Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Maroko, czyli "brama Afryki" w obiektywie Tomka Sikory


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Maroko, czyli "brama Afryki" w obiektywie Tomka Sikory
Dodał: Stanisław Kuras 13.09.2012
''Wylądowawszy w Maroku poczułem się jak człowiek z innej planety. Aby przekazać to moje zdziwienie, szacunek dla kultury, postanowiłem opowiadać światłem, formą, plastyką ...'' - mówi autor. Zapraszamy na finisaż z udziałem autora.


Ekspozycja prezentowana w Galerii AMITU to cykl pt. „Maroko” trwa tylko do niedzieli 16 września br. Artysta stworzył tam charakterystyczne, malarskie fotografie. Określeniem nasuwającym się jest fatamorgana, obraz rzeczywistości na granicy jawy i snu. Fotografie pobudzają do myślenia, tworzą skojarzenia,a z drugiej strony … pozwalają na wyciszenie.

Maroko, fot. Tomek Sikora

Autor o wystawie: ''Wylądowawszy w Maroku poczułem się jak człowiek z innej planety. Aby przekazać to moje zdziwienie, szacunek dla kultury, postanowiłem opowiadać światłem, formą, plastyką, a nie konkretami, by nie pozbawiać oglądających możliwości własnej interpretacji''.

Maroko, fot. Tomek Sikora

''Bajka. Jak bowiem inaczej można nazwać przestrzeń zbudowaną z elementów znanych mi tylko z baśni i filmów. To dla mnie rodzaj fikcji, teatru, którego aktorzy, przybrawszy niezwykłe dla mnie formy, odgrywają w swojej scenografii prozę swojego życia. A do tego unosząc głowę wyrzucają w moim kierunku z uśmiechem na twarzy okrzyk: Ali Baba! Jak się masz? Po czym znikają w czeluściach mrocznego średniowiecza. Rejestruję więc dzień w dzień, noc w noc te zjawy w świetle i otoczeniu znanym mi tylko z wyobraźni dziecka i śpieszę się jak mogę, aby wykraść jak najwięcej obrazków, zanim ten piękny sen minie''. (Tomek Sikora)

Maroko, fot. Tomek Sikora

Tomek Sikora - urodzony w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał na rok do Paryża gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski przez 10 lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika ilustrowanego Perspektywy. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. Od 1979 r. jest aktywnym członkiem ZPAF. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Następnie założył studio fotografii reklamowej oraz kontynuował swoją działalność artystyczną. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 33 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziewięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od 2006 realizuje krótkie filmiki animowane oparte na fotografii „Fotografia ruchoma“. Powstały trzy cykle: „Pan Jajo“ , „Kobieta“ , oraz „Usłyszane w ciszy“. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „ Światłoczuły“ zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory.
Miasto: Tykocin
Lokalizacja: Galeria AMITU
Ulica: Plac Stefana Czarnieckiego
Termin: 12.08.2012 – 16.09.2012
Adres WWW: www.amitugaleria.pl
Finisaż z udziałem autora: 16.09.2012 godz.16.00
Na finisażu odbędzie się pokaz projektów multimedialnych autorstwa Tomasza Sikory.

Zobacz także:
Olympus PEN w nowej ''skórce''
Aleksander Rodczenko - fotograficzny rewolucjonista
Podręczny projektor Samsung do zdjęć i filmów
Winylowe tło fotograficzne - nowy wideotutorial Lastolite
Unikatowa technika platinum-palladium na zdjęciach Tomka Niewiadomskiego
NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma
Plecaki fotograficzne Photo Hatchback 16L i 22L
Najnowsza linia pokrowców Lowepro Dashpoint 10, 20, 30
Sony Cyber-shot RX100 - oficjalne przykładowe zdjęcia
Sony Cyber-shot RX100 - aparat z bardzo jasnym obiektywem
Swój wygląd na zdjęciach lepiej oceniają mężczyźni
Eizo otwiera się na amatorów
Konkurs fotograficzny ''Wszystkie dzieci świata!''
Program Nikon PC-PJ Projector Software 1.0.1
Showboat - aplikacja do tworzenia albumów
New Wave Photography 2013 - młodzi artyści poszukiwani
Wystawa zdjęć wykonanych komórką - Bartek Filipiak

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.644s.