Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. z zalanych powodzią magazynów policyjnych w Lidcombe na przedmieściach Sydney wydobyto kilka ton negatywów. Ich uporządkowaniem zajął się Peter Doyle, kurator Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney oraz autor powieści kryminalnych. Przez trzy lata wertował setki tysięcy fotografii, układał je w porządku chronologicznym, rekonstruował historie ludzi, których przedstawiały oraz nazwiska fotografów, których były dziełem.
|
Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948. |
Policyjne zdjęcia z Lidcombe przedstawiają złodziei, oszustów, prostytutki, morderców, handlarzy narkotyków, stręczycieli, paserów, szulerów. Powstały w latach 1912–1948 r. w Sydney. Zagadką, której prawdopodobnie nigdy nie uda się rozstrzygnąć jest tożsamość autorów poszczególnych zdjęć.
|
Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948. |
O twórcach "mug-shotów" z lat 1912–1930 nie wiadomo nic. Być może była to jedna osoba, być może było ich kilka. Tylko niektóre fotografie wykonane po 1940 roku znaleziono w oryginalnych opakowaniach, opatrzonych datą wykonania i nazwiskiem autora.
Oryginalne "mug shoty" wykonano na płytach szklanych wielkości 4x5 i 5x7 cala, każdy opatrzono inskrypcją wydrapaną nad głową portretowanego. Zawiera ona zazwyczaj pierwszą literę jego imienia, nazwisko, numer fotografii, ewentualnie informacje dodatkowe – jak w wypadku Thomasa Bede: "ten mężczyzna odmówił otworzenia oczu".
|
Miasto Cieni – fotografia policyjna 1912–1948. |
Zdjęcia z Lidcombe można było zobaczyć w formie wystawy po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku w Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. Wystawa nosiła tytuł: "Miasto cieni: chaos i zbrodnie w dzielnicach biedoty, 1912-1948", a jej organizatorami byli kuratorzy Muzeum: Peter Doyle oraz Caleb Williams.
Do Polski "mug-shoty" trafiły dzięki nowej edycji magazynu fotograficzno – publicystycznego Pozytyw. Szesnaście z nich opublikowano w pilotażowym numerze magazynu, którego tematem wiodącym jest pojęcie tożsamości. Trzydzieści trzy fotografie prezentowane są w Yours Gallery.
Warszawska wystawa "mug-shotów" jest zupełnie inna niż ta, która odbyła się w Sydney. Z kolekcji 300 zdjeć na wystawę zostały wybrane tylko portrety. Opowiadają o ludziach w sposób tak precyzyjny, a jednocześnie powściągliwy, że charakter i tożsamość poszczególnych bohaterów stają się czymś namacalnym, czytelnym i oczywistym. Czas i miejsce przestają mieć znaczenie. Ta wystawa jest historią o ludzkiej indywidualności w najczystszej, najbardziej porażającej formie.
(źródła: Justice & Police Museum, Historic Houses Trust of NSW, Yours Gallery)
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Yours Gallery
Ulica: Krakowskie Przedmieście 33
Termin: do 16.04.2008
Godziny otwarcia: 11:00–20:00
Adres WWW: www.yoursgallery.com
Wstęp wolny
Zobacz także:Kwietniowy numer The Digital JournalistCzarnobyl - 22 lata później..."Fotograf" – spotkanie autorskie z Wojciechem Bruszewskim24h w Krakowie