Krajobraz minimalny – to zbiór obrazów będących według autora pretekstem do uruchomienia w świadomości widzów zapisanych w pamięci emocji i archetypów związanych z percepcją krajobrazu.
Krajobraz – jako istotny element rzeczywistości wyzwala emocje: poczucie piękna, radość, zadumę, tęsknotę za utraconym rajem, itp. Widok elementów utrwalanych w zbiorowej świadomości człowieka przez setki lat jest sygnałem do uruchomienia odczuć, wspomnień i wyobrażeń. Zespół minimalnych fragmentów krajobrazu: poziomej linii horyzontu, pionowych linii drzew, sinusoidy czy paraboli pofałdowania płaszczyzny terenu –poprzez ich wielokrotność i zachodzące między nimi napięcia – staje się kodem.
|
Krajobraz minimalny, fot. P. Opaliński |
Opaliński, zajmując się od lat
projektowaniem graficznym i prowadząc badania dotyczące wpływu grafiki na percepcję komunikatu wizualnego, sformułował teorię, że o emocjonalności obrazu decydują składniki elementarne ('minimalne'): proporcje zawartości pionów i poziomów czy kształtów agresywnych i łagodnych. „Trzy pionowe kreski – płaczesz, trzy długie poziomy – zasypiasz. Podobnie z krajobrazem: długi poziom i kilka krótkich pionów – mózg wysyła nam sygnał: ‘Drzewa’; pozioma sinusoida – mózg podpowiada: Góry.”
|
Krajobraz minimalny, fot. P. Opaliński |
Autor posługuje się specyficzną techniką fotografowania, wielokrotnie naświetlając pojedynczą klatkę cyfrowego negatywu uzyskuje znakomity efekt artystyczny. Jak pisze
prof. Waldemar Jama w komentarzu wystawy: "Obserwujemy tu powrót do form elementarnych. W efekcie powstaje wręcz abstrakcja, która jest oddzielnym światem form. Duch i materia – ich zmagania, są obecne w tych pracach.”
|
Krajobraz minimalny, fot. P. Opaliński |
W rzeczywistości, większość prac, to fotografowane z bliskiej odległości
fragmenty kamieni lub ziemi. Czasem sypiący się, podrapany tynk na ścianie, pojedyncza gałąź, lub kępka trawy, które imitują np. rozległą panoramę lasu.
|
Krajobraz minimalny, fot. P. Opaliński |
Paweł Opaliński - Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji – w tym kilkunastu layoutów prasowych; ilustrator i fotografik. W latach 2011-2014 pełnił funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF w Warszawie.
Termin wystawy: 15.01 - 07.02.2016
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Adres: Sandomierz, Rynek 11
Godziny otwarcia: wtorek - piątek: 8.00 - 16.00; sobota: 8.00 - 16.00; niedziela: 10.00 - 16.00
Więcej informacji:
www.bwasandomierz.pl
Zobacz także:Świat w kadrze dzieci i młodzieży, czyli nowy kurs Akademii NikonaDwie wystawy fotografii koncertowejDziś spotkanie z Przemysławem PokryckimWystawa solarigrafiiPokaz slajdów z NorwegiiWernisaż wystawy "Kreacje Osobowości"Wernisaż w RybnikuWeekendowe wernisaże i spotkanieWernisaż Każdej minionej chwiliSpotkanie z podróżnikiem Krzysztofem PielaszkiemWernisaż wystawy "Chorwacja"10-lecie Galerii Obok ZPAFFotograficzne abstrakcje – konkurs Fotografuj.plIzerskie pejzaże – warsztaty i plenery fotograficzneZ Polski do Japonii...roweremFinisaż wystawy w Muzeum Narodowym w KrakowieFotoekspedycja do IndiiWernisaż wystawy Błażeja Pindora