Spośród 60 nadesłanych publikacji jury postanowiło wybrać
19 książek, stanowiących finałową wystawę. Znalazły się tutaj ważne publikacje, ukazujące szereg tematów, wśród których nie mogło zabraknąć najlepszych publikacji monograficznych i tematycznych z 2015 roku. Obok nich są także przykłady katalogów, podsumowań twórczości ważnych artystów. Wreszcie jury postanowiło włączyć do wystawy znakomite propozycje skromnych publikacji selfpublishingowych oraz przedsięwzięcia grupowe - studenckie, które najciekawiej ukazują perspektywy najmłodszego pokolenia artystów.
|
Paweł Szypulski |
Jury postanowiło przyznać cztery wyróżnienia:
„Hawaikum” – wyróżnienie za idealne połączenie zdjęć z tekstem. Jest to zarówno książka fotograficzna, jak i książka do czytania. Żadna z części nie może istnieć bez drugiej. Refleksja tekstu wynika z obrazu, a zatem fotografie są punktem wyjścia, niezbywalnym i kluczowym elementem książki.
„Emulsja” – wyróżnienie za unikalny sposób pracy z archiwami i sztuką współczesną. Jest to publikacja oparta na obrazie „zepsutym”, gdzie zniwelowano różnicę między przypadkowością (zniszczeniem zdjęcia) a zabiegiem artystycznym. Na szczególną uwagę zasługuje dyskrecja informacji technicznej, która dzięki zabiegowi projektowemu nie jest pierwszoplanowa, nie odwraca uwagi od głównego nośnika treści – obrazu.
Dwa wyróżnienia dla publikacji monograficznych, tematycznych, za umiejętne zakończenie projektu publikacją, perfekcyjnie w formie graficznej dopasowaną do charakteru fotografii i przekazu.
„Tu się zaczyna koniec miast” – niezwykle wrażeniowa książka, niemal ulotna chociaż zamknięta w fizycznym przedmiocie, o wyjątkowej świadomości formy publikacji, gdzie projekt graficzny przedłuża siłę oddziaływania obrazu.
„317 Days to Mars” – unikalny przewodnik po innej planecie. Wyróżnienie za odważną i pełną energii grę z widzem, ujarzmienie chaosu oraz nowe spojrzenie, wszystko idealnie rozegrane w projekcie graficznym.
Jury postanowiło – jednomyślnie – przyznać nagrodę główną im. Krzyśka Makowskiego i tytuł
Fotograficznej Publikacji Roku 2016 książce Pawła Szypulskiego „Pozdrowienia z Auschwitz”:
|
Paweł Szypulski |
"Jest to publikacja wyjątkowa i unikalna na wielu poziomach. Wnosi niesłychanie ważny, wypracowany i przenikliwy głos do międzynarodowej debaty historycznej. Jest uniwersalna, ponadnarodowa i odważna, przełamuje stereotypy. Podejmuje temat z pogranicza socjologii, turystyki, historii, antropologii, itd. wnosząc do każdej z tych dziedzin nowy rys, niedostrzeżony dotąd. Jest przy tej wzniosłości niezwykle „codzienna”, bezpośrednia i bezpretensjonalna. Treść została zaprezentowana w sposób nieprzytłaczający, elegancki, choć skromny, tak by uwydatnić oddziaływanie niebywałego zestawienia obrazu z tekstem. Autor w niezwykle dyskretny sposób stawia widza w samym centrum niełatwych pytań."
Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią – w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie:
Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii. W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, TIFF Festiwalu we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas Print Control Week.
Więcej informacji:
www.fotofestiwal.com
Zobacz także:Drugi weekend Fotofestiwalu - co w programie?Grand Prix FotofestiwaluJutro startuje FotofestiwalDyplomy 2016Trwa FotofestiwalFotofestiwal nie tylko fotograficznyFotofestiwal dla dzieciMigracje na FotofestiwaluCo na Fotofestiwalu?Fotofestiwal 2016Przegląd portfolio na Fotofestiwalu