Jak wygląda rytuał? Najważniejszą postacią ceremonii jest
Kumpo – postać od stóp do głów zakryta liśćmi palmowymi, wirująca w intensywnym rytmie bębnów i śpiewu. Taniec Kumpo symbolizuje bogactwo i siłę natury. Wykonywany jest w Senegalu i Gambii.
|
Kumpo |
–
Rytuał służy również do wezwania mocy chroniących wspólnotę przed złymi duchami. To niezwykły rytuał, transowy, wciągający i niepokojący. Uczestnicy mają wrażenie, że dotykają czegoś światem spoza naszego świata –
opowiada Adrian Podgórny, manager programowy Brave Festival.
Grupa Kucha Kassem przedstawia również inne dawne tradycje, jak na przykład
taniec sofora. Jego celem jest podtrzymywanie więzi i jedności między klanami. Kucha Kassem tworzy energetyczne choreografie inspirując się mitologią ludów Diola i Mandingo. Artyści wykorzystują różnego rodzaju bębny – od popularnych w Afryce djembé i dundun, po zestaw kilku bębnów bougarabou, charakterystyczny dla kultury Diola. Rytm bębnów i dynamika tancerzy mocno zapadają w pamięć.
|
Kumpo w Senegalu |
Kucha Kassem koncert: Scena plenerowa – Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Studio Na Grobli 14 lipca 2015 r. o godz. 20:30.
Brave Meetings (wstęp wolny): Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, 14 lipca 2015 r. o godz. 15:00.
Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.
Więcej o Brave Festival na naszym portalu:
1,
2,
3
Zobacz także:Kolejna edycja konkursu Kręć WrocławWyślij prace na konkurs "Koncerty"Wystawa LaboratoriumFotografie Martwej WisłyOstatnie dni wystawy PustkaIntensive Workshop Tour 2015Dziś wernisaż wystawy Krakowski KazimierzRuszyła wystawa Zvi Hecker Stronice KsięgiZnamy program wrocławskiej Nocy ŚwiętojańskiejGiełda fotograficzna i dzień otwarty w Trójmiejskiej Szkole FotografiiDziś pierwsza wystawa Rozgrzewki Brave FestivalNowości Brave FestivalGriot twarzą tegorocznego Brave Festival