Jest takie miejsce, gdzie najłatwiej mi uchwycić sens i otworzyć w sobie rozumienie. Tym miejscem jest
malutki kraj afrykański, wijący się przez setki kilometrów jak robak wzdłuż życiodajnej, wielkiej rzeki. Gambia – kraina uśmiechu i otwartych serc. Tutaj właśnie, po wielu latach podróży i poszukiwań ich prawdziwego celu, zrozumiałem po raz pierwszy, co daje mi bliski dotyk Afryki. Gambia pozwala na zbliżenie. Ona zawsze czeka na nas z rozłożonymi ramionami. Albo z tej propozycji skorzystamy, albo stracimy dwie niepowtarzalne szanse. Szansę na pierwotną radość ze spotkania z drugim człowiekiem i okazję do obalenia mrocznych stereotypów, które nie pozwalają nam chodzić wyprostowanymi.
|
Gambia, fot. Dominik Skurzak |
Gambia jest najmniejszym państwem Afryki, w 100 procentach bezpiecznym dla przyjezdnych i dla mieszkańców zarówno w aglomeracjach miejskich jak i na prowincji. To była kolonia brytyjska otoczona z trzech stron Senegalem. Jest miejscem omijanym przez kataklizmy, wojny oraz wszelkie epidemie.
Miejscowa ludność słynie z otwartości, uczciwości i niezwykłej serdeczności. Ta unikalna atmosfera sprawia, że w Gambii osiedlają się zarówno Europejczycy jak i napływowa ludność z innych stron kontynentu Afryki. Żyjący tu razem wyznawcy islamu i chrześcijaństwa są niespotykanym często w skali cywilizacji ludzkiej zjawiskiem, jeśli idzie o zgodność i wzajemną serdeczność.
|
Gambia, fot. Dominik Skurzak |
Dominik Skurzak – wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej
Gambia – Kraina Uśmiechu (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic).
W latach 2000–2005 oficjalny fotograf XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez 12 lat (2000–2011) kieruje działem kultury w angielskojęzycznym tygodniku The Warsaw Voice, specjalizując się jednocześnie w fotografii prasowej i artystycznej. Autor wystaw fotograficznych (Polska, Litwa, Włochy, Japonia).
Od roku 2012 zajmuje się głównie fotografią podróżniczą, poruszającą tematykę odmienności kulturowej pomiędzy mieszkańcami kontynentów Europy, Azji i Afryki. Pracował/pracuje m.in. dla: National Geographic, Getty Images, Reuters, The Warsaw Voice, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Haaretz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Prywatna strona Internetowa autora: www.dominikskurzak.wordpress.com
TERRA – 17. Festiwal Slajdów Podróżniczych
2–3 grudnia 2017 | Kino Wisła | Warszawa, Plac Wilsona 2
Już po raz siedemnasty w pierwszy weekend grudnia, fotografujący podróżnicy oraz fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
W programie: odkrywanie południa Indii, reporterski rok w Ameryce Łacińskiej, podróże po mało znanej Afryce Środkowej, rowerowa ekspedycja przez zimową Grenlandię, piesze przejście przez Izrael, zjawiskowe zdjęcia z gór Polski, pełna emocji opowieść o Gambii, rowerowe wyprawy przez afgański i tadżycki Pamir.
Bilet na jeden pokaz: 18 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.festiwalTerra.pl od 23 października oraz osobiście w kinie Wisła od 30 listopada
Więcej informacji o festiwalu: www.festiwalTerra.pl,
www.facebook.com
Więcej informacji: www.festiwalterra.pl
Zobacz także:Droga. 4000 km pieszo do Santiago de CompostelaFirma Sony uzupełnia ofertę profesjonalnych kart pamięci nową serią CFastDni Nikona w FotojokerzeKarty Lexar XQD będą nadal produkowane!Powstało nowe Europejskie Stowarzyszenie Ślubne NikonKonkurs ''Obraz abstrakcyjny nieco'' rozstrzygnięty!Canon łączy dowolną liczbę promocjiDwie twarze Pamiru – rowerem przez Tadżykistan i AfganistanPolaroid POP – cyfrowy aparat z natychmiastowym wydrukiem zdjęć z ramkąPokaz slajdów "Milion kroków przez Izrael"Promocje "Black Friday" produktów Hoya oraz TokinaKuba – nie taka rajska wyspaBryker – nowa seria plecaków i toreb na sprzęt foto od Case Logic