Jak co roku, w ostatni weekend października Racibórz stanie się na trzy dni mekką polskich podróżników. W tym roku Raciborski Festiwal Podróżniczy "WIATRAKI" odbywać się będzie już po raz czwarty. Organizatorzy, starając się być co roku lepsi, przygotowali dla widzów i gości (a także szkół) serię spotkań z wybitnymi osobowościami polskiego świata podróżniczego. Głównym elementem imprezy będą cykle przepięknych "slajdowisk", dzięki którym odbędziemy niezapomnianą podróż dookoła świata. W programie znalazły się także wybór doskonałych filmów o tematyce górskiej i mnóstwo atrakcji towarzyszących oraz koncerty zespołów "Żywiołak" i "Habakuk".
Serdecznie zapraszam Was do uczestnictwa w festiwalu, tym bardziej, że wstępna na niemal wszystkie imprezy jest bezpłatny. Osobowości gości, których udało się zaprosić organizatorom są tego warte. Prawdziwe odkrywanie świata, zdobywanie tajemnic Tybetu, pionierskie wyczyny i wybitna odwaga – przez te trzy dni przestaną być książkowymi frazesami...
Aleksandra Drużbicka – "Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej"
Podczas festiwalu zainaugurowana zostanie działalność "Galerii na Końcu Świata" Stowarzyszenia Artystów i Podróżników "Grupy Rosynant". Inaugurację uświetni wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Drużbickiej "Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej", który odbędzie się w piątek 26 października o godzinie 17:00 w Domu Kultury "Strzecha", przy ul. Ks. Londzina 38, I piętro.
Program IV Festiwalu Podróżniczego "Wiatraki"
Piątek, 26 października 2007 roku – DK "Strzecha"
9:00 – Marcin Sienko: Tam, gdzie znika słońce
|
Zaćmienie Słońca, fot. Marcin Sienko. |
Gościem bloku szkolnego będzie słynny "łowca zaćmień", który przemierza cały świat dokumentując zaćmienia Słońca i Księżyca oraz inne ciekawe zjawiska astronomiczne. Jego prelekcja będzie nie tylko podróżą po całej kuli ziemskiej i wielkim widowiskiem astronomicznym, ale także wyjątkową lekcją astrofotografii…
11:00 – Arun Milcarz: Afryka Maraton
Arek (w Afryce zwany Arunem) to jednostka, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Za wyprawę, o której opowie otrzymał w roku 2005 statuetkę Kolosa w kategorii "Podróże". Przebył samotnie Afrykę z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami, w niemal niewyobrażalnie trudnych warunkach, z wykorzystaniem minimum środków finansowych. Z wyprawy udało mu się nawet nakręcić film… Niektórzy twierdzą, że jego sposób podróżowania jest zbyt ryzykowny, by pokazywać go w celach edukacyjnych. My jesteśmy odmiennego zdania.
18:00 – Marek Kalmus: Wokół świętego jeziora Manasarowar i góry Kailas w Tybecie
Któż inny, jak nie tybetolog, wybitny znawca (praktyk z bagażem kilkudziesięciu wypraw i doświadczeniem około trzech lat spędzonych w Tybecie) i przyjaciel Tybetu, dodatkowo prekursor medycyny chińskiej i tybetańskiej w Polsce mógłby lepiej opowiedzieć nam o magii i szarej rzeczywistości Tybetu? Razem z Markiem odwiedźmy najświętsze miejsca w Tybecie, poznamy też wiele jego tajemnic, legend i mitów.
19:30 – Kamil Michnol: RTW – samotna podróż dookoła świata
Głównym celem wyprawy Kamila było "okrążyć świat raz jeszcze" śladami pierwszych polskich trampów: Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza. W 1926 r. dwaj absolwenci poznańskiej uczelni wyruszyli w trzyletnią, szaloną podróż dookoła świata, finansując ją pracując w przeróżnych miejscach i wykonując setki zawodów. Przez Amerykę Południową, Japonię, Indochiny, Afrykę i w końcu Europę zatoczyli pętlę wokół globu. Kamil postanowił skonfrontować miejsca, które odwiedzili Perkitny i Mroczkiewicz ze współczesną rzeczywistością. Poza celem głównym, Kamil chciał dotrzeć do miejsc na wszystkich 7 kontynentach, które szczególnie związane są z polskim odkrywcami. Chciał odwiedzić m. in. Australię, jaką widział Strzelecki, Afrykę samotnego rowerzysty Nowaka, miejsce pochówku Kubarego w Oceanii, dzielnicę Polonia w indonezyjskim Medanie, śląską osadę Panna Maria w USA i wiele innych miejsc związanych z Polsk.
