Rzadko kiedy narracja – niejako na drugim planie – potrafi tak radykalnie zmienić odbiór prezentowanych ekspozycji. To swego rodzaju drugie dno, które nie pozwala zatrzymać się przy pięknym pejzażu. Piękno kosztuje, a w przypadku historii opowiedzianej przez Ulę Wiznerowicz, jest to cena bardzo wysoka. Czy to ma znaczenie, że zdjęcia robione były w Polsce? Mogły być robione wszędzie, i w tym jest ich siła przekazu. Destrukcyjna siła nałogu nie zna granic, nie likwiduje jej też zamożność społeczeństwa.
|
''Behind the Curtain'' – fot. Ula Wiznerowicz |
Jest kurtyna i świat za kurtyną. Tytuł wystawy Behind the Curtain brutalnie przenosi widza z doświadczenia estetycznego w doświadczenie egzystencjalne. Sygnalizuje dwuwarstwowość przekazu. To, co widzisz, jest pierwszym kręgiem (dantejskim?) ludzkiego piekła. Piękne pejzaże wprowadzają dysonans odbioru. Surowa przyroda, obojętna na ludzki los, na przegraną walkę bohaterów (często nieobecnych) z własną słabością. Przyroda nie ocenia, nie wartościuje. A między ten fotograficzny zapis zewnętrznego świata wkrada się martwa natura wnętrz, widziana okiem artystki. Te kompozycje, chociaż powstałe z przedmiotów ubogich, też są piękne. Ubogie i niezbędne. Nikt ich nie ustawiał, ani nie poprawiał. Nikt z właścicieli ich nie wyrzuci. Stoją tam, gdzie są potrzebne.
|
''Behind the Curtain'' – fot. Ula Wiznerowicz |
Grzegorz Małkiewicz
Ula Wiznerowicz po ukończeniu studiów na wydziale fotografii Middlesex University w 2010 roku została finalistką konkursu "New Sensation" organizowanego przez londyńską Saatchi Gallery i Channel 4. W nagrodę o artystce powstał film dokumentalny nakręcony i wyemitowany przez telewizję Channel 4:
jamesmh.net.
Wiznerowicz otrzymała również nagrodę w tegorocznym konkursie FotoVisura Grant w Nowym Jorku, Ideas Tap Portfolio Award 2012 oraz D&AD Best New Blood 2010 w Wielkiej Brytanii. Jej prace był wystawiane we Włoszech, Anglii oraz Polsce, dzięki czemu zyskały sobie międzynarodowe uznanie.
Strony artystki:
www.ulawiznerowicz.com,
www.ulawiznerowicz.blogspot.com
|
''Behind the Curtain'' – fot. Ula Wiznerowicz |
Behind the Curtain
Zapomniane, bezużyteczne rzeczy przykryte kurzem; wygłodniałe koty biegające w poszukiwaniu resztek jedzenia; pomieszczenia zasnute pajęczynami i silny odór alkoholu. To tylko część chaosu, który zastała fotografując przez rok wieś Palmowo i okolice w Wielkopolsce, gdzie się wychowała. Cykl zdjęć pokazuje osobistą podróż poprzez indywidualne historie mężczyzn i kobiet borykających się z problemem alkoholizmu. Wiznerowicz podjęła próbę stworzenia pewnego rodzaju wizualnej narracji tak, by móc pokazać część własnej historii. Mimo, że nie wszystkie postaci widoczne na zdjęciach są uzależnione, każda z nich jednak doświadczyła tego problemu stykając się z nim bezpośrednio w rodzinie lub wśród znajomych.
|
''Behind the Curtain'' – fot. Ula Wiznerowicz |
Przez okres dokładnie dwunastu miesięcy w czasie realizowania projektu "Behind the Curtain", Ula przeprowadziła kilkanaście wywiadów z osobami, które fotografowała, ich rodzinami i specjalistami od spraw uzależnień, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę medyczną na temat alkoholizmu. Chciała w ten sposób lepiej zrozumieć sytuację, w której znaleźli się lub też tkwili, często od lat, jej dawni sąsiedzi.
|
''Behind the Curtain'' – fot. Ula Wiznerowicz |
Więcej informacji: www.dkchwalowice.pl
Zobacz także:Wernisaż wystawy Paula Szynola, "Good Morning, Giantess!"Canon EOS M – jakość lustrzanki w kompaktowym korpusieDarjeeling Limited – kino letnie z PanasonicRuszyły zapisy na IX Bitwę FotograficznąOtwarcie wystawy ''Obiektywność'' Jana Ksawerego FreudenreichaPrzedłużenie wystawy "Hollywood Marilyn Monroe" wg Miltona Greena w Starej Galerii ZPAFDwa dni bezpłatnych warsztatów fotograficznych w PoznaniuKonkurs "Nordea Foto – Scena Letnia w obiektywie"Portret studyjny – bezpłatne warsztaty fotograficzneKonkurs na zdjęcie okładkowe do książki Sekrety ptaków"Good Morning, Giantess!" Paula Szynola w Leica Gallery''Obiektywność'' Jana Ksawerego Freudenreicha"Hollywood Marilyn Monroe" wg Miltona GreenaWystawa fotografii grupy Sputnik Photos "Miejsca Odległe"Wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego"ELIPSY" Andrzeja Borysa w Starej Galerii ZPAFPSPACE na fotografiach i video Michała PietrzakaWystawa ''Najlepsze Dyplomy''Materia nie ZŁOMnie inspirująca - najnowsze fotografie aktu Veroniq ZafonTwarze świata - wystawa fotografii