Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus SP-560 UZ – 18x bliżej, 18x swobodniej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus SP-560 UZ – 18x bliżej, 18x swobodniej
Dodał: Przemysław Imieliński 23.08.2007
Charakteryzujący się imponującym obiektywem o 18-krotnym zoomie optycznym, następca modelu SP550 UltraZoom, wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 8 milionów pikseli. Korzystanie z imponującego zakresu ogniskowych, oferowanego przez ten aparat, a wynoszącego od 27 do 486 mm, ułatwia natomiast system podwójnej stabilizacji obrazu.


Nowy model Olympusa oferuje naprawdę niewiarygodne możliwości zarówno w zakresie fotografii szerokokątnej, jak i ujęć teleobiektywem, które można jeszcze zwiększyć korzystając z dodatkowych akcesoriów. Telekonwerter TCON-017 oraz pierścień adaptera CLA-10, które są dostępne opcjonalnie, rozszerzają wartość maksymalnej ogniskowej do oszałamiającej wręcz wartości 826 mm – a gdyby tego było mało to aparatem tym można niemal "sięgnąć nieba" i przy pomocy cyfrowego zoomu uzyskać ogniskową 4626 mm (ekwiwalent dla aparatów małoobrazkowych). Jak na aparat o tak dużym przybliżeniu, SP560 oferuje też niezwykłą wartość ogniskowej szerokokątnej, która wynosi zaledwie 27 mm. Dzięki tak dużemu kątowi widzenia układu optycznego cała rodzina stojąc obok siebie zmieści się na fotografii, jak również będzie można ogarnąć rozległy krajobraz z szeroką perspektywą.


Zdjęcia bez poruszeń
Model SP-560 UZ wyposażony został w system podwójnej stabilizacji obrazu – łączącej ruchy sensora rejestrującego obraz z wysokimi czułościami ISO. Zapewniając dwuaspektową ochronę ta specjalna funkcja pomaga unikać poruszonych zdjęć spowodowanych drganiami aparatu lub szybkim ruchem fotografowanych obiektów. Łączy ona wysokie czułości ISO z mechanicznym stabilizatorem obrazu zastosowanym do matrycy CCD. Stabilizator wykorzystuje wbudowany sensor żyroskopowy wykrywający ruchy aparatu i stosownie do wskazań przemieszcza matrycę CCD.
 
Natomiast, poprzez zintegrowanie technologii wykrywania twarzy, aparat może rozpoznawać twarze w fotografowanej scenie i ustawia dla nich optymalną ekspozycję oraz ostrość. Dodatkowo, aby sprawić, by zacienione obszary kompozycji były jaśniejsze na zdjęciu nowy Olympus wyposażony został w technologię kompensacji cienia. Technologia ta opracowana została, by poprawić ekspozycję zdjęcia w jego ciemnych partiach. Wykorzystując sensor działający podobnie do ludzkiego oka identyfikowane są ciemne partie kompozycji (np. zacieniony obszar pod drzewem) i aparat dobiera odpowiednią ekspozycję dla tych obszarów. W rezultacie powstaje zdjęcie, które jest bardziej realistyczne i charakteryzuje się większym bogactwem szczegółów.

Uchwycić akcję
Możliwość wykonywania zdjęć z prędkością do 15 kadrów na sekundę (w trybie zredukowanej rozdzielczości do 1,2 Mpix), ułatwia uchwycenie rozgrywających się w ułamku sekundy wydarzeń na boisku piłkarskim, jak również innych motywów obfitujących w nagłe zwroty akcji. Co więcej, inteligentny tryb ujęć poprzedzających oznacza możliwość zarejestrowania pięciu kadrów jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki – jest więc szansa, że nie umknie nam ta najważniejsza chwila.


Bardziej szczegółowy i jaśniejszy podgląd obrazu
Nowy model wydaje się być wręcz idealnym aparatem do makrofotografii.
W trybie Super Makro SP-560 UZ pozwala bowiem na fotografowanie obiektów już z odległości 1 cm. Daje to możliwość uchwycenia na zdjęciu piękna drobnego kwiatowego kielicha lub delikatnych nitek pajęczej nici. Kontrolowanie kompozycji kadru i głębi ostrości takich ujęć ułatwia dodatkowo duży ekran LCD o przekątnej 6,4 cm. Monitor ten wykorzystuje opracowaną przez Olympusa technologię BrightCapture, która przyczynia się do optymalnego rozjaśnienia rejestrowanych zdjęć i sekwencji filmowych.
 
Technologia ta opracowana została dla uzyskiwania lepszych rezultatów fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych. A jej działanie realizowane jest w dwojaki sposób:
  1. Cała dostępna informacja z pikseli sensora obrazu jest wykorzystywana przy tworzeniu podglądu ujęcia na ekranie LCD, co sprawia, że jest on cztery razy jaśniejszy niż konwencjonalne modele innych producentów, a kadrowanie, nawet w ciemności, staje się przez to o wiele łatwiejsze.
  2. W niektórych trybach fotografowania zwiększana jest czułość (rozdzielczość jest wówczas czasami redukowana), dzięki czemu powstają właściwie naświetlone zdjęcia o odpowiedniej reprodukcji kolorów, wysokim kontraście oraz dużej wyrazistości, nawet gdy nie jest wykorzystywana lampa błyskowa. Programy tematyczne wykorzystujące technologię BrightCapture to między innymi: "Przy świecach", "Sceny nocne" czy też "W zastanym oświetleniu".

