Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sigma DP Quattro - nowe aparaty z nową wersją matrycy Foveon


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma DP Quattro - nowe aparaty z nową wersją matrycy Foveon
Dodał: Przemysław Imieliński 10.02.2014
Jeśli ktoś postawił już krzyżyk na matrycach typu Foveon, to zapewne musiał się dzisiaj mocno zdziwić. Japoński potentat fotograficzny zaprezentował właśnie zaawansowane prace nad nowymi stałoogniskowymi aparatami kompaktowymi wykorzystującymi nowy typ trójwarstwowych przetworników obrazu.


Jedno wiadomo na pewno: Sigma potrafi zaskakiwać. Zarówno zapowiedziana w dniu dzisiejszym seria nowych aparatów kompaktowych, jak i zastosowany w nim nowy typ matrycy Foveon X3 Quattro mają szansę stać się czymś, czego światek fotografii cyfrowej jeszcze nie widział. Czy będą to produkty udane - to już nie jest tak pewne, ale i tak brawa za odwagę i dążenie do tworzenia czegoś nowego.
 

Sigma DP2 Quattro – widok z przodu.

Zaprezentowany aparat (a właściwie seria aparatów) nosi nazwę Sigma DP Quattro i jest kontynuacją linii kompaktów dla wymagających fotografów DP. Oprócz nietypowego (nawet bardzo) wyglądu charakteryzuje go matryca formatu APS-C oraz wysokiej klasy obiektyw stałoogniskowy o jasności f/2.8. Ogniskowa obiektywu zależy już od modelu: DP1 wyposażono w szkło o ogniskowej 19 mm, DP2 to 30 mm, a DP3 ma optykę o ogniskowej 50 mm. Pozostałe cechy techniczne mają być wspólne dla wszystkich trzech modeli – matryca formatu APS-C o rozdzielczości efektywnej 19,6 megapiksela, trzycalowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów, zakres czułości 100-6400 ISO oraz 9-polowy autofokus działający w oparciu o detekcję kontrastu. Niewiele więcej wiadomo, choć producent stopniowo zdradza kolejne detale techniczne na swojej stronie internetowej, której adres znajdziecie u dołu tego wpisu.
 

Najważniejsza z tego wszystkiego jest oczywiście matryca będąca rozwinięciem konstrukcji typu Foveon X3 (więcej na ten temat znajdziecie w artykule pod adresem www.fotografuj.pl). Kłopoty, z jakimi borykała się poprzednia generacja tych przetworników skłoniły najwyraźniej konstruktorów do zmiany oryginalnego projektu. Nowa wersja matrycy, nazwana Foveon Quattro, to ewolucja pierwotnej idei: matryca nadal ma trzy warstwy, lecz tylko jedna z nich – najwyższa, rejestrująca barwę niebieską – odznacza się wysoką rozdzielczością ok. 20 megapikseli. Dwie niższe mają rozdzielczość ok. 5 megapikseli, a brakujące informacje są odtwarzane w procesie interpolacji. Jest to więc pod pewnymi względami połączenie idei Foveon z projektem tradycyjnym. Jednak jak przekonują inżynierowie z Sigmy, takie rozwiązanie i stosunek danych na poziomie 4:1:1 pozwala zarówno przyspieszyć obróbkę zdjęć i zredukować poziom szumów przy wyższych czułościach ISO, jak i utrzymać wysoką jakość obrazu.
 

Sigma DP2 Quattro – widok z tyłu.

Data premiery nowych aparatów nie została jeszcze ustalona, podobnie zresztą jak cena. Zresztą znając politykę firmy Sigma w kwestii informowania o planowanych nowościach sprzętowych, nie należy spodziewać się zbyt szybkiego trafienia tego aparatu na półki sklepowe. Będziemy jednak trzymać oczy szeroko otwarte i gdy tylko pojawi się na ten temat jakaś nowa informacja, nie omieszkamy Was o tym poinformować.
 


Strona WWW: www.sigma-global.com
 


Zobacz także:
Nowe karty pamięci SD firmy GOODRAM klasy UHS1 dostępne w Polsce
Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO
Nikon COOLPIX AW120 i S32 - aparaty, które wytrzymają wszystko
Nikon COOLPIX S9600 i S9700 - dwa nowe superzoomy podręczne
Dwa nowe klasyczne superzoomy od Nikona
Nikon Coolpix P340 - kieszonkowy kompakt z modułem Wi-Fi
Panasonic Lumix DMC-GH4 - bezlusterkowiec nagrywający filmy w formacie 4K
JOBY Action Clamp & Locking Arm - uchwyty dedykowane dla kamer GoPro
Zeiss przedstawił obiektyw Touit 50mm F2.8 Makro
Samsung WB350F dostępny w Polsce jeszcze w styczniu
Olympus przedstawił obiektywy 25mm F1.8, 14-42mm i ''rybie oko'' 9mm F8
Samsung NX30 i GALAXY Camera 2 dostępne w Europie
Olympus przedstawił wodoszczelny Stylus Tough TG-850 iHS
Olympus Stylus SP-100: superzoom z celownikiem ramkowym
Bezlusterkowiec Olympus OM-D E-M10
Kamera sportowa Polaroid XS100i WiFi
Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM dostępna w wersjach dla Nikona i Sigmy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.982s.