Polacy na Madagaskar! W czasach międzywojennych było to populistyczne hasło Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Madagaskar miał być receptą na przeludnienie w Polsce. Zamiast w kierunku Brazylii czy Stanów Zjednoczonych, rodacy płynąć mieli masowo na Czerwoną Wyspę. Do swojej nowej ojczyzny. Idea polskiego kolonializmu umarła szczęśliwie śmiercią naturalną.
|
Madagaskar, fot. Arek Ziemba |
Nasza globalna wioska kurczy się z roku na rok.
Madagaskar pozostał jednak nadal miejscem niezwykle oryginalnym, odizolowanym. Żyje tu niewielka Polonia, która już bez kolonialnych zapędów koegzystuje z Malgaszami. Jak odbiera Madagaskar Polak, który połowę roku spędza na Wyspie Uśmiechu? Co takiego Polaka nadal dziwi, zastanawia, fascynuje? Co musiało stać się dla niego naturalne, by mógł funkcjonować w tym egzotycznym kraju? Co natomiast nawet po latach powoduje u Polaka zgrzytanie zębów i grymas na twarzy? No i wreszcie: jak reagują na niego miejscowi. Czego chcą się od niego dowiedzieć, a co wiedzą o nim od samego początku?
|
Madagaskar, fot. Arek Ziemba |
Według każdego świeżo poznanego Malgasza
Arek Ziemba jest naturalnie... księdzem. Nie pytają o to kim jest, bo uważają, że wiedzą! Świat anegdot i niecodziennych przygód z Madagaskaru. Z wyspy, która u zarania dziejów Ziemi oderwała się od lądu i ma poukładane po swojemu...
|
Madagaskar, fot. Arek Ziemba |
Arek Ziemba – lemury jedzą mu z ręki. Jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim,
jedyny specjalista od Czerwonej Wyspy w naszym kraju. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach. W uporządkowanej i zaparagrafowanej Europie i na Madagaskarze, w kraju pogodnych Malgaszy.
Na Czerwonej Wyspie, gdzie mało paragrafów, kierować się trzeba rozumem. Tutejsze reguły jednak tylko pozornie są proste. W rzeczywistości wyspa zaskakuje. Każdego dnia. Czasem występuje w radiu i telewizji, ot, taki Magik od Madagaskaru, trochę znawca, trochę odkrywca. Odbył kilka bardziej skomplikowanych wycieczek po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana. Dziewicza dżungla okazała się wrotami do wodospadów, które widzieli jako pierwsi biali. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem "Podróży Roku".
www.ziembazmadagaskaru.pl
TERRA – 14 Festiwal Slajdów Podróżniczych
Termin: 6–7 grudnia 2014
Lokalizacja: Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa
Podczas czternastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
W programie: opowieść o pięknym i tragicznym Kaszmirze, długa podróż po Australii w rytmie natury, niebanalne historie z Madagaskaru, odkrywanie duchowości w Himalajach, najpiękniejsze zakątki Turcji, fascynujące Chiny z dala od wielkiego miasta, dzikie i magiczne Bieszczady, krajobrazy i przyroda Islandii.
|
Madagaskar, fot. Arek Ziemba |
Cena biletu 17 zł (jeden pokaz)
Przedsprzedaż przez Internet
www.festiwalterra.pl do 30 listopada oraz osobiście w kinie Wisła od 4 do 7 grudnia
Więcej informacji: www.festiwalterra.pl
Zobacz także:Hama dystrybutorem ManfrottoWernisaż wystawy Symetrie – AsymetrieEpson Perfection V19 – wysokiej jakości skaner biurkowyPentax K-S1 z kartą FLU w prezencieMikołaj pod parą w Jaworzynie ŚląskiejWystawa "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" na dworcu Gdynia Główna"Debuts", czyli co w polskiej fotografii piszczy…Panasonic AW-HE130 – zrobotyzowana kamera dla filmowcówIlustrowany przewodnik po zagadnieniach związanych z prawami autorskimiBezpłatne warsztaty "Edycja i wydruk fotografii"Wernisaż wystawy "Modern World" – Damiana Chrobaka i Adriana Wykroty"CICHA6" – album fotografii Adriana ŚlęzokaFotografia teatralna – wykład Piotra DłubakaRodzinny weekend fotograficzny na Jurze