21:00 – koncert zespołu "Żywiołak"
O "Żywiołaku" trudno pisać cokolwiek, poza tym, że jest rewelacyjny. Tego, co dzieje się na ich koncertach nie da się opisać w prosty sposób. To trzeba po prostu przeżyć. Zbyszek Hołdys, określił ich jako najlepszy polski zespół i jedyny, który warto pokazywać za granicą. "Kiedy gra 'Żywiołak', burzą się mury i pękają ściany" – rzekł wyżej wymieniony. Organizatorzy dodają jeszcze, że "nie tylko te fizyczne…” . Zapytacie, jaki to rodzaj muzyki? Sami mówią na to "bio-metal". Zdaniem wielu fnów to zaklęte w muzyce prasłowiańskie moce, duchy i demony. Jedyne i niepowtarzalne!
Sobota, 27 października 2007
13:00 – 15:00 – Wyścig slajdów podróżniczych
Agnieszka Stryczek i Paweł Chudzicki: Citroenem do Timbuktu
W marcu tego roku udaliśmy się w podróż do Afryki Zachodniej. Wróciliśmy w połowie maja. Podróż był ostatnią drogą Citroena BX ( rok prod. 1991). Przejechaliśmy przez Maroko, Mauretanię, Mali (tam sprzedaliśmy autko) i dalej udaliśmy się lokalnymi środkami transportu do Senegalu i Gwineii Bisau…
Kaja Konarska: Egipt
Jakub Brzostowski: Australia – wielki kraj kontrastów
Australia to szósty pod względem wielkości kraj świata zróżnicowany pod względem klimatycznym. Podczas prezentacji zobaczymy zdjęcia z różnych regionów tego kraju. Slajdy ukażą różne miasta Australii, góry, pustynie oraz niektóre fragmenty wybrzeża.
15:00 – Arun Milcarz: Czad – góry Tibesti: samotnie, a jednak w tłumie
Kolejna szalona wyprawa laureata Kolosa sprzed dwóch lat do Afryki. Tym razem Arun dotarł w pasmo gór Tibesti. Dramatyczne zdarzenia: próba przewrotu podczas wyborów prezydenckich, kucie studni za jedzenie i pobyt w areszcie w Zuarke (północny Czad) uświadomiły mu jak bardzo płynna jest granica między tym, co ważne, a tym co nie i jak szybko nasza europejskość rozpuszcza się w temperaturze 50 stopni. "Siedziałem w areszcie, leżałem, jadłem, spałem i czekałem, czekałem, czekałem…".
16:00 – Michał Kochańczyk: Tajemniczy świat tepui
Na początku października 2002 roku wyruszyła do Wenezueli wyprawa naukowo-eksploratorska, której celem było wejście na szczyt tajemniczego płaskowyżu w niedostępnej dżungli, na którym nie stanęła jeszcze noga człowieka...
Tepui to wielkie płaskowyże i góry stołowe w południowej części Wenezueli, rozciągające się wzdłuż granicy brazylijskiej od Kolumbii po Gujanę. Roślinność, wszelkie stworzenia żyjące na wierzchołkach tepui, odizolowane kilkusetmetrowymi, pionowymi ścianami, ewoluowały w odmienny sposób niż otoczenie. Przez miliony lat nie było komunikacji genetycznej między płazami, gadami, niektórymi stawonogami, żyjącymi na górze i na dole. Na kilkaset tepui zbadano dotychczas kilkanaście. Uczestnicy wyprawy zdecydowali się dostać na szczyt płaskowyżu po prawie kilometrowej ścianie klasyczną metodą, zakładając liny poręczowe. Zupełną nowością w Ameryce Południowej było też zastosowanie motolotni, startującej i lądującej na wodzie.
17:00 – Piotr Opacian: Życie w kajaku
|
Amazonia, fot. Piotr Opacian. |
Jeden z czołowych kajakarzy naszego kraju, szczycący się największymi dokonaniami w dziedzinie kajakarskiej eksploracji, opowie nam o różnych formach kajakarstwa, które uprawia i do którego będzie chciał nas przekonać. Podczas pokazu zobaczymy zdjęcia z wyprawy eksploracyjnej w górę leżącej w sercu boliwijskiej dżungli Rio Madidi (za tę wyprawę został uhonorowany Kolosem 2005 – najbardziej prestiżową nagrodą świata podróżniczego), z najnowszej wyprawy na górny odcinek Leny oraz… z turystycznych wypadów kajakowych na szkiery w okolicach Sztokholmu. Jednym słowem – przegląd wszelkich możliwości i technik kajakarskich plus wyciąg z kajakarskiego życiorysu autora.
