„Milpa” Krystiana Bielatowicza to opowieść, która powstała w wyniku spotkania. Przez blisko cztery lata autor wracał do Ameryki Środkowej, by podążając śladem osób, których życie osadzone jest mocno w lokalnej tradycji, dokumentować jej żywotność. Jednocześnie zaś, by śledzić zachodzące w jej obrębie zmiany – zachłanność, z jaką małe społeczności wchłaniają zachodnią popkulturę, ich bezradność wobec zalewu rzeczy „made in China”.
|
Fot. Krystian Bielatowicz |
Odwiedzał miasta, docierał do wsi położonych wysoko pośród gór. Był tam, gdzie odbywały się ważne uroczystości religijne. Dotrzymywał towarzystwa tym, którzy troszczyli się o zwykłe codzienne sprawy – świeże kwiaty w świątyni, smaczne placki na obiad, drzewo na opał.
Wystawa w galerii Pauza prezentuje wybór wielkoformatowych portretów osób, które autor spotkał przemierzając Meksyk. Upozowane, nierzadko z rekwizytem w dłoni są świadectwem tego, z jakimi pytaniami autor zmagał się, obserwując tamtejszą rzeczywistość. Czy fakt, że można zarabiać na tradycji, pozwoli jej przetrwać? Co może ocaleć w słowie, gdy zmienia się świat materialny wokół? Czy rozluźnienie więzi człowieka z naturą to tylko stan przejściowy? I czy w rysach twarzy jest coś nieśmiertelnego?
|
Fot. Krystian Bielatowicz |
Ekspozycji towarzyszy książka. Nawarstwiają się w niej zdjęcia z poszczególnych wyjazdów. Wspomnienia odżywają w nieoczekiwanych momentach. Doświadczenia jednych podróży wpływają na przebieg następnych. Zmieniają się aparaty i sposoby patrzenia. Czasem autor próbuje złapać coś w ramy definicji, czasem odnotowuje tylko luźną impresję. „Milpa” to zaproszenie do poznania – obcej kultury, samego siebie.
|
Fot. Krystian Bielatowicz |
Krystian Bielatowicz (1978) - Fotograf, archeolog, podróżnik. Polak urodzony w stolicy kraju zlińskiego, niegdysiejszym mieście Gottwaldov. Wychował się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ukończył archeologię Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w fotoreportażu społecznym, portrecie i fotografii podróżniczej. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Nikon Polska oraz portalem Szeroki Kadr, dla którego realizuje projekty multimedialne. Jest wykładowcą Akademii Nikona, w ramach której prowadzi warsztaty fotoreportażu oraz kieruje fotoekspedycjami, m.in. na Kubę, do Nowego Jorku i Gwatemali. Jego fotografie publikowane były w prasie polskiej i zagranicznej m.in. w: Newsweek Polska, National Geographic Polska, National Geographic Traveller, Polityce, Dużym Formacie Gazety Wyborczej, Przekroju, The Virginia Quarterly Review (USA), Private Magazine (Włochy), El Comercio i Caretas (Peru). W 2012 roku wydał swoją pierwszą książkę Milpa, gdzie opowiada o kulturach Meksyku i Gwatemali. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Limie, Cuzco, Arequipie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Zakopanem.
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Galeria Pauza
Ulica: Floriańska 18/5 (II piętro)
Termin: 23.11.2012 – 06.01.2013
Wernisaż: 22.11.2012 godz. 20:00
Mecenasem projektu jest Nikon Polska.
Zobacz także:Dzień Darmowej Dostawy 2012Nowy obiektyw Carl Zeiss Apo Sonnar T* 135mm f/2Chris Niedenthal i odnaleziona po latach fotografiaNowy obiektyw Carl Zeiss Distagon T* 2,8/15Indyjskie Transfery - Norbert PtakCanon EF 24-70 mm f/4L IS USM - najnowszy obiektyw z hybrydową stabilizacją obrazuWarsztaty ''Fotografia z podróży'' połączone z zabawą sylwestrowąNikon D5200 - nowa lustrzanka cyfrowa formatu DXKONKURS fotografii kulinarnej ''W świecie smaku''Nowy wywiad - Maciej JeziorekSalud, dinero y amor! - Meksyk w oczach gringos2. edycja Międzynarodowego Festiwalu Mody Neo Fashion JamboreeZwycięzcy konkursu ''Nastrojowy Poznań''Nowy uchwyt do filmowania GENESIS CAM CAGEFirma Nikon pracuje nad trzema nowymi obiektywami 1 NIKKORAF-S NIKKOR 70–200 mm f/4 G ED VR – długi zoom dla wymagających fotoamatorówNikon 1 V2 – druga generacja aparatu z rodziny ONEPolak zwycięzcą międzynarodowego prestiżowego konkursu graficznego Fotolia TEN