Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Kato-wizje – światłoczuły ogród – wernisaż wystawy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kato-wizje – światłoczuły ogród – wernisaż wystawy
Dodał: Marcin Pawlak 30.05.2011
Katowicka Galeria ZPAF zaprasza 1 czerwca o godz. 18:30 na wernisaż wystawy fotografii Janusza Musiała.


"Kato-wizje – światłoczuły ogród" jest projektem, który ukazuje oblicze miasta Katowice zbudowane na podstawie obrazów i dźwięków znalezionych w przestrzeni miasta, utrwalonych w mediach mechanicznej rejestracji (fotografia i film), różne techniki obserwacji i rejestracji oraz przefiltrowaniu przestrzeni i medialnych zapisów przez wrażliwość autora, określone skojarzenia i interpretacje. W ten sposób stworzono wizualne przestrzenie inspirowane miastem Katowice, wzbogacone o poetycki komentarz, ruchome obrazy oraz dźwięki.

fot. Janusz Musiał

Niniejsza wystawa to wielowątkowa i wielomedialna odyseja przez miasto K, Kce, Kato, Katowice, Kattowitz. Podróż przez różne techniki fotograficznego zapisu, obraz jako medium, intermedium i postmedium. Subiektywny, osobisty, osobliwy spacer, dobór różnych narzędzi rejestracji, penetracja horyzontów medium fotografii w kontekście konkretnego miejsca – miasta Katowice.

fot. Janusz Musiał


Miasto Katowice
Szczególna przestrzeń na szlaku wędrówki autora. Kiedyś ośrodek przemysłu ciężkiego, współcześnie aspiruje do ważnego miejsca nauki, kultury i sztuki.
 
Wizja
Podkreślenie roli i znaczenia subiektywności procesu postrzegania i tworzenia, różnych możliwości opowiadania o otaczającym nas świecie, nadawania zaskakujących form wizualnych, przekraczanie granic medium i poszukiwanie wizualnych fenomenów.
 
Światłoczułość
Podstawowa cecha, warunek decydujący o medium obrazowania mechanicznego – fotografii, której istota opiera się na wrażliwość na światło i procesie niemalże automatycznego tworzenia obrazów.
 
Ogród
Osobliwe uniwersum, szczególne i specyficzne miejsce i przestrzeń świadomie kształtowane i pielęgnowane. Ogród to miejsce gdzie za sprawą człowieka i żywiołów zachodzą procesy życia oraz bezustanne przemiany.
 
Wystawa to taki multimedialny ogród, który za pomocą mediów opowiada o wizualnych interpretacjach przestrzeni miasta. Jest śladem, zapisem i autorską wizualizacją koegzystencji człowieka i natury, świata kultury i świata naturalnych procesów rozgrywających się w tej przestrzeni i czasie.

fot. Janusz Musiał

Projekt "Kato-wizje" zakłada skonstruowanie przestrzeni, w skład której wchodzą różne techniki fotograficznej rejestracji oraz przykłady obrazów impresji interpretujących obserwowaną przestrzeń. To szczególny rodzaj wystawy fotografii, aranżacji i instalacji oraz projekcji serii wideoartów (audiowizualnych poematów), których celem jest wizualizacja inspirowanej przebywaniem autora w przestrzeni miasta. To szereg wizualnych interpretacji ukazujących różne oblicza miasta Katowice.

O autorze
Janusz Musiał, absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików [2005]. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury [2005]. Doktor nauk humanistycznych, dyscyplina – kulturoznawstwo, specjalność – fotografia i nowe media [Uniwersytet Śląski – 2009].
 
Autor ponad 90. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych, w tym ponad 20. wystaw indywidualnych. Autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom. Uczestnik kilku konferencji i sympozjów [teksty, wykłady, odczyty]. Kurator wystaw tematycznych, koordynator projektu Kopalnia Obrazu. Autor cyklu filmów dokumentalnych – wywiadów – Leksykon Śląskiej Fotografii ZPAF [m.in. Jerzy Lewczyński, Halina Holas-Idziakowa, Anna Chojnacka, Waldemar Jama]. Redaktor portalu internetowego www.zpaf.katowice.pl. Od 2006 nauczyciel akademicki [fotografia, film, multimedia]. Od 2010 roku promotor prac dyplomowych z zakresu fotografii, filmu oraz nowych mediów.
 
W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad środowiskiem naturalnym, technokulturą, czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem, wizerunkiem, pamięcią. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Tworzy cykle fotograficzne, instalacje oraz prezentacje multimedialne i krótkie formy filmowe. W sposobie i technikach kreowania obrazów najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, otworkowej, rejestracji w dłuższych interwałach czasu oraz technologii cyfrowych. www.januszmusial.republika.pl

PRACE W ZBIORACH:
Galeria EF, House of Photography – Słowacja, Śląska Kolekcja Fotografii Artystycznej, Sosnowieckie Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Sielecki w Sosnowcu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Kolekcje prywatne [Polska, Słowacja, Czechy, Niemcy].

Miasto: Katowice
Lokalizacja: Galeria ZPAF
Ulica: Św. Jana 10 (III piętro)
Termin: 01.06.2011 – 30.06.2011
Godziny otwarcia: 13:00-17:00 (w środy i czwartki)
Adres WWW: www.zpaf.katowice.pl
Wernisaż: 1 czerwca (środa), godz. 18:30
Spotkanie z Autorami: 1 czerwca (środa), godz. 17:00

Zobacz także:
Wernisaż zbiorowej wystawy INTYMNoŚĆ w katowickiej Galerii ZPAF
Intensywny miesiąc warsztatów w WSFoto
Street Photo i kompozycja obrazu fotograficznego - warsztaty fotograficzne z Izabelą Jaroszewską
Tenba Discovery - dla turysty i cyklisty
Akumulatory Hähnel Synergy
Canon imagePROGRAF najlepszą drukarką fotograficzną wg EDP
Adobe Lightroom 3.4.1 i Camera Raw 6.4.1
Hassleblad H4D-200MS – 200 megapikseli w technologii multishot
Nikon pozywa Sigmę o prawa do stabilizacji obrazu
Leica V-Lux 30 – świat czeka na odkrycie
Lekarze weterynarii w twoim codziennym życiu - rozstrzygnięcie konkursu
Fomei TR-16 – zdalne wyzwalanie lamp studyjnych i systemowych
Kingston Digital microSDHC 10 klasy o pojemności 32 GB

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 6.602s.