Muzyka milczenia to zestaw 30 zdjęć pochodzący z ''Kolekcji Wrzesińskiej 2012''. Nicolas Grospierre to kolejny artysta - po Bogdanie Konopce, Andrzeju Jerzym Lechu i Mariuszu Foreckim - który stworzył zestaw fotografii do Kolekcji Wrzesińskiej (KW – projekt, w którym co roku Września zaprasza jednego autora, aby ten stworzył autorski zestaw zdjęć miasta). Grospierre, który fotografował miasto w ubiegłym i na początku bieżącego roku, swoją opowieść o Wrześni zbudował na kontrastach –
połączył historię ze współczesnością. W praktyce oznacza to, że fotografował wnętrza współcześnie działających szkół wrzesińskich z historyczną salą lekcyjną w muzeum, gdzie strajkowały Dzieci Wrzesińskie. Grospierre fotografował także oczywiście Tonsil – zarówno część burzonego i niedawno częściowo spalonego kompleksu (na zdjęciach znajdują się również te części Tonsilu, które poszły z dymem w maju 2013), jak i wciąż działającej mniejszej firmy. Są też zdjęcia zimowego, spokojnego, zdawać by się mogło, cichego (bo przykrytego śniegiem), wrzesińskiego pejzażu.
|
fot. Nicolas Grospierre |
Z jednej strony Grospierre ''domyka'' dotychczasową Kolekcję Wrzesińską, a z drugiej otwiera ją na zupełnie nowe spojrzenie. Nie ma na tych zdjęciach ludzi (tak jak u pierwszego realizatora kolekcji - Bogdana Konopki).
Autor pokazuje Wrześnię prawie wyludnioną i pełną malowniczo zaniedbanych i tajemniczych zakątków. I choć zdjęcia nie są efektowne, to ich siła i wymowa tkwi w ich zestawieniu i łączących je treściach. Jak sam autor najnowszych zdjęć miasta mówi: ''Dzieci Wrzesińskie w swoim proteście milczały, z kolei Tonsil produkował głośniki, które też zamilkły. Analogii jest więcej. Strajk dzieci wywołał falę niepodległościową, a Tonsil zaczął upadać wraz z pełnym odzyskaniem niepodległości przez Polskę''.
Ze zdjęć powstał album, ale także Muzyka milczenia. A mieszkańcy Wrześni dostali nowy i inne niż dotychczasowe ujęcie swojego miasta – w końcu autor jest Nowym Dokumentalistą. A reszta świata ma okazję zobaczyć przeciętne, małe miasto z jego dalszą i bliższą historią w obiektywie polsko-francuskiego obywatela świata i fotografa.
Nicolas Grospierre – laureat m.in. Biennale Weneckiego (wraz z Kobasem Laksą) i Paszportów Polityki – należy do czołowych fotografów młodego pokolenia, od kilkunastu lat mieszka w Polsce, choć pracuje w różnych częściach świata.
www.grospierre.art.pl
Kolekcja wrzesińska to fotograficzne archiwum Wrześni realizowane od 2009. Każdego roku do dokumentowania i pokazywania aktualnego stanu miasta i okolic oraz jego mieszkańców zostaje zaproszony jeden artysta. Sposób, tematyka, sprzęt - wszystko to pozostaje w gestii fotografującego, nic nie jest narzucane czy z góry określone. Pierwszym zaproszonym artystą był Bogdan Konopka (2009), drugim Andrzej Jerzy Lech (2010), a w 2011 oraz w 2012 Wrześnię fotografował Mariusz Forecki. Wynikiem pracy fotografów są cykle zdjęć przefiltrowane przez wrażliwość jednego twórcy. Dzięki temu działaniu powstaje niezwykła kolekcja polskiej fotografii, a także w bardzo niebanalny sposób zostaje promowane miasto Września. Później z tych zdjęć powstaje wystawa prezentowana na początku we Wrześni a później jedzie dalej. Towarzyszy jej wydanie kolejnego albumu z "Kolekcji wrzesińskiej", który jest zwieńczeniem projektu. Pomysłodawcą oraz kuratorem całości jest Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", a także wydawca wrzesiński. Projekt powstaje dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego i radnych Rady Miejskiej we Wrześni.
Wystawa czynna: 21.06 - 31.08
Wernisaż: 21.06, godz. 18
Gdzie: Rynek we Wrześni
wstęp wolny
Zobacz także:Zoner Photo Studio 15 w polskiej wersji językowejFotoksiążka z wakacjiFotokulinaria – warsztaty Akademii NikonaAktualizacja firmware Olympusa – wizjer elektroniczny VF-4Sigma 18–35 mm f1.8 DC HSM – cena i dostepnośćNikkor: 80 milionów na 80-lecieLomography prezentuje lustrzankę KonstruktorBezlusterkowiec Pentax Q7Bezlusterkowce Nikon 1 – aktualizacja firmwareLampy Fomei Digitalis z funkcją stroboSzerokokątny Samsung 10mm f3.5 dla bezlusterkowcówBenQ LH500 – kieszonkowy aparat z 24x zoomem optycznymDwa nowe obiektywy od SamyangAdobe Photoshop Lightroom 5 już dostępnyCanon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM – obiektyw dla bezlusterkowcówSzymon Rogiński – fotograf miesiąca w Szerokim KadrzeKamera Rollei 5S WiFi do nurkowaniaCarl Zeiss zdradza, jak powstają ich obiektywy TouitCanon świętuje wyprodukowanie 90 mln obiektywówArchitektoniczno-fotograficzny punkt widzenia Tomasza KulasaObiektyw Samyang 16mm f/2 – premiera latem