Mimo niewielkiej zmiany numeracji, Olympus SP-565 stanowi w stosunku do poprzednika istotny krok naprzód – przynajmniej jeżeli porównamy ze sobą parametry techniczne tych dwóch urządzeń. Zmian jest niewiele i nie są one duże, jednak poczynione zostały one w najbardziej wyróżniających się miejscach.
|
Olympus SP-565 UZ – widok z przodu. |
Twórcom aparatu cyfrowego Olympus SP-565 UZ najwyraźniej przyświecało hasło "szybciej, więcej, dalej". Model ten wyposażony został w przetwornik obrazu o rozmiarach 1/2,33 cala oraz rozdzielczości 10 megapikseli. Jego obiektyw zapewnia fotografującemu zakres ogniskowych odpowiadający 26-520 mm w aparacie małoobrazkowym. Oczywiście jak przystało na taką konstrukcję, wyposażono ją w układ stabilizacji obrazu (a dokładniej mówiąc mechanicznej stabilizacji matrycy, wspomaganej przez "stabilizację cyfrową", czyli możliwość chwilowego silnego zwiększenia czułości ISO aparatu). Aparat umożliwia też wykorzystanie telekonwertera TCON-17 (wymagany jest do tego celu adapter mocujący CLA-10), który zwiększa maksymalną ogniskową aparatu aż do 884 mm.
Zastosowany w aparacie procesor obrazu TruPic III daje fotografującemu możliwość skorzystania z licznych ułatwień. Należą do nich m.in.: zestaw 25 programów tematycznych, technologie Zaawansowanej Detekcji Twarzy, Kompensacji Cienia czy też możliwość rejestrowania zdjęć jeszcze na moment
przed naciśnięciem do końca spustu migawki. Czułość matrycy modelu SP-565 UZ może być regulowana w imponującym zakresie 64-6400 ISO, a w trybie seryjnym możemy zapisywać do 13,5 fotografii na sekundę (zarówno wykorzystanie maksymalnych czułości ISO, jak i trybu seryjnego wymaga zmniejszenia rozdzielczości wykonywanych zdjęć).
|
Olympus SP-565 UZ – widok z góry |
Miłośnicy fotografii kreatywnej również zainteresuje nowy aparat z linii Ultra Zoom. Wyposażony został on bowiem w tryb manualny (M), programowy (P) oraz tryby preselekcji czasu i przysłony (S, A). Ponadto osoby filmujące mogą rejestrować ujęcia wideo w rozdzielczości 640x480 z prędkością 30 klatek na sekundę, co jest już standardem w tej klasie urządzeń. Do dużych zalet tego modelu należą też wykonywanie zdjęć w formacie RAW oraz możliwość współpracy z bezprzewodowymi lampami błyskowymi Olympus FL-50R oraz FL-36R (rozwiązanie analogiczne do zastosowanego w lustrzance Olympus E-3).
|
Olympus SP-565 UZ – widok z tyłu |
Aparat został zaopatrzony w ultrajasny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 230 tysięcy punktów. Cyfrak współpracuje z kartami pamięci w formatach xD-Picture oraz (dzięki dołączonemu adapterowi) microSD oraz dysponuje pamięcią wewnętrzną o pojemności 48 megabajtów.
Podobnie jak pozostałe nowości firmy Olympus, aparat SP-565 UZ trafi do sprzedaży we wrześniu bieżącego roku. Również jego cena nie została jeszcze ujawniona przez producenta.
Cena: nieustalona
Strona producenta: www.olympus.pl
Zobacz także:Olympus mju 1010, 1040, 1050 SW oraz 1060 – styl i elegancjaOlympus FE-20, FE-360 oraz FE-370 – małe, poręczne, proste w obsłudzeWyciekły dane techniczne Canona EOS 50DNowe kompakty Casio z serii ZRicoh R10 – kompakt uniwersalnyCanon sprzedał już 100 milionów kompaktówOlympus E3 z fleszem - promocja przedłużonaZnana cena Nikona D90?Fujifilm FinePix S2000HD – hiperzoom High DefinitionFujifilm FinePix F60fd z przetwornikiem Super CCD VII HRFujifilm powiększa ofertę amatorskich kompaktówNikon D90 będzie kręcił filmy?Canon planuje gruntowną modyfikację systemu EOS?