Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Miasto Cieni – fotografia policyjna z początków XX wieku


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Miasto Cieni – fotografia policyjna z początków XX wieku
Dodał: Sebastian Kuniszewski 07.04.2008
Jeszcze przez kilka dni, do 16 kwietnia, w warszawskiej Yours Gallery możemy oglądać niepowtarzalną wystawę fotografii z lat 1912–1948 pochodzących z australijskich kartotek policyjnych.


Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. z zalanych powodzią magazynów policyjnych w Lidcombe na przedmieściach Sydney wydobyto kilka ton negatywów. Ich uporządkowaniem zajął się Peter Doyle, kurator Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney oraz autor powieści kryminalnych. Przez trzy lata wertował setki tysięcy fotografii, układał je w porządku chronologicznym, rekonstruował historie ludzi, których przedstawiały oraz nazwiska fotografów, których były dziełem.

Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948.

Policyjne zdjęcia z Lidcombe przedstawiają złodziei, oszustów, prostytutki, morderców, handlarzy narkotyków, stręczycieli, paserów, szulerów. Powstały w latach 1912–1948 r. w Sydney. Zagadką, której prawdopodobnie nigdy nie uda się rozstrzygnąć jest tożsamość autorów poszczególnych zdjęć.

Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948.

O twórcach "mug-shotów" z lat 1912–1930 nie wiadomo nic. Być może była to jedna osoba, być może było ich kilka. Tylko niektóre fotografie wykonane po 1940 roku znaleziono w oryginalnych opakowaniach, opatrzonych datą wykonania i nazwiskiem autora.
 
Oryginalne "mug shoty" wykonano na płytach szklanych wielkości 4x5 i 5x7 cala, każdy opatrzono inskrypcją wydrapaną nad głową portretowanego. Zawiera ona zazwyczaj pierwszą literę jego imienia, nazwisko, numer fotografii, ewentualnie informacje dodatkowe – jak w wypadku Thomasa Bede: "ten mężczyzna odmówił otworzenia oczu".

Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948.

Zdjęcia z Lidcombe można było zobaczyć w formie wystawy po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku w Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. Wystawa nosiła tytuł: "Miasto cieni: chaos i zbrodnie w dzielnicach biedoty, 1912-1948", a jej organizatorami byli kuratorzy Muzeum: Peter Doyle oraz Caleb Williams.
 
Do Polski "mug-shoty" trafiły dzięki nowej edycji magazynu fotograficzno – publicystycznego Pozytyw. Szesnaście z nich opublikowano w pilotażowym numerze magazynu, którego tematem wiodącym jest pojęcie tożsamości. Trzydzieści trzy fotografie prezentowane są w Yours Gallery.
 
Warszawska wystawa "mug-shotów" jest zupełnie inna niż ta, która odbyła się w Sydney. Z kolekcji 300 zdjeć na wystawę zostały wybrane tylko portrety. Opowiadają o ludziach w sposób tak precyzyjny, a jednocześnie powściągliwy, że charakter i tożsamość poszczególnych bohaterów stają się czymś namacalnym, czytelnym i oczywistym. Czas i miejsce przestają mieć znaczenie. Ta wystawa jest historią o ludzkiej indywidualności w najczystszej, najbardziej porażającej formie.

(źródła: Justice & Police Museum, Historic Houses Trust of NSW, Yours Gallery)


Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Yours Gallery
Ulica: Krakowskie Przedmieście 33
Termin: do 16.04.2008
Godziny otwarcia: 11:00–20:00
Adres WWW: www.yoursgallery.com

Wstęp wolny

Zobacz także:
Kwietniowy numer The Digital Journalist
Czarnobyl - 22 lata później...
"Fotograf" – spotkanie autorskie z Wojciechem Bruszewskim
24h w Krakowie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.225s.