Niewiele jest dróg, które są starsze niż ta. Dlatego nazywa się ją po prostu "Drogą" – "Camino". Od ponad tysiąca lat pielgrzymi ze wszystkich zakątków Europy wyruszają w drogę do północno-zachodniej Hiszpanii. Jak głosi chrześcijańska tradycja to
tam, ponad 1000 lat temu, odnaleziony został grób świętego Jakuba Apostoła, apostoła Chrystusa. Miejsce jego spoczynku stało się jednym z najważniejszych sanktuariów świata,
Santiago de Compostela, gdzie co roku przybywają setki tysięcy ludzi. Wędrują przez Hiszpanię, by zanieść do grobu świętego podziękowania, prośby i modlitwy. Wielu innych podąża tam z ciekawości, by poznać kraj i jego kulturę. Inni –
by zmierzyć się ze sobą. W szlakach wiodących do Santiago tkwi magia, która sprawia, że co roku tłumy wędrowców ruszają, by odbyć trudny marsz do tego miejsca.
|
Hiszpania, fot. Łukasz Supergan |
3 lata temu Łukasz rozpoczął najdłuższą drogę swojego życia. Na podobieństwo średniowiecznych pątników, wyruszył pieszo do Hiszpanii wprost spod drzwi swojego domu, z Warszawy.
Wędrując przez 5 krajów Europy, po 111 dniach dotarł do Santiago i nad brzeg Atlantyku, przechodząc około 4000 kilometrów, trudnych, pięknych, wzruszających, zmuszających do refleksji.
|
Hiszpania, fot. Łukasz Supergan |
Jak wygląda Stary Kontynent z perspektywy pieszego? Kim są ludzie, którzy decydują się na długą wędrówkę do Santiago i po co mierzą się z jej trudnościami?
Jak zmienia się człowiek u kresu takiej drogi? I czy niewierzący może iść na pielgrzymkę? "Droga" to opowieść o najdłuższej wędrówce życia, emocjach jakie jej towarzyszyły i ludziach spotkanych na szlaku.
|
Hiszpania, fot. Łukasz Supergan |
Łukasz Supergan – specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł około 15 000 km. Pokonał 4000 km szlaku z Warszawy do Santiago de Compostela,
dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat (w tym jako pierwszy człowiek samotnie), przemierzył całość Pirenejów i irańskie góry Zagros, a ostatnio – także Islandię. Autor książek
Pustka wielkich cisz i
Pieszo do irańskich nomadów.
Slajdy "In Mundo" w kinie Luna
Kino Luna | Warszawa, ul. Marszałkowska 28
5 października rozpoczęła się 5. edycja spotkań podróżniczych
"In Mundo" w warszawskim kinie Luna!
Co czwartek o godzinie 19.00 sala kinowa wypełni się pasjonatami podróży. Najciekawsi globtroterzy, fotograficy, autorzy książek opowiedzą historie z najdalszych zakątków świata. Na dużym kinowym ekranie zobaczymy starannie wyselekcjonowane fotografie i usłyszymy pełne emocji opowieści.
W tym sezonie wraz z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika, przejedziemy Maluchem przez Azję. Odwiedzimy Polską Stację Antarktyczną. Powędrujemy przez tajemniczy Wielki Kaukaz. Monika Witkowska – zdobywczyni Korony Ziemi – opowie o wspinaczce na Broad Peak, trekkingu po lodowcu Baltoro i życiu w bazie pod K2. Wyruszymy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej i spotkamy współczesnych mieszkańców Syberii.
Bilet wstępu na pokaz: 18 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl oraz osobiście w kasie kina Luna
"In Mundo" to inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.
Program spotkań: www.slajdypodroznicze.pl
Więcej informacji: slajdypodroznicze.pl
Zobacz także:Firma Sony uzupełnia ofertę profesjonalnych kart pamięci nową serią CFastDni Nikona w FotojokerzeKarty Lexar XQD będą nadal produkowane!Powstało nowe Europejskie Stowarzyszenie Ślubne NikonKonkurs ''Obraz abstrakcyjny nieco'' rozstrzygnięty!Canon łączy dowolną liczbę promocjiDwie twarze Pamiru – rowerem przez Tadżykistan i AfganistanPolaroid POP – cyfrowy aparat z natychmiastowym wydrukiem zdjęć z ramkąPokaz slajdów "Milion kroków przez Izrael"Promocje "Black Friday" produktów Hoya oraz TokinaKuba – nie taka rajska wyspaBryker – nowa seria plecaków i toreb na sprzęt foto od Case LogicPokaz slajdów "Chiny z dala od wielkiego miasta"Promocja "Święta z Tamronem"Wernisaż wystawy "Paweł Opaliński – Requiem dla krajobrazu""Ameryka Łacińska – reporterski rok w podróży"