Tomaszewskiego, Łukasza Trzcińskiego czy Wojtka Wieteski – który udzielił wywiadu na portalu.
|
Portal edukacyjny Nikona - Szerokikadr.pl |
Chris Niedenthal jest także autorem
lutowego zadania konkursowego pod tytułem "Banalne, niebanalne zdjęcie uliczne". Wśród nadesłanych przez czytelników portalu prac Niedenthal wybierze zwycięską, która nagrodzona zostanie aparatem COOLPIX S220. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 lutego br.
Chris Niedenthal – fotograf, mistrz fotografii dokumentalnej. Polak urodzony i wychowany w Londynie, tam też ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. Do Polski trafił w latach 70. i pozostał tu do dziś. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF. Współpracował z największymi tytułami prasy światowej, jak "Der Spiegel", "Geo" czy "Stern". Był fotografem kontraktowym "Newsweeka", a następnie "Time'a".
Fotografia Chrisa Niedenthala to fotoreportaż z wydarzeń historii współczesnej – obrazy rzeczywistości, szarej prawdy i dokument codzienności. Jest autorem najbardziej charakterystycznego zdjęcia z czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Fotografia "Czas Apokalipsy" została wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie. Niedenthal był wówczas korespondentem zagranicznym "Newsweeka". W 1986 roku został laureatem prestiżowej nagrody World Press Photo za umieszczony na okładce "Time'a" portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára.
Obecnie Niedenthal współpracuje z Agencją Fotograficzną Forum. Jest autorem licznych wystaw oraz albumów, m.in. "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004) i "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006). Od dziesięciu lat pracuje nad projektem poświęconym dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Fotografie z tego cyklu prezentowane były dotychczas na czterech wystawach, z których pierwsza nosiła tytuł "Tabu. Portrety nie Portretowanych". Chris Niedenthal należy do grona nIKON FOTOGRAFII.
Wywiad z Chrisem Niedenthalem:
www.szerokikadr.pl
Zobacz także:Zdjęcia miesiąca agencji Reuters – styczeń 2010Styczniowy numer magazynu "Victor" by HasselbladZdjęcia miesiąca agencji Reuters – grudzień 2009Naucz się korzystać z blend - wideotutorial LastoliteGrudniowy numer magazynu "Victor" by HasselbladFotoIndex 6/2009 – tym razem poświęcony drodze