Wystawy prezentowane na Fotofestiwalu w Łodzi podejmują
temat podróży, jednak zajmują się one nie tyle lukrowanymi wyobrażeniami z kultury popularnej, ile doświadczeniem nowych miejsc przez fotografa, reakcją widza i złożoną komunikacją pomiędzy nimi. Co dzieje się, kiedy fotografowie opuszczają znajome terytorium, by dotrzeć do nowych kultur, miejsc i ludzi? Jak mogą zrozumieć to, co obce i jak wykorzystują fotografię, aby przekazać to zrozumienie ludziom, którzy znają dane miejsce jedynie z jego obrazów? Najszersze możliwe ujęcie „fotografii podróżnej” wykracza poza piękne banały i stereotypy z pocztówek poszerzając ten gatunek o sztukę konceptualną, fotografię reportażową i dokumentalną.
Fotofestiwal prezentuje
wystawy monograficzne i wystawy grupowe związane z tematem wydarzenia. Artyści reprezentują
jedenaście krajów z trzech kontynentów i fotografowali miejsca na całym świecie.
Główny przegląd współczesnych ujęć tematu to wystawa
„Road Trips”, prezentacje dziewięciu projektów, rozpatrujące podróże w kontekście historycznym, łączące rozmaite techniki i technologie, aby wyrazić doświadczenie związane z oglądaniem nowego miejsca po raz pierwszy. „Flâneur: nowe miejskie narracje” prezentuje wyniki pracy trojga fotografów spoza Polski, którym zlecono eksplorację Łodzi i zaprezentowanie swoich wniosków w innowacyjnej ekspozycji plenerowej. Najnowsze wydarzenia uświadamiają, że nie wszystkie podróże są przyjemne, bezpieczne i dobrowolne. Wystawa „Displaced” prezentuje prace pięciu artystów oraz organizacji społecznej reagujące na globalny kryzys spowodowany napływem uchodźców za pomocą bogatego słownika fotograficznego, znacząco wykraczającego poza obrazy pokazywane w codziennych wiadomościach.
|
Fotofestiwal 2016 |
Hit the Road obejmuje również dwa
przeglądy historyczne: „CHIM: David Seymour Obywatel Świata” prezentuje prace fotoreportera polskiego pochodzenia i założyciela Magnum Photos, zaś „Podróże Roberta Rauschenberga” koncentrują się na Rauschenberg Overseas Cultural Interchange, znanym jako ROCI, ambitnym międzynarodowym programie tego wielkiego amerykańskiego artysty, obejmującym wystawy, twórczość i zawiązywanie przyjaźni, z podkreśleniem jego działalności w Związku Radzieckim w 1989 roku, wspierającej dążenie do pokoju na świecie.
W duchu Roberta Rauschenberga, festiwal eksploruje
koncepcje fotografii i podróży, w przekonaniu, że porozumienie pomiędzy narodami i kulturami jest zarówno możliwe, jak i konieczne, oraz że bezpośredni i encyklopedyczny charakter fotografii może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu. Doroczne międzynarodowe spotkanie w Łodzi stanowi okazję do nauki, zawierania znajomości i nawiązywania dialogu.
Termin: od 9 do 19 czerwca
Miejsce: Łódź Art Center
Adres: Tymienieckiego 3, Łódź
Więcej informacji:
www.fotofestiwal.com
Zobacz także:Konkurs na maj!Wracają czwartki w LunieRoad TipsPrzegląd portfolio na FotofestiwaluMobile Photo Trip PoznańZwycięzcy Nikon European Film FestivalZwycięzcy Sony World Photography Awards 2016Warsztaty fotograficzne FujifilmGrand Prix FotofestiwaluFILM VIDEO FOTO – podsumowanieFotograficzna publikacja rokuTrwa nabór na warsztat fotografii teatralnejWiosenny pejzaż – konkurs Fotografuj.plZnamy datę Fotofestiwalu