Jedno wiadomo na pewno: Sigma potrafi zaskakiwać. Zarówno zapowiedziana w dniu dzisiejszym seria nowych aparatów kompaktowych, jak i zastosowany w nim nowy typ matrycy Foveon X3 Quattro mają szansę stać się czymś, czego światek fotografii cyfrowej jeszcze nie widział. Czy będą to produkty udane - to już nie jest tak pewne, ale i tak brawa za odwagę i dążenie do tworzenia czegoś nowego.
|
Sigma DP2 Quattro – widok z przodu. |
Zaprezentowany aparat (a właściwie seria aparatów) nosi nazwę Sigma DP Quattro i jest kontynuacją linii kompaktów dla wymagających fotografów DP. Oprócz nietypowego (nawet bardzo) wyglądu charakteryzuje go matryca formatu APS-C oraz wysokiej klasy obiektyw stałoogniskowy o jasności f/2.8. Ogniskowa obiektywu zależy już od modelu: DP1 wyposażono w szkło o ogniskowej 19 mm, DP2 to 30 mm, a DP3 ma optykę o ogniskowej 50 mm. Pozostałe cechy techniczne mają być wspólne dla wszystkich trzech modeli – matryca formatu APS-C o rozdzielczości efektywnej 19,6 megapiksela, trzycalowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów, zakres czułości 100-6400 ISO oraz 9-polowy autofokus działający w oparciu o detekcję kontrastu. Niewiele więcej wiadomo, choć producent stopniowo zdradza kolejne detale techniczne na swojej stronie internetowej, której adres znajdziecie u dołu tego wpisu.
Najważniejsza z tego wszystkiego jest oczywiście matryca będąca rozwinięciem konstrukcji typu Foveon X3 (więcej na ten temat znajdziecie w artykule pod adresem
www.fotografuj.pl). Kłopoty, z jakimi borykała się poprzednia generacja tych przetworników skłoniły najwyraźniej konstruktorów do zmiany oryginalnego projektu. Nowa wersja matrycy, nazwana Foveon Quattro, to ewolucja pierwotnej idei: matryca nadal ma trzy warstwy, lecz tylko jedna z nich – najwyższa, rejestrująca barwę niebieską – odznacza się wysoką rozdzielczością ok. 20 megapikseli. Dwie niższe mają rozdzielczość ok. 5 megapikseli, a brakujące informacje są odtwarzane w procesie interpolacji. Jest to więc pod pewnymi względami połączenie idei Foveon z projektem tradycyjnym. Jednak jak przekonują inżynierowie z Sigmy, takie rozwiązanie i stosunek danych na poziomie 4:1:1 pozwala zarówno przyspieszyć obróbkę zdjęć i zredukować poziom szumów przy wyższych czułościach ISO, jak i utrzymać wysoką jakość obrazu.
|
Sigma DP2 Quattro – widok z tyłu. |
Data premiery nowych aparatów nie została jeszcze ustalona, podobnie zresztą jak cena. Zresztą znając politykę firmy Sigma w kwestii informowania o planowanych nowościach sprzętowych, nie należy spodziewać się zbyt szybkiego trafienia tego aparatu na półki sklepowe. Będziemy jednak trzymać oczy szeroko otwarte i gdy tylko pojawi się na ten temat jakaś nowa informacja, nie omieszkamy Was o tym poinformować.
Strona WWW: www.sigma-global.com
Zobacz także:Nowe karty pamięci SD firmy GOODRAM klasy UHS1 dostępne w PolsceTamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRONikon COOLPIX AW120 i S32 - aparaty, które wytrzymają wszystkoNikon COOLPIX S9600 i S9700 - dwa nowe superzoomy podręczneDwa nowe klasyczne superzoomy od NikonaNikon Coolpix P340 - kieszonkowy kompakt z modułem Wi-FiPanasonic Lumix DMC-GH4 - bezlusterkowiec nagrywający filmy w formacie 4KJOBY Action Clamp & Locking Arm - uchwyty dedykowane dla kamer GoProZeiss przedstawił obiektyw Touit 50mm F2.8 MakroSamsung WB350F dostępny w Polsce jeszcze w styczniuOlympus przedstawił obiektywy 25mm F1.8, 14-42mm i ''rybie oko'' 9mm F8Samsung NX30 i GALAXY Camera 2 dostępne w EuropieOlympus przedstawił wodoszczelny Stylus Tough TG-850 iHSOlympus Stylus SP-100: superzoom z celownikiem ramkowymBezlusterkowiec Olympus OM-D E-M10Kamera sportowa Polaroid XS100i WiFiSigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM dostępna w wersjach dla Nikona i Sigmy