Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  55 milionów obiektywów NIKKOR!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

55 milionów obiektywów NIKKOR!
Dodał: Marcin Pawlak 17.09.2010
W sierpniu 2010 r. łączna liczba wyprodukowanych przez Nikona wymiennych, przeznaczonych do lustrzanek jednoobiektywowych obiektywów NIKKOR wyniosła 55 milionów. Jednocześnie, łączna produkcja NIKKOR-ów z silnikiem Silent Wave Motor (SWM) wyniosła 20 milionów sztuk.


Obiektywy NIKKOR do lustrzanek Nikon, takie jak NIKKOR-S Auto 5 cm f/2 pojawiły się na rynku w 1959 r. wraz z pierwszą lustrzanką firmy Nikon (noszącej wtedy nazwę Nippon Kogaku K.K.), którą był Nikon F. W ciągu następnego półwiecza obiektywy NIKKOR zyskały ogromne uznanie zarówno wśród rzesz entuzjastów fotografii jak i zawodowych fotografów. W sierpniu 2009 r. wyprodukowany został pięćdziesięciomilionowy obiektyw NIKKOR.


Opracowany przez Nikona silnik typu Silent Wave Motor (SWM) służy do automatycznego ustawiania ostrości. Każdy obiektyw serii AF-S NIKKOR wyposażony w silnik SWM zapewnia niezwykle płynne i ciche automatyczne ustawianie ostrości. Do pierwszych obiektywów, które go posiadały należał wprowadzony na rynek w 1996 r. Ai AF-S NIKKOR 300 mm f/2,8D IF-ED. Od tamtej pory silnik SWM wbudowano łącznie w 54 różne typy obiektywów (dane z 15 września 2010 r.), począwszy od superszerokokątnych poprzez superteleobiektywy, zarówno dla formatu DX jak i FX, obiektywy zmiennoogniskowe oraz obiektywy do makrofotografii. Od 2007 r. ponad 90% obiektywów NIKKOR jest wyposażana w SWM.
 
Nazwa NIKKOR powstała poprzez dodanie litery "R" - co w latach, kiedy obiektyw został skonstruowany było powszechną praktyką w ich nazewnictwie - do słowa "Nikko", będącego transkrypcją na alfabet łaciński skrótu nazwy „Nippon Kogaku K.K.”. W 1933 r. na rynek wprowadzono wielkoformatowe obiektywy do fotografii lotniczej pod nazwą Aero-Nikkor.
 
Obiektywy NIKKOR zawsze wyprzedzały swoje czasy. Wprowadzony na rynek w 1968 r. obiektyw typu rybie oko OP Fisheye-Nikkor 10 mm f/5,6 był pierwszym na świecie obiektywem zawierającym soczewkę asferyczną. Obiektywy NIKKOR do najnowszych lustrzanek wykorzystują szereg najnowocześniejszych technologii korporacji Nikon, takich jak powłoki nanokrystaliczne, które niemal całkowicie eliminują wewnętrzne odbicia światła soczewek obiektywów w szerokim zakresie długości fali świetlnych.
 
Obecna linia obiektywów NIKKOR do lustrzanek jednoobiektywowych firmy Nikon obejmuje 65 różnych modeli obiektywów.

Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Samyang 35 mm F1.4 AS UMC - jasny obiektyw na każdą okazję
SB-700 - nowy flesz Nikona
AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II ze stabilizacją drugiej generacji
AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G - klasyk w nowej szacie
Nikon D7000 - zaawansowana lustrzanka dla wymagających
NX100 - elegancki bezlusterkowiec Samsunga
Canon PowerShot SX30 IS – kompakt z 35- krotnym zoomem optycznym

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.101s.