Nowa wystawa ma charakter jubileuszowy, wraz z nią organizatorzy wracają do często podejmowanego tematu –
odradzającej się z ruin Warszawy. Nie jest to jednak wybór poświęcony odbudowie stolicy, powojennej traumie czy początkach komunizmu w Polsce, choć wszystko to jest obecne na zdjęciach. To przede wszystkim opowieść o ludziach, mieszkańcach Warszawy – tych, którzy wrócili do swoich zburzonych domów i tych, którzy zamieszkali tutaj po wojnie. Jedni i drudzy mozolnie, z zadziwiającą determinacją i witalnością, próbują zbudować nowe życie i wrócić do normalności. To opowieść nie tyle o odbudowie miasta, co odbudowie życia, której narratorką jest warszawska ulica. Kuratorki wystawy świadomie nie stawiają tez i nie próbują uogólniać, oddając głos autorom zdjęć oraz uchwyconym w kadrach mieszkańcom.
|
Na nowo. Warszawiacy 1945-55 |
Ruiny i zgliszcza sąsiadują z nowymi budynkami, eleganccy mężczyźni w trenczach i kapeluszach – z ludźmi w waciakach, tłumy biorące udział w procesji Bożego Ciała z pochodem pierwszomajowym, a smutek, życie w ruinach i dotkliwa bieda z tańcami na ulicznym podeście czy pływaniem kajakami po Wiśle. Niezwykle ciekawe są zdjęcia, na których widać obecność nowego systemu. Socjalistyczne hasła, sztandary czy uroczystości polityczne w wielu przypadkach sprawiają często wrażenie nużącej ludzi scenografii.
Na wystawie można obejrzeć prace
najlepszych polskich fotoreporterów: Jerzego Baranowskiego, Stanisława Dąbrowieckiego, Władysława Forberta, Wojciecha Kondrackiego, Tadeusza Kubiaka, Bogusława Lambacha, Lecha Pieńkowskiego, Władysława Sławnego, Karola Szczecińskiego, Mariusza Szyperki, Jana Tymińskiego, Stanisława Urbanowicza i Zdzisława Wdowińskiego.
|
Na nowo. Warszawiacy 1945-55, fot. Jerzy Baranowski, PAP |
Część zupełnie nieznanych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy na wystawie fotografii to efekt wspólnego projektu PAP i DSH –
digitalizacji kilkudziesięciu tysięcy zdjęć z lat 1945-48 z archiwów PAP, pozostałe pochodzą z niedawno pozyskanych przez agencję kolekcji. Oglądający zobaczą również Warszawę widzianą oczami słynnych zagranicznych fotoreporterów: Juliena Bryana, Henry’ego N. Cobba i Johna Vachona.
|
Jubileusz Domu Spotkań z Historią |
Na wystawie organizatorzy oddają
głos także samym mieszkańcom, z fotograficzną opowieścią współbrzmią nagrania relacji świadków pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.
Wystawa: "Na nowo. Warszawiacy 1945-55"
Termin: 20 lutego - 13 czerwca 2016,
Miejsce: Dom Spotkań z Historią
Adres: ul. Karowa 20 w Warszawie
Godziny otwarcia: 22 255 05 00
Kuratorki: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)
Więcej informacji:
www.dsh.waw.pl
Zobacz także:W księgarni Foliobooks pojawił się nowy albumW sobotę wernisaż w ŁodziWernisaż w LublinieRóżne Wymiary Fotografii – wernisażJutro kolejny pokaz w LuniePrzejście Moniki Cichosz - wernisażiArt Come Out! – spotkanie autorskie z Szymonem RogińskimGrandFront 2015 potrwa dłużejBZ WBK Press Foto 2016Marylin Monroe we WrocławiuTrwa wystawa Sansara Nepal"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego