Make3D, projekt autorski uczonych ze Stanford, przetwarza dwuwymiarowy obraz w trójwymiarowy model, po którym można swobodnie poruszać się za pomocą wskaźnika myszy, zmieniając głębię i punkt widzenia.
Opracowana w tym celu
potężna technologia ucząca się relacji pomiędzy specyficznymi fragmentami fotografii a głębią i orientacją przestrzenną ich odpowiedników w środowisku przestrzennym (takich jak górskie szczyty lub gałęzie drzew), wynaleziona została w 2005 roku. Jest ona wciąż jest w fazie badań i potrafi przetwarzać w chwili obecnej jedynie zdjęcia krajobrazowe. Wspomniany mechanizm przyswajania sobie przez program nowych odniesień opiera się na technice uczenia się maszyn, zwanej Losowym Polem Markova (Markov Random Field).
Po zalogowaniu się w serwisie możliwe jest przesłanie również swoich zdjęcia, aby po pewnym czasie (przetworzenie fotografii niestety trochę trwa, ze względu na wykorzystanie w tym celu pojedynczego komputera) na podany adres e-mail otrzymać powiadomienie o możliwości obejrzenia końcowego efektu. Istnieje też możliwość skopiowania kodu prezentacji w celu np. umieszczenia modelu na własnej stronie WWW.
Dla niezalogowanych użytkowników dostępna jest bogata
galeria przetworzonych już zdjęć 3D.
Strona WWW: make3d.stanford.edu
Zobacz także:Fujifilm FinePix S1000fd oraz S8100fd – dwa nowe hiperzoomyCyber-shot T300 sam wybierze właściwy tryb tematycznyWernisaż wystawy Marka Góreckiego "Pole widzenia"Porady fotografów National GeographicCanon DPP 3.2 – prezentacja wideo onlineMobilna wersja PhotobucketDigital Foci Pocket Album – breloczek z cyfrowymi zdjęciami