Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nikon D5300 z modułem WiFi i GPS


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D5300 z modułem WiFi i GPS
Dodał: Alina Plata 17.10.2013
Aparat Nikon D5300 wyróżnia się także matrycą CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli zaprojektowaną bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, nowym procesorem obrazu EXPEED 4 oraz ruchowym ekranem LCD o przekątnej 3,2 cala.


Model D5300 jest pierwszą lustrzanką cyfrową firmy Nikon wyposażoną w moduł Wi-Fi. Rozwiązanie to umożliwia przesyłanie zdjęć wysokiej jakości bezpośrednio z aparatu do dowolnego urządzenia inteligentnego z systemem operacyjnym iOS lub Android, a następnie do serwisów społecznościowych.
 
Moduł Wi-Fi przydaje się także przy fotografowaniu. Pozwala na zdalne sterowanie aparatem za pomocą podłączonego urządzenia inteligentnego i podgląd sceny na jego ekranie. W połączeniu z ruchomym wyświetlaczem, funkcje te dają praktycznie nieograniczone możliwości wykonywania efektownych autoportretów oraz tworzenia kreatywnych ujęć rejestrowanych z nietypowej perspektywy.


Wbudowany moduł GPS pozwala na łatwe dodawanie znaczników geograficznych bez korzystania z zewnętrznych adapterów. Dzięki temu w danych EXIF można zapisać dodatkowe informacje dotyczące lokalizacji, takie jak długość i szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza. Ponadto, moduł GPS pozwala na śledzenie tras wypraw, działając również wtedy, gdy aparat jest wyłączony. Oprogramowanie ViewNX 2 firmy Nikon pozwala na tworzenie efektownych map podróży i prezentowanie ich w NIKON IMAGE SPACE lub w innym serwisie udostępniania zdjęć oraz serwisie społecznościowym z obsługą danych GPS, takim jak Flickr.

Sercem modelu D5300 jest matryca CMOS formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, która umożliwia rejestrowanie realistycznych i bogatych w szczegóły zdjęć. Dzięki brakowi optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF) optymalnie wykorzystuje ona każdy piksel, odwzorowując obrazy z wyjątkową dokładnością.


Wysoka czułość ISO (do 12800, z możliwością zwiększenia do odpowiednika 25600) w połączeniu z nowym, wysokowydajnym procesorem przetwarzania obrazu EXPEED 4 firmy Nikon zapewnia doskonałą jakość zdjęć wykonanych nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. 2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB przekazuje dane do systemu rozpoznawania scenerii, który optymalizuje automatyczne ustawienia ekspozycji, autofokusa i balansu bieli.
 
Nikon D5300 został wyposażony w mniejszy i lżejszy korpus (waży 480 g bez baterii i karty pamięci) niż poprzedni model Nikon D5200. Jednocześnie aparat oferuje użytkownikom większy, ruchomy wyświetlacz LCD. Rozwiązanie to ułatwiło rejestrowane niestandardowych ujęć, zarówno w przypadku fotografowania, jak i filmowania. Funkcja regulacji jasności pozwala na poprawę widoczności obrazu na ekranie podczas pracy przy jaskrawym świetle lub w zacienionych miejscach. Dzięki układowi luster o nowej konstrukcji, powiększenie wizjera podwyższono do ok. 0,82x.


Nikon D5300 oferowany jest w kolorach czarnym, czerwonym lub szarym. Data wprowadzenia modelu oraz cena nie zostały jeszcze ustalone.

Podsumowanie najważniejszych funkcji:
Wbudowane moduły Wi-Fi i GPS.
Matryca formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego.
ISO 100–12800 (z możliwością zwiększenia do odpowiednika ISO 25600).
Procesor przetwarzania obrazu EXPEED 4.
39-polowy AF z dziewięcioma polami krzyżowymi w centrum kadru.
2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB z systemem rozpoznawania scenerii firmy Nikon.
Tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl./s.
Duży ruchomy wyświetlacz LCD o przekątnej 8,1 cm (3,2 cala), szerokim kącie oglądania i wysokiej rozdzielczości 1 037 000 punktów.
Nagrywanie filmów Full HD 1080/50/60p.
Wyjście HDMI.
Wbudowany mikrofon stereofoniczny oraz obsługa mikrofonu zewnętrznego ME-1 firmy Nikon.
HDR i aktywna funkcja D-Lighting.
Efekty specjalne do zdjęć i filmów.
16 programów tematycznych.
Wizjer o podwyższonym powiększeniu (ok. 0,82x)
Korpus: ok. 125×98,0×76,0 mm. Aparat waży 480 g (bez akumulatora i karty pamięci).
Stabilny uchwyt dla bezpiecznej obsługi.
Udoskonalony graficzny interfejs użytkownika z wyraźniejszymi menu.
Trzy kolory korpusu do wyboru: czarny, czerwony i szary.
Możliwość rozbudowy zestawu fotograficznego: zgodność ze wszystkimi obiektywami NIKKOR formatu DX oraz wybranymi lampami błyskowymi firmy Nikon.
Szerokie możliwości kreatywnego użycia światła dzięki możliwości zastosowania lamp błyskowych firmy Nikon, takich jak SB-400 i SB-700.
Obsługa bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10/WR-T10 pozwalających sterować funkcjami aparatu na odległość, nawet jeśli między użytkownikiem a aparatem znajdują się przeszkody.

Zobacz także:
Nikon D5300 z modułem WiFi i GPS
Samyang gotowy na pełną klatkę
Pierwsze obiektywy Sony z mocowaniem typu E do aparatów z pełnoklatkowymi matrycami
Sony a7: pełnoklatkowa matryca w małym korpusie
Bezlusterkowiec Sony a7r z pełnoklatkową matrycą
Zaawansowany kompakt: Sony Cyber-shot RX10
V Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO
Canon zapowiada japońską edycję PowerShot S120 i G16
Za zamkniętymi drzwiami Stoczni Gdańskiej z Tomaszem Tomaszewskim
Uniwersalny zoom Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.039s.