Barwne portrety artystów XX wieku
autorstwa Gisèli Freund (1908–2000), tworzone przez nią od czasu jej ucieczki w 1933 roku z Berlina do Paryża, poprzez rozciągnięte na dziesięciolecia podróże, od dawna należą do ikon fotografii. Wystawa ukazuje różnorodną perspektywę tego sławnego fotograficznego dzieła.
Kuratorzy pozwalają spojrzeć na nie w
zupełnie nowy sposób - w tworzeniu interesujących Gisèlę Freund fotograficznych ujęć, związanych z życiem oraz pracą portretowanych i ściśle z nią związanych szerokich kręgów osób, dostrzec można niezawodne oko fotoreporterki, za jaką ona sama się uważała.
Sceny fotograficzne w swej dokumentacyjnej obfitości – przypadkowe, prześwietlone, częstokroć dotychczas nieznane zdjęcia z
codziennego życia sław – składają się na swego rodzaju storyboards. Powstałe z pojedynczych portretów, jako opowieść, wydobywają różnorodne jej aspekty. Reportaże i portrety Gisèli Freund, które w recepcji jej dzieła są zwykle oddzielnymi obszarami twórczości, zdają się zaskakująco i przekonywająco do siebie przynależeć.
|
Gisele Freund. Sceny fotograficzne i portrety |
280 barwnych i czarno-białych fotografii układa się w 14 rozdziałów. Punkt centralny to portrety osobowości świata literatury - wśród nich są André Malraux i delegaci na Pierwszy Międzynarodowy Kongres Pisarzy w Obronie Kultury w Paryżu, w 1935 roku, Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, James Joyce, Vladimir Nabokov, Virginia i Leonard Woolf, André Breton, Pablo Neruda. Po raz pierwszy można zobaczyć zdjęcia Waltera Benjamina wykonane przez Gisèle Freund, uzupełnione w tym rozdziale wystawy o faksymile listów wymienianych przez tych dwoje paryskich emigrantów oraz inne wybrane dokumenty z Archiwum Waltera Benjamina w Akademii der Künste. Kolejne rozdziały poświęcone zostały m.in. reportażom: z paryskiej biblioteki, z 1937 roku i wykonanym w 1950 roku, do dzisiaj fascynującym ujęciom Evy Peron, które wywołały dyplomatyczny skandal.
Wszystkie pokazywane w ramach wystawy fotografie są
nowymi wydrukami wykonanymi przez Réunion des musées nationaux – Grand Palais (RNM-GP) w Paryżu i Nova-Concept w Berlinie według slajdów, negatywów i oryginalnych prac z Archiwum Gisèle Freund znajdującym się w IMEC w Paryżu.
Ponad pięćdziesiąt wybranych barwnych fotografii zostało zdigitalizowanych według najnowszych technicznych standardów, tak, aby w kolorze były jak najbardziej zbliżone do oryginału.
Wystawa zrealizowana przez: Akademie der Künste, Berlin, fundacji Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur oraz IMEC L´Institut Mémoires de l´édition contemporaine, Paryż.
Źródło Informacji: Muzeum Narodowe w Krakowie -
mnk.pl
Termin wystawy: 22.10.2015 - 24.01.2016;
Miejsce: Muzeum Narodowe Kraków
Adres: Al. 3 Maja 1;
Godziny otwarcia: wtorek-sobota: 10.00-18.00, niedziela 10.00-16.00;
Kuratorzy: Janos Frecot i Gabriele Kostas
Zobacz także:Warsztaty na FotoArtFestivalWyniku konkursu Japońskie Kadry 2015Warsztaty QuantuumKonkurs Tokiny. Do wygrania warsztaty na Wyspach KanaryjskichUrban Photographer of the YearFotoArtFestival 2015Pierwszy pokaz cyklu In MundoPokazy slajdów fotografii podróżniczejZobacz Tychy od A do Z!"Jesienny spacer z aparatem" - ostatnia szansa!Trwa wystawa "Remake"Opolski Festiwal FotografiiWojciech Gilewicz - spotkanie z artystą i pokaz pracNajlepsze zdjęcia sportowe sezonu 2014/15 wybrane!Konkurs Fotografia Miesiąca 2015Dziś wernisaż Albom.plRozbitek na tratwie w obiektywie13 Warszawskie Targi SztukiZmiana terminu wystawy "Tradycje wystawiennicze..."