Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Płynne soczewki coraz bliżej masowej produkcji


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Płynne soczewki coraz bliżej masowej produkcji
Dodał: Katarzyna Kowalczyk 19.03.2008
Seiko Instruments Inc. i Varioptic Lyon ogłaszają porozumienie, dzięki któremu nowa technologia produkcji optyki w końcu ma szansę stać się rzeczywistością.


Francuski producent optyki Varioptic Lyon już od 2005 roku zapowiada wprowadzenie płynnych soczewek do powszechnej produkcji. Teraz, po ogłoszeniu podpisania umowy w tej sprawie z japońską firmą Seiko Instruments, możemy spodziewać się realizacji tych zapowiedzi. Plan obejmuje produkcję do pół miliona sztuk miesięcznie już od trzeciego kwartału 2008 roku. Porozumienie opiera się na istniejącej już, wstępnej produkcji soczewek Arctic 314 i Arctic 416, zaprojektowanych dla pięciomegapikselowych modułów fotograficznych o formacie matrycy 1/3 i 1/4 cala. Wprawdzie wprowadzane obecnie do produkcji płynne soczewki projektowane są dla telefonów komórkowych z wbudowanym aparatem fotograficznym, jednak być może już wkrótce optyka dla większych urządzeń doczeka się "upłynnienia".
 
Nowe soczewki mają być być tańsze, mniejsze i bardziej energooszczędne od zwykłych, a także bardziej od nich wytrzymałe. Ich praca będzie ponadto szybsza od układów szklanych i praktycznie bezgłośna.

Schemat budowy płynnych soczewek

Dzięki wyeliminowaniu zniekształceń, rys i przebarwień którym nieraz ulegają (również w produkcji) soczewki szklane czy plastikowe zastosowanie płynnych soczewek pozwoli zapewnić znacznie lepszą jakość odwzorowanego obrazu. Wydajność osiągnięto dzięki podstawowym właściwościom cieczy, która załamuje światło, a jednocześnie nie ma stałego kształtu – zmienia go pod wpływem pola elektrostatycznego, przy okazji również zmieniając ogniskową soczewki. W ten sposób konstruowany jest obiektyw zmiennoogniskowy bez konieczności użycia skomplikowanych układów soczewek i mechanizmów do zmiany ich położenia. Oczywiście technologia takiej regulacji grubości warstwy cieczy, aby soczewka działała w kontrolowany przez nas sposób nie jest już tak proste. Pierwsze efekty już jednak widać, a my trzymamy kciuki za komercyjny sukces całego projektu.

Schemat działania płynnych soczewek


Więcej informacji: www.varioptic.com, www.sii-ic.com

Zobacz także:
Do czego służy i jak działa przysłona?
Ogniskowa, czyli jak aparat widzi nieskończoność

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.499s.