Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotografie Martwej Wisły


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotografie Martwej Wisły
Dodał: Błażej Organisty 24.06.2015
Mateusz Kiszka odbywa spacer wzdłuż liczącej dwadzieścia cztery kilometry odnogi Wisły, które na skutek przekopu w Świbnie miało regulować jej tory w czasie wiosennych roztopów. W czasie swej wędrówki, artysta fotografuje opustoszałe fragmenty miejskiej tkanki nad Martwą Wisłą.


W Warszawskiej Lookout Gallery trwa wystawa fotografa Mateusza Kiszki z cyklu Martwa Wisła. Ekspozycja składa się z serii fotografii dokumentujących krajobraz rozciągający się wzdłuż tak zwanej Martwej Wisły, sztucznego ujścia największej polskiej rzeki do Bałtyku. Projekt artysty to zapis obserwacji nadrzecznego obszaru skłaniający do refleksji nad opustoszałym i zdegradowanym terenem. Wystawa potrwa do 11 lipca 2015 roku.

Mateusz Kiszka, Bez tytułu z serii Martwa Wisła, 2012


Mateusz Kiszka odbywa spacer wzdłuż liczącej dwadzieścia cztery kilometry odnogi Wisły (niegdyś będącej jej głównym ramieniem ujściowym), które na skutek dokonanego w latach 1890 -1895 przekopu w Świbnie miało regulować jej tory w czasie wiosennych roztopów. W czasie swej wędrówki, artysta fotografuje opustoszałe fragmenty miejskiej tkanki nad Martwą Wisłą – cichych świadków historii. Bohaterami jego zdjęć stają się wraki brytyjskich statków, którymi po II wojnie światowej dostarczano żywność, rachityczna roślinność, grobla zbudowana w XVII wieku przez osadników holenderskich, popadająca w ruinę Stocznia Gdańska, Westerplatte czy wymierające wsie rybackie. Prezentowane na wystawie fotografie, wykonane wielkoformatową kamerą 4x5", powstawały od stycznia do kwietnia 2012 roku.

Jak pisze sam artysta „zdjęcia powstały głównie z potrzeby ocalenia pejzażu, który znika bezpowrotnie”. Kiszka, oprócz typowego dla fotografii dokumentalnej szerokiego kadru, fotografuje również z bliska, zapisując w ten sposób abstrakcyjne i niejednoznaczne detale nadrzecznego krajobrazu. Przyznaje, że inspiracją były dla niego fotografie Joela Sternfelda (American Prospects) i Aleca Sotha (Slipping by the Mississippi), ale bez wątpienia swojemu projektowi potrafi nadać bardzo indywidualny charakter.

Mateusz Kiszka, Bez tytułu z serii Martwa Wisła, 2012


Pojedyncze fotografie Kiszki często formalnie przypominają klasyczne, estetyzujące pejzaże. Oglądany w całości cykl ukazuje jednak krajobraz daleki od idealnego. Podupadająca i opustoszała przestrzeń w niczym nie przypomina sielanki, a raczej wywołuje uczucia niepokoju i melancholii. Fotograf, dokumentując zwyczajne, nieciekawe fragmenty okolicy, śledzi historię i proces zachodzących zmian na terenie nadrzecza.

Termin wystawy: 12.06.2015 – 11.07.2015;
]Miejsce: Lookout Gallery;
Adres: ul. Puławska 41, Warszawa;
Godziny otwarcia: środa – piątek 12.00 – 19.00; sobota 11.00 – 16.00;
Więcej informacji: www.lookoutgallery.pl

Zobacz także:
Ostatnie dni wystawy Pustka
Intensive Workshop Tour 2015
Dziś wernisaż wystawy Krakowski Kazimierz
Ruszyła wystawa Zvi Hecker Stronice Księgi
Wernisaż zwycięzców Projektu Przetwórnia
Znamy program wrocławskiej Nocy Świętojańskiej
Giełda fotograficzna i dzień otwarty w Trójmiejskiej Szkole Fotografii
Praga w starej fotografii
Konkurs Japońskie Kadry 2015
Dziś Nienaturalny wernisaż w Warszawie
Wernisaż W koło Macieja
Wystawa Bezdomna w Ostrowie Wielkopolskim

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.564s.