Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon COOLPIX P6000 – mały potwór (z GPS)


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon COOLPIX P6000 – mały potwór (z GPS)
Dodał: Jarosław Zachwieja 07.08.2008
Najbardziej zaawansowanym aparatem z premierowych kompaktów Nikona jest model P6000 z wbudowanym odbiornikiem GPS oraz możliwością zapisywania zdjęć w formacie RAW.


Zaawansowane cyfrowe kompakty to typ aparatów przeżywających obecnie silny kryzys. Spopularyzowanie się lustrzanek z jednej strony oraz prostych, w pełni automatycznych cyfraków z drugiej sprawia, że nisza rynkowa na aparaty kompaktowe kierowane do najbardziej wymagających szybko się kurczy. Czasem jednak pojawiają się bardzo interesujące modele. Jednym z nich niewątpliwie będzie Nikon COOLPIX P6000.


Nikon COOLPIX P6000 jest to pierwszy aparat kompaktowy tego producenta z wbudowanym odbiornikiem nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki temu cyfrak automatycznie dołącza do każdego zdjęcia tzw. geotagi, czyli informacje o położeniu geograficznym miejsca, w którym fotografia została wykonana. Może być to później wykorzystane np. do automatycznego oznaczenia tej lokalizacji po załadowaniu zdjęcia do takich serwisów jak Picasa.
 
Sercem aparatu jest 13,5-megapikselowy przetwornik CCD o wymiarach 1/1,7 cala. Za obróbkę zarejestrowanego obrazu odpowiada stosowany również w lustrzankach tego producenta system EXPEED. Obiektyw aparatu to konstrukcja marki Nikkor o zakresie ogniskowych odpowiadających 28-112 mm i jasności f/2.7-5.9. Do jego budowy wykorzystano m.in. 2 wysokiej jakości soczewki niskodyspersyjne ED oraz system stabilizacji drgań VR.


Oprócz modułu GPS, aparat został bogato wyposażony pod względem funkcjonalnym. Umożliwia on m.in. zapisywanie zdjęć w formacie RAW oraz fotografowanie w trybach preselekcji czasu i przysłony, a także przy pełnych ustawieniach manualnych. Czułość matrycy może być regulowana w zakresie 64-2000 ISO oraz podbijana do ekwiwalentów 3200 oraz 6400 ISO (kosztem zmniejszenia rozdzielczości zdjęć).
 
Zaimplementowana w aparacie funkcja Best Shot Selektor (BSS) umożliwia wykonanie do 10 ujęć w serii oraz szybkie wybranie najbardziej udanego z nich. Ponadto aparat udostępnia 15 programów tematycznych oraz różne programowe ułatwienia, takie jak detekcja twarzy czy system D-Lightning.


Do komunikacji z aparatem służy 2,7-calowy wyświetlacz LCD. Nowością jest rozbudowanie Nikona COOLPIX P6000 o złącze Ethernet, dzięki któremu aparat można połączyć z domową siecią komputerową i wysłać zdjęcia np. na nasze konto w serwisie my PictureTown. Aparat pozwala też rejestrować ujęcia wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę.

Tuleja do mocowania filtrów UR-E21.

Konstrukcja nowego aparatu umożliwia stosowanie w nim wielu przydatnych akcesoriów. Nowy COOLPIX dysponuje m.in. stopką lamp błyskowych Speedlight. Możliwe jest również dokupienie dla tego aparatu specjalnej tulei pozwalającej mocować filtry i konwertery. Producent zadbał też o miłośników ujęć szerokokątnych – konwerter oznaczony jako WC-E76 zapewnia obraz o ogniskowej wynoszącej ok 21 mm w przeliczeniu na pole krycia aparatu małoobrazkowego.

Konwerter szerokokątny 0,76x WC-E76

Model Nikon COOLPIX P6000 dziedziczy wzornictwo po aparatach z serii P, jednak wprowadzono do niego pewne udoskonalenia. Jest nim np. uchwyt, który swoją wielkością, kształtem i fakturą jest podobny do stosowanego w lustrzankach cyfrowych. Cyfrak ten ma także ergonomiczny układ przycisków uwzględniający ruchy palców podczas fotografowania. Przednią ściankę korpusu aparatu wykonano z lekkiego, wytrzymałego stopu magnezu. Nikon COOLPIX P6000 w sprzedaży pojawi się w połowie września 2008, jednak jego cena nie została jeszcze ujawniona.

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Nikon COOLPIX S60 – za jednym dotknięciem
Nikon COOLPIX S610, S610c, S710 i S560 - cztery eleganckie kompakty
Nikon Capture NX2 dla użytkowników "jedynki" (prawie) za darmo
Większy bufor Nikona D3
Nowe modele Pentax Optio E60 i M60
Nikon RAW Codec 1.4.0 – obsługa D700 i nowe funkcje
Panasonic FZ28 – szerokokątny hiperzoom
Panasonic Lumix LX3 – kompakt bardzo nietypowy
Panasonic Lumix FX150 – minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Panasonic Lumix FX37 – stylowy, kieszonkowy, uniwersalny
Nowe zestawy Picture Controls Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.597s.