18:00 – Andrzej Urbanik: W górach jest wszystko co kocham
Andrzeja Urbanika, uchodzącego za guru polskich globtroterów (to on rozpoczął przed niemal 30 laty modę na tułaczki po świecie i późniejsze pokazy slajdów, jest szefem Travelbitu, organizuje OSOTT’y, wydaje kolejne tomy "Przez Świat"), poznamy w przekrojowej prezentacji opowiadającej o górach, które przeszedł. A przeszedł ich wiele. Na wszystkich kontynentach i wielu wyspach.
20:00 – Koncert zespołu Dikanda
Koncerty "Dikandy" to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim.
Zespół koncertował już w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in.: Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej, w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Więcej na
www.dikanda.com.
22:00 – 01:00 – Nocny Blok Filmów Górskich (sala kameralna)
Projekcję poprowadzi Zbyszek Piotrowicz – dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
Niedziela, 28 października 2007
15:00 – Blok filmów górskich
Prowadzi Zbyszek Piotrowicz – dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
18:00 – Rafał i Magda Stempscy / Hydroplanet.pl: Mongolia kajakiem – na szlaku rzeki Egijn Gol
Mongolia budzi u większości podobne skojarzenia: bezkresne stepy, pustynie, pasterze mieszkający w jurtach, no i oczywiście konie. Nasi goście, patrząc na mapę Mongolii okiem fanatycznych kajakarzy, dostrzegli co innego: gęstą sieć niebieskich nitek i plam – rzeki i jeziora. Jak na fanatyków przystało, szukali największej rzeki (Selenga) oraz największego jeziora (Chubsuguł). Znaleźli też rzekę Egijn Gol, która łączy te dwa mongolskie "naj"…
19:00 – Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Jacek Wacławski (załoga S/Y "Stary"): Najtrudniejszy Szlak Żeglarski: North-West Passage
Usłyszymy historię wyprawy przez Przejście Północno-Zachodnie – jedną z najtrudniejszych żeglarskich tras na świecie. Załoga jachtu s/y "Stary", której projekt został wyróżniony nagrodą im. Andrzeja Zawady, jako najmłodsza w historii pokonała trasę z Atlantyku na Pacyfik przez Arktykę. Trasa rejsu wiodła z Zachodniej Grenlandii, przez Arktykę Kanadyjską i północne, intensywnie zalodzone wybrzeża Alaski. W drodze powrotnej, na Północnym Pacyfiku, załoga w czasie silnego sztormu przeżyła wywrotkę jachtu. Wyprawa obfitowała także w inne wydarzenia: jej uczestnicy w czasie pobytu w Arktyce latali na paralotni nad lodowcami, wspinali się na góry lodowe, nurkowali. Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie był częścią wyprawy wokół Ameryki Północnej, która zakończyła się w sierpniu tego roku. Podczas spotkania posłuchamy relacji z wyprawy, zobaczymy slajdy Dominika Baca i obejrzymy świetny film, traktujący nie tyle o samej ekspedycji (która miała miejsce 100 lat po pokonaniu szlaku przez Amundsena), co o sile marzeń, które można spełnić..
Więcej informacji: www.wiatraki.rosynant.pl
Zobacz także:Konkurs Sony World Photography Awards, Cannes 20082007 – Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich – wystawaXVII Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary '2007Lowepro Primus AW – dający szybki dostęp do sprzętu plecak dla fotoreporterówPhotostage – darmowy kreator pokazów slajdówWystawa zdjęć Fransa Lantinga odwiedzi kilka krajów Europy"5 Klatek" – wydanie specjalneWojna w Iraku i Afganistanie oczami fotografów Agencji VIISolar Handy Charger – słoneczna ładowarka AnsmannaFotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiecPomóż szerpankom!Gigapan dla każdego!43. Studencki Festiwal Piosenki – akredytacje dla fotoreporterów i dziennikarzyNajchętniej fotografujemy bliskich i krajobrazyStartuje World Press Photo 20073. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!