By fotografować w ulubiony sposób
Wysoka jakość i sprawność działania oraz prostota obsługi idą w parze z ergonomiczną konstrukcją aparatu SP-560 UZ. Fotografujący mogą nie tylko korzystać z programów tematycznych uwzględniających rozmaite sytuacje, w jakich wykonuje się zdjęcia, ale mają też do dyspozycji różnorodne ustawienia automatyczne i manualne (P/A/S/M). Pozwala to stosownie do potrzeb wybierać pomiędzy prostotą obsługi a kreatywną kontrolą parametrów. Ponadto, program tematyczny "Zdjęcie uśmiechu" sprawia, że zdjęcie zostanie wykonane dokładnie we właściwym momencie, bowiem aparat ocenia, kiedy osoba uśmiecha się i automatycznie zwalnia migawkę w odpowiedniej chwili. Korekcja dioptrii pomaga osobom noszącym okulary na odpowiednią regulację obrazu w wizjerze, zaś przygotowane w 25 wersjach językowych menu sprawi, że nawigacja po ustawieniach i funkcjach aparatu nikomu nie będzie nastręczała problemu. Dodatkowo, dostępna będzie opcjonalna obudowa do fotografii podwodnej – PT-037 – umożliwiająca fotografowanie na głębokościach do 40 m pod powierzchnią wody.


Olympus SP-560 UZ będzie dostępny w sklepach począwszy od października 2007 roku i będzie kosztował około 450 USD.

Aparat Olympus SP-560 UZ – podstawowe cechy:
  • Obiektyw z 18-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 27–486 mm w aparacie małoobrazkowym) i jasności f/2.8–4.5 oraz dodatkowo 5,6-krotny zoom cyfrowy
  • Tryb szybkich zdjęć seryjnych (15 kadrów na sekundę w zmniejszonej rozdzielczości) oraz tryb ujęć poprzedzających, by nie przeoczyć najciekawszego i najważniejszego momentu
  • Technologia wykrywania twarzy dla doskonale ostrych i optymalnie naświetlonych twarzy na zdjęciach oraz prawidłowej ekspozycji innych partii obrazu
  • Wspaniałe zdjęcia kwiatów i drobnych detali przy fotografowaniu już z 1cm w trybie Super Makro
  • Kreatywna swoboda fotografowania w trybach P/A/S/M
  • 24 programy tematyczne (np. "Zdjęcie uśmiechu", "Podwodna fotografia szerokokątna" oraz "Makro") dla doskonałych rezultatów w różnorodnych sytuacjach
  • 8 megapikseli pozwalających na drukowanie powiększeń o formacie plakatu
  • Kadrowanie ujęć i przeglądanie zdjęć na 2,5-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli
  • Technologia kompensacji cienia rozjaśniająca ciemne obszary fotografowanej sceny
  • Lepsze fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych dzięki technologii BrightCapture
  • Nagrywanie sekwencji filmowych z dźwiękiem
  • Procesor obrazu TruePic III zapewniający szybszą obsługę zdjęć oraz wyższą jakość obrazu
  • Podwodne fotografowanie do głębokości 40 m możliwe dzięki zastosowaniu opcjonalnej obudowy do fotografii podwodnej PT-037
  • 25 wersji językowych menu i komunikatów
  • Korekcja dioptrii
  • Pamięć wewnętrzna oraz gniazdo kart pamięci xD-Picture Card
  • Dostarczany wraz z oprogramowaniem Olympus Master 2.03, wersją testową aplikacji Muvee Pack oraz czterema bateriami AA
  • Opcjonalny Telekonwerter TCON-017 oraz pierścień adaptera CLA-10 pozwalają na maksymalne zwiększenie długości ogniskowej do 826 mm (lub 4626 mm w połączeniu z zoomem cyfrowym)

Dane techniczne aparau: www.fotografuj.pl
Cena: ok. 450 USD
Strona producenta: www.olympus.pl

Zobacz także:
Olympus FE-270 – duża funkcjonalność bez kłopotliwej obsługi
Olympus FE-280 – prosty i wszechstronny
Olympus FE-290 – klasa popularna z 3-calowym ekranem LCD
Olympus FE-300 – jeden przycisk, jedna funkcja
Olympus mju 790 SW – można go zabrać wszędzie
Olympus mju 820 – 5-krotny zoom z dobrym widokiem
Olympus mju 830 – stylowy i nieprzemakalny
Olympus E-510 zdobył nagrodę EISA
Olympus E-510 i E410 – nowy firmware, wersje 1.1 i 1.2
Olympus Master 2.0 – polskojęzyczna i darmowa aplikacja nie tylko dla użytkowników aparatów E-system
Kolejny konkurs fotograficzny Olympusa
Pierwsze zwiastuny nowej lustrzanki Olympusa
Olympus FAQ – darmowy podręcznik nie tylko dla użytkowników Olympusa
Olympus wprowadza nowe akcesoria do fotografii podwodnej

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.